Do psieho raja pohrebný voz nechodí

Smrť milovaného chlpáča môže byť zraňujúci zážitok.

Prežili sme s nimi celý ich život. Za desať, dvanásť, či pätnásť rokov sa z priateľov stanú rodinní príslušníci. Hoci vieme, že raz príde deň, keď od nás navždy odídu, pre väčšinu z nás je to nielen veľká dráma, ale aj problém – čo urobiť s telom.

Ako to robia vo svete
Vo svete sú pohreby zvierat bežnou záležitosťou. Prvý oficiálny zvierací cintorín vznikol v USA pred vyše sto rokmi. Veterinárny lekár ponúkol žene, ktorej uhynul milovaný pes, aby ho pochovala v jeho jablkovom sade. A tak sa z ovocného sadu stal zvierací cintorín. Dnes je v ňom takmer 70-tisíc zvieracích hrobčekov. Prvý európsky cintorín zvierat je zasa v Paríži. Aby sa mesto vyhlo divokému pochovávaniu domácich zvieratiek, ktoré boli koncom 19. storočia v Paríži módou, mestská rada umožnila ich ekologické a legálne pochovanie, pri ktorom sa dodržiavali hygienické predpisy. Na cintoríne sú okrem psov pochované aj mačky, zajace, myšky, vtáčiky, rybičky, kone či opice. Odpočíva tu aj psia filmová hviezda, slávny Rin tin tin.

Asanačná služba
Psičkári vedia, že psy majú dušu. Dvojnásobné bolestné pri smrti zvieraťa je rozhodovanie, kam s jeho telom. Pre tých, ktorí nemajú možnosť svojho miláčika pochovať vo svojej záhrade, bola donedávna jediná cesta - zavolať asanačnú službu. Uhynutého psíka či mačku môžeme nechať u veterinára, ktorý sa postará jeho likvidáciu v kafilérii. Za malé zviera do 10 kg zaplatíme asi 10 eur (301 Sk), za stredne veľké zviera 20 eur (302 Sk), za veľké 30 eur (403 Sk). Nie každý majiteľ štvornohého miláčika sa zmieri s tým, že jeho priateľ skončí v spaľovni biologického odpadu. Donedávna však nebol na Slovensku nijaký oficiálny zvierací cintorín či krematórium. A tak majitelia psov, ktorí mali záhrady, pochovávali svojich zvieracích priateľov v nich. Panelákoví ľudia zasa načierno v lesoparkoch.

Zákon to vyslovene nezakazuje, a tak sa takéto pochovávanie v tichosti toleruje. Horšie je, že psičkári, ktorí sami pochovávajú svojich štvornohých miláčikov, sa nikde nedozvedia, ako sa ekologicky a hygienicky postarať o zvieracích nebožtíkov. Podľa francúzskeho časopisu 30 millions d amis vo Francúzsko treba pri "voľnom“ pochovávaní dodržiavať niektoré podmienky: byť vlastníkom pozemku, zviera nesmie vážiť viac ako 40 kg, telo musí byť zakopané do hĺbky 1,2 m, hrob musí byť minimálne 35 m od obydlia alebo od vodného zdroja, na telo treba nasypať nehasené vápno.

Psí cintorín
Najmodernejšia, ale finančne najnáročnejšia možnosť je dať zviera spopolniť. Ešte donedávna ich nosili majitelia spopolňovať do Brna. Dnes funguje psie krematórium už aj u nás - na Záhorí v obci Jablonové. Kremácia trvá deväť hodín a majitelia si môžu popol svojho zvieratka odniesť domov v urne, alebo im z neho za poplatok urobia pamätnú slzu či prívesok na retiazku. Cena za kremáciu sa odvíja od hmotnosti zvieraťa: do 20 kg stojí 149,90 eur (4 500 Sk), od 20 do 40 kg 165,41 eur (4 965 Sk), od 40 do 60 kg 184,45 eur (5 535 Sk), nad 60 kg 203,49 eur (6 105 Sk).

Prvý a zatiaľ jediný oficiálny cintorín spoločenských zvierat nájdeme v Šútovciach neďaleko Bojníc. V januári minulého roka ho vďaka sponzorom na svojom pozemku otvorila psičkárka Mária Granecová. Pretože neexistujú normy, ako pochovávať psy, mačky a iné domáce zvieratá, pani Granecová vychádzala zo zákona o pohrebníctve. A tak tu napríklad rybičky pochovávajú do hĺbky 40 cm, 10 kg psíka do hĺbky 140 cm, 30 kg do hĺbky 180 cm.

Koľko zaplatíte za hrob svojho štvornohého priateľa?
Za zviera do 5 kg 122,82 eur (3 700 Sk), do 10 kg 149,38 eur (4 500 Sk), do 20 kg 174,27 eur (5 250 Sk) a nad 20 kg 242,32 eur (7 300 Sk). Kým na Záhorí alebo na strednom Slovensku sa problém s pochovávaním zvierat vyriešil, v Bratislave neexistuje nijaký legálny psí cintorín. A tak majitelia psov, ktorým je to na Záhorie alebo do Šútoviec ďaleko, alebo si nedokážu predstaviť, že by ich štvornohý priateľ skončil kdesi v kafilérii, svoje zvieratá pochovávajú v okolitých lesoparkoch.

Psie hroby nájdeme napríklad v lesíku medzi petržalskými jazerami Veľký a Malý Draždiak (kde je mimochodom vysoká hladina podzemných vôd), ale aj v Horskom parku, na Kolibe či na Devínskej kobyle. Zakopanie tela zvieraťa je praktické riešenie, podľa veterinárneho zákona má však niekoľko podmienok. Zviera nesmie vážiť viac ako 30 kg, neuhynulo na nebezpečnú nákazu, je zakopané s použitím dezinfekčných prostriedkov na mieste vhodnom z hľadiska ochrany zdravia ľudí i životného prostredia do hĺbky najmenej 80 cm a na pozemku, ktorého majiteľ s tým súhlasí.

Aké sú možnosti?
Nechať zviera u veterinára (10 až 30 eur)
Kremácia (150 až 203 eur)
Cintorín (122 až 242 eur)
Hrob v záhrade (zadarmo)
Hrob v lese (zadarmo, ale môže byť zlikvidovaný)

Text: Vera Hojsíková pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK

Foto:

PlniElanu.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba