Pomoc, mám lupiny. Čo s tým?
Svrbenie, biely poprašok na tmavom odeve či nepekné "mapy" na pokožke hlavy. Áno to sú lupiny. Ak i vás trápia dlhodobo, neváhajte vyhľadajte odborníka- kožného lekára.
" Pred dvoma rokmi mi začali padať vlasy a na hlave sa spravila mastná škvrnka, ktorá sa začala šíriť. Vyzeralo to ako mastná väčšia lupina. Vyskúšala som voľne dostupné šampóny, no nič nezaberalo. A tak som jedného dňa navštívila kožného lekára, ktorý mi predpísal lieky a odporučil dávať si na vlasy kúru z panthenolu. Našťastie to zabralo, a mastné lupiny zmizli. I padanie vlasov po čase prestalo a tak sa dnes teším z pekných dlhých vlasov," rozpráva Ivona.
Lupiny sú vlastne odumreté bunky, ktoré sa hromadia na povrchu pokožky hlavy. Tie môžu byť mastné (mastné škvrny vo vlasovej časti hlavy) suché (poprašok na oblečení). Keďže sú rozdielne, každé z nich treba ošetrovať inak.
Viete, čo ich spôsobuje?
- nevhodný šampón
- stres
- hormonálne zmeny
- zápal mazotoku
- zlá životospráva
- zmena šampónu či kondicionéru
- podráždená pokožka na hlave
Ak trápia i vás, toto vám pomôže:
- šampón proti lupinám (voľte skôr tie značky, ktoré dostať kúpiť v lekárni Bioderma, Nizoral, Sel sun a podobne)
- panthenolová alebo kúra
- časté umývanie vlasov (ak treba i každý deň)
- šampón ho pôsobiť cca 10-15 minút
- ak nepomôže žiadny dostupný prostriedok na odstránenie lupín vyhľadajte dermatológa
Tipy starých mám:
Ocot nielen pre lesk vlasov
Na mastné lupiny je výborným a osvedčený prostriedkom zohriaty jablčný ocot. Účinne bojuje i proti svrbiacej pokožke a podráždeniu Ako na to? Zohrejte jablčný ocot a vmasírujte ho do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť minimálne hodinu.
Tymián, voní i lieči
Tymián si poradí so zárodkami baktérií, ktoré môžu byť za lupiny zodpovedné.Dve polievkové lyžice sušeného tymianu zalej štvrť litrom vriacej vody. Nálev nechajte vychladnúť. Vlasy ním oplachujte denne po dobu dvoch týždňov.
Text: Katarína MIkuškovičová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK