Presunúť na hlavný obsah

Ako vyzerá byt podľa feng-šuej

Rodinné vzťahy

Podľa bytovej dizajnérky Evy Machyniakovej sa aj panelákový byt dá zariadiť harmonicky.

Feng-šuej je dávna teória z Číny o harmónii prostredia, ktorým sa obklopíme. Podľa tejto filozofie aj byt, v ktorom žijeme, na nás vplýva svojou orientáciou voči svetovým stranám, rozmiestnením izieb, vnútorným zariadením. Nielen farby, ale aj tvar nábytku a jeho umiestnenie alebo motívy na obrazoch môžu ovplyvniť náladu, pocity a tým aj vnímanie a konanie jeho obyvateľov. Bytová dizajnérka, architektka a odborníčka na feng-šuej Eva Machyniaková nás pozvala do bytu, ktorý zariaďovala podľa zásad feng-šuej.


"Každý človek potrebuje niečo iné a tieto potreby sa počas života menia, v jednom období obyvatelia potrebujú povedzme zvýšiť svoju pracovnú aktivitu, v inom čase zas zlepšiť svoje zdravie. V rôznych miestnostiach bytu sa potrebujeme cítiť inak, od obývačky očakávame pocit pohody, v pracovni chceme byť koncentrovaní a aktívni, v spálni príjemne oddýchnutí a svieži," vysvetľuje bytová dizajnérka. Feng-šuej je podľa nej návrat k intuitívnemu spôsobu života.

Už pri vstupe do bytu návštevu príjemne naladí jemné svetlo na chodbe. Svieti nonstop a pre domácich je nielen praktické, keď je všade pozhasínané, ale aj príjemné: vždy keď prichádzate domov, máte pocit, že vás niekto víta.

Obývačka
"Toto prostredie sme vytvorili tak, aby poskytovalo útočisko a pokoj. Človeku ho ponúka príroda, ale ako ju dostať do paneláka? Materiálmi, obrazmi, farbami, tvarmi," vysvetľuje Eva Machyniaková.

Sedenie je postavené proti sebe, čo podporuje vzájomnú komunikáciu členov domácnosti. Väčšina obývačkových sedačiek však sústreďuje pozornosť na televízor alebo na občerstvenie na konferenčnom stolíku.

Dôležitý je aj tvar sedacej súpravy. Moderné "elko" neposadí ľudí do seberovnej pozície: kto sedí v rohu, je krytý a má výhľad na obe strany, preto má výhodu. Kto sedí na kraji, je na urezanom konci a cíti sa preto neisto. "Oproti rohu skrinky alebo police sa necítite príjemne, ani neviete prečo. Je to rovnaké ako sadnúť si za roh stola. Na človeka by nemali smerovať ostré hrany nábytku, ktoré vytvárajú negatívnu energiu," upozorňuje Eva Machyniaková. Ostrosť tvarov sa však dá zjemniť napríklad kvetom, zvonkohrou či závesom.

Harmóniu v izbe podporuje akvárium - je umiestnené na severnej stene, ktorej je podľa feng-šuej priradený prvok vody. Krištáľ, či je to luster alebo váza, zas pôsobí na rozprúdenie pozitívnej energie. Ak sa umiestni k oknu, zabráni vstupu negatívnej energie z okolia. Prírodné odtiene a kvetinové motívy vyvolávajú pocit pohody aj v tých, ktorí na feng-šuej neveria.

Spálňa
V panelákových bytoch je väčšinou daná stena, na ktorej sú skrine a priestor pre postele býva vopred vyhradený. "Aj to sa dá ovplyvniť farbami, zariadením izby, doplnkami," vraví dizajnérka.

V spálni by sa mal človek cítiť oddýchnutý a príjemne svieži, nie zaspatý - čo vyvolávajú tmavé farby. Ideálna farba pre spálňu sa určí podľa smerovania miestnosti k danej svetovej strane a jej prvku. Veľmi vhodná je modrá, prípadne v kombinácii s bielou. Zelená koncentruje, červená aktivizuje aj podporuje chuť do jedla, ale niekoho môže vyrušovať a napríklad u detí vytvárať nadmernú aktivitu či agresiu. Lenže čo s miestnosťou, ktorá má viac funkcií? Aj v spálni rovnako ako v detskej izbe môže byť spací aj pracovný kút. "Pracovňa v spálni je tá najhoršia kombinácia. Ak priestor nedovoľuje iné riešenie, radšej by som volila neutrálnu farbu stien, aby sa v jednej miestnosti nebili dva protichodné vplyvy a izbu opticky oddelila doplnkami, paravánom či závesom," radí dizajnérka. V detskej izbe však môže fungovať napríklad zelený pracovný kút a modrý kút na spanie.

Keď si chcú manželia zariadiť bývanie podľa feng-šuej, môže vzniknúť problém, lebo táto teória ponúka pre každého z ich iné ideálne riešenie. Už len orientácia manželských postelí sa každému z partnerov môže hodiť inak. "V takom prípade by sa manželia mali dohodnúť na kompromise - dôležité je zvoliť najprijateľnejšie riešenie bez negatívnych vplyvov energií. Človek prespí jednu tretinu svojho života. Preto je to jedno z najdôležitejších rozhodnutí pri zariaďovaní bytu podľa feng-šuej," radí Machyniaková.

Ak vraj chcú manželia posilniť svoj zväzok, mali by si v spoločnej spálni umiestniť po stranách postele predmety vždy v páre - nočné stolíky, fotografie či lampy. Princíp duality podporí vyváženosť ich vzťahu.

V spálni by sme sa mali obklopiť vecami, ktoré nás hneď ráno naladia príjemne. Nie napríklad nechať si pri posteli rozrobenú prácu. V spálni by nemali byť zrkadlá (dajú sa však umiestniť do skrine z vnútornej časti dverí). "Agresívna energia zrkadla ovplyvňuje pohodu a poškodzuje vzťahy," vysvetľuje Machyniaková.

Kúpeľňa
Do kúpeľne je podľa feng-šuej ideálna biela farba, symbolizuje čistotu. Farebná podlaha bola zvolená podľa orientácie jednotlivých miestností. Podľa feng-šuej pôsobí harmonicky a pre laikov aj esteticky. "Harmónia sa dá dosiahnuť aj jednoduchým použitím farieb. Aby sa v tejto kúpeľni obyvatelia cítili dobre, stačilo okrem farebnej podlahy skombinovať niekoľko doplnkov, napríklad na poličky umiestniť pár oranžových fľaštičiek," vysvetľuje dizajnérka.

Text: Zora Handzová pre Pravdu
Foto: Michal Šebeňa pre Pravdu