Presunúť na hlavný obsah

Poradňa: Ako oznámiť dcére v puberte, že bude znova bývať s bratom?

Lifestyle

Radí psychologička Erika Bohdanová.

Naša 12-ročná dcéra už má svoju samostatnú izbu, ale musíme ju požiadať, aby bývala opäť so svojím bratom. Manžel totiž prišiel o prácu a ja ako matka som si vzala aj prácu domov na počítači, lenže na to potrebujem pokojný priestor. Dcéra však o svoju izbu prísť nechce.

Milí rodičia!
Riešenie, pre ktoré ste sa rozhodli, je radikálne: chcete svojej dcére i synovi odobrať súkromie, na ktoré sú navyknutí, ktoré budú potrebovať čím ďalej tým viac, a chcete pracovať doma – v mieste, kde by ste sa mali venovať rodine, sebe, známym. Je to nevyhnutné? Naozaj po 8-hodinovej šichte v práci chcete prísť domov, zasadnúť za počítač a pracovať ďalej? Deti aj manžel vás potrebujú aj doma ako mamu, manželku, partnerku, možno by ste spolu našli kompromis.
Pre deti môže byť ich opätovné spoločné bývanie dobrou školou do budúcnosti, ale pre vás ako rodičov to bude ťažké. Ako to budú vnímať, ovplyvňuje vekový rozdiel aj ich vzájomný vzťah, ako dlho spolu bývali, ako spolu vychádzali a vychádzajú. Ale aj to, ako fungujete spolu ako rodina, či sa každý z vás po príchode domov len hneď nezatvorí do svojej izby a urobí si vlastný program.

Dcéra má 12 rokov, u nej sa už zrejme prejavuje obdobie puberty, keď sa v organizme aj v psychike odohrávajú závažné zmeny. Prudký telesný rast a dospievanie tela znamená, že oveľa citlivejšie vníma svoj zovňajšok (dievčatá si riešia postavu, vizáž, imidž). V duševnom vývine je typická citová labilita a podráždenosť. Príznačné pre myslenie a konanie v puberte je snaha o samostatnosť a radikalizmus, neuspokojuje sa s kompromisom. Výmeny názorov môžu byť o to výraznejšie. Každý z nich si bude chcieť ustrážiť svoje "teritórium“, svoje súkromie, do ktorého si však chtiac-nechtiac budú vstupovať.

Vzrastajúce sebavedomie, snaha o sebauplatnenie sú túžbou po nezávislosti a typicky sa prejavujú ako vzdor (je to druhé obdobie vzdoru). Dieťa nie je už také ochotné prispôsobovať sa autoritám. Komentuje ich, odvráva, niekedy odmieta plniť príkazy. Týmto obdobím by mal prejsť každý, aby sa mohol posunúť ďalej, do dospelosti. Záleží však aj na tom, ako to zvláda najbližšia rodina, ako dokáže svoje dieťa vtedy nasmerovať, pomôcť mu formovať sa.

Vaša dcéra doteraz mala izbu sama, o to ťažšie sa jej bude prispôsobovať bývať s bratom. Pustiť do svojho najtajnejšieho súkromia chalana, keď práve začína mať voči chalanom ten "divný“ postoj – aj sa jej páčia, aj začína niečo emočné k nim cítiť, aj si stále robia zle a sú to "tí blbí chalani“.

Naskytá sa však aj druhá strana mince – deti sa naučia kompromisom a vzájomnej úcte. Môžu, ale práve v období puberty sa kompromisom učí najťažšie. Vtedy sme najsebeckejší a z celého sveta najviac vnímame len seba. Preto bude dôležité, ako so svojimi deťmi budete na túto tému komunikovať, diskutovať a priebežne riešiť konflikty - tým ich aj do budúcnosti naučíte, ako od nich neutekať. Najdôležitejšie je spolu komunikovať a riešiť veci spoločne. Môžete vydať "príkaz“ z pozície autority, ale to nebude ten správny príklad pre vaše deti do budúcnosti.

Možno nepotrebujete izbu na celý deň a stačí vám pracovať cez víkendy alebo poobede. Zasadnite všetci spolu a hľadajte riešenie aj s deťmi. Keď každý z vás urobí krok ku kompromisu, o dobré fungovanie rodiny sa zaslúžite všetci.

Text: Zora Handzová pre Magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK