Ako najlepšie vybrať meno pre dieťa?
Ako sa bude volať? Jedna z najkrajších otázok vo chvíli, keď zistíme, že čakáme bábätko. Vyberáme mená, ktoré sa dajú zdrobniť, nepripomínajú nám nikoho protivného, súhlasí s ním širšie príbuzenstvo a… pasuje k nášmu priezvisku.
Veď chodiť po svete ako Sven Tvaroh alebo Belinda Chvostíková nemusí byť práve tým najlepším vkladom do života nášho dieťatka. „Sú doložené prípady, keď dieťa trpelo výnimočnosťou svojho mena pre škodoradosť svojich vrstovníkov natoľko, že sa uňho vyvinuli určité depresívne stavy, ktoré nakoniec prinútili rodičov požiadať o zmenu mena dieťaťa na meno menej nápadné, všednejšie,“ upozorňuje Miloslava Knappová vo svojej knihe Ako sa bude volať vaše dieťa.
Meno za trest
Meno spolu s priezviskom by malo vytvárať jednoliaty celok. Ak si ako Chvostíkovci pripadáme málo svetoví a svojej práve narodenej ratolesti pridáme na „prestíži“ tým, že ju pomenujeme Samanta alebo Pamela, potom si ju budú síce všetci pamätať, ale z úplne iných dôvodov…
Nositeľ nezvyčajného či výnimočného mena sa môže stať terčom posmechu svojich rovesníkov najmä v škôlke a v škole – deti môžu byť v tomto smere veľmi vynachádzavé, ale aj bezohľadné, a tak sa nie vlastnou vinou môže inak sebavedomý chlapec alebo dievča ľahko stať „outsiderom“. To, že chceme dať dieťaťu meno, ktoré nebude počuť „na každom kroku“, je úplne prirodzené. Vždy sa však vyplatí poriadne zvážiť všetky za a proti.
Spásonosná matrika?
Matrika nás môže chrániť pred určitými „prehmatmi“, ale nie vždy pred rodičovskou neprezieravosťou. Čo je najčastejšou chybou pri voľbe mena pre dieťa? Rodičia často zabudnú kriticky posúdiť meno ako celok spolu s priezviskom. Písanie aj výslovnosť mena a priezviska môžu v slovenskom prostredí ich nositeľovi priniesť svoje výhody aj nevýhody.
Na čo by sme mali pamätať:
Dĺžka spojenia mena a priezviska
Istou nevýhodou pri predstavovaní a vyplňovaní úradných dokumentov môže byť meno príliš dlhé (napr. Miroslav Pavol Nadstrážnický). Naopak, ani príliš krátke meno nie je výhodné. Rýchle hovoriacich ľudí s krátkym menom môžu často prepočuť, napríklad pri predstavovaní v telefóne môže meno a priezvisko splynúť do dvojitého „šteknutia“ (Ján Zach). Doktorka Knappová upozorňuje budúcich rodičov: „Je vhodné zvoliť ku kratšiemu priezvisku dlhšie meno (Vladimír Zach), a naopak, t. j. k dlhšiemu priezvisku kratšie meno (Ján Velehradský), pričom zápis dvoch mien by bol v spojení s takým dlhým priezviskom obzvlášť nevýhodný.“
Výslovnosť
Najviac problémov pri vyslovovaní mena a priezviska vzniká vtedy, keď je koncová hláska mena zhodná s prvou hláskou priezviska (Dagmar Rubínová). Slečna môže tento problém vyriešiť vydajom, ale, samozrejme si ho rovnako môže aj privodiť (Karin Noháčová). Určité problémy s výslovnosťou môžu mať ľudia aj pri menách, ktoré obsahujú problematické skupiny hlások, ako r a r (Barbora Rakovská), š, s a t (Ernest Štilicha), r a l (Pavol Ulrich). Na zrozumiteľnosti menu nepridá ani to, keď sa v ňom stále opakuje rovnaká samohláska (Alan Halama).
Jazykovedci príliš neodporúčajú ani voliť také meno, ktoré sa bude (komicky) rýmovať s priezviskom (Matúš Paluš), alebo bude umožňovať rôzne delenie (Svetla Nahodilová alebo Svetlana Hodilová?) Neprehliadnuteľné sú iste prípady zhodného mena a priezviska (Peter Peter, Marek Marek), kde zámena z princípu nie je možná. Za nevhodné spojenie sa však považuje spojenie mena a priezviska ako Pavol Karol, pri ktorom nemusí byť jasné, čo je čo. Riešením v takom prípade je meno, ktoré sa nevyskytuje ako priezvisko (Ľuboslav, Vladislav…)
Zaujímavosti
Meno s priezviskom by sa malo aj zvukovo vhodne dopĺňať. Dnes je častá požiadavka na ľubozvučnosť mena, zároveň sú čoraz populárnejšie krátke mená, ľahko vysloviteľné, ktoré sa nedajú príliš skomoliť (Eva, Ivo), bez mäkčeňov a dĺžňov (Dana, Oto). Veľa závisí od vkusu rodičov, napríklad tzv. aliterácia, keď sa monogram dieťaťa skladá z rovnakých písmen (Peter Pokorný).
V neposlednom rade hrá svoju rolu aj psychologický aspekt pri výbere mena, keď sa berie ohľad na pôvod mena a jeho prvotný všeobecný význam. Je logické, že prednosť dostávajú mená označujúce kladné charakterové a telesné vlastnosti. „Odvodzovaniu budúceho charakteru dieťaťa zo zvoleného mena sa venuje aj istý módny smer západnej psychológie, ktorý preniká i k nám. Nie je všeobecne uznávaný, naopak, je predmetom dôraznej kritiky z radov lingvistov a psychológov, čo sa týka aj rôznych numerologických výkladov, odvodzujúcich budúcnosť človeka z hodnotového systému písmen obsiahnutých v mene,“ upozorňuje doktorka Knappová.
Viac informácií o všetkom, čo sa týka tehotenstva, detí a rodiny, nájdete na www.baby-web.sk
Autor: Bc. Magdalena Holancová, Baby-web.sk