Presunúť na hlavný obsah

Ako správne obúvať deti

Rodinné vzťahy

Poradíme vám, ako vybrať dieťaťu správnu obuv.

Starostlivosť odborníkov

Pri každom nákupe detskej obuvi žiadajte kvalifikované primeranie veľkosti nôh vášho dieťaťa tak, aby vybraná obuv zodpovedala tvaru, dĺžke a šírke jeho chodidla.

Správna dĺžka
Obuv musí byť vpredu pred prstami o 10 - 15 mm dlhšia akochodidlo. Polovica tohto priestoru slúži ako rezerva na pohyb prstov pri chôdzi, druhá polovica umožňuje správny rast chodidla.

Správna šírka
Správna šírka obuvi znamená, že zodpovedá obvodu nohy v mieste prstových kĺbov. Ak je topánka príliš široká, nedostatočne fixuje chodidlo. Úzka topánka obmedzuje krvný obeh a deformuje prednú časť chodidla.Je vhodné uprednostniť topánky s oblým tvarom špičky.

Skúšanie obuvi
Obuv vyskúšajte jej obutím postojačky. Je vhodné skúšať celý pár topánok, s prejdením sa po predajni.

Materiálové zloženie
Vyberajte obuv vyrobenú z prírodných materiálov (prírodné usne a textil). Sú mäkké, priedušné, absorbujú fyziologickú vlhkosť detskej nohy a zároveň sa vďaka svojmu zloženiu sa prispôsobia tvaru chodidla. Za nevhodné materiály považujeme plasty, poroméry a koženky. Pretože sú tvrdé, ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla a sú nepriedušné.

Hmotnosť obuvi
Vo všeobecnosti platí zásada - čím ľahšie, tým lepšie. V najmenších vekových skupinách detí je vhodné voliť nízku členkovú obuv, šnurovaciu alebo uzatvárateľnú textilným pásikom, resp. na zips, z čo najľahších materiálov.

Stielka
Detské nohy sa potia viac ako nohy dospelého človeka. Preto by mala byť každá detská obuv (zvlášť uzavretá) vo vnútornej nášľapnej časti vybavená stielkou, resp. vkladacou vložkou zo savého prírodného materiálu, ktoré plnia zároveň podpornú funkciu pre správne tvarovanie priečnej a pozdĺžnej klenby chodidla a bráni tak zdravotným komplikáciám spôsobeným plochou nohou.

Ohybnosť a tlmiace vlastnosti obuvi
V mieste, kde sa chodidlo pri chôdzi ohýba, to znamená v oblasti prstových kĺbov, musí byť obuv čo najohybnejšia. Tvrdá nepoddajná podošva zvyšuje únavu a narušuje zdravý vývoj nohy. Podošva by mala mať dostatočné tlmiace vlastnosti, aby nespôsobovala nepríjemné pocity pri chôdzi po nerovnom povrchu.

Opätok
Opätkom je vnútorný dielec v pätovej časti obuvi, ktorý by mal byť dostatočne tuhý, vysoký a dlhý. Správne vybratá topánka musí chodidlo dokonale fixovať tak, aby nedochádzalo k nežiaducim bočným pohybom pätovej časti nohy. Vybočenie členkov dovnútra je často spojené s plochou nohou a jej bolestivosťou.

Podpätok
Podpätky by mali byť čo najnižšie, s veľkou plochou na udržanie stability.

ZDROJ: Odbor hygieny detí a mládeže ÚVZ SR, ĽUB

Text: Ľuboslava Štofková pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK