Presunúť na hlavný obsah

Čo robiť, keď mi kolega nevonia?

Kariéra

Poradíme vám, ako nenútene vyriešiť nepríjemnú situáciu.

Čo robiť, keď mi kolega nevonia?

Ivana z Trenčína

Oľga Škvareninová, odborníčka na komunikáciu z Univerzity Komenského

Čuchové podnety dokážu u človeka vyvolať najviac bezprostredných reakcií. Na našu komunikáciu totiž vplývajú vône a pachy viac, ako si uvedomujeme, alebo ako sme ochotní pripustiť. Cez nos človeka (podobne ako cez nos zvierat) prichádzajú do mozgu dvojaké pachové informácie. Jedny sú bežné čuchové podnety, ako vôňa kvetov, jedál, zápach potu. Druhé čuchové podnety si neuvedomujeme. V tomto prípade ide o feromóny, na ktoré reagujeme pozitívne alebo negatívne už v prvej desaťtisícine sekundy. Kým v živočíšnej ríši slúžia na vzájomné mnohostranné odovzdávanie informácií, u ľudí sú zodpovedné predovšetkým za sexuálnu príťažlivosť.

V súčasnosti sa čoraz viac hovorí aj o existencii sociálnych feromónov, ktoré regulujú medziľudské vzťahy. Hrajú významnú úlohu aj pri nadväzovaní priateľstva či obchodných kontaktov. Ich prítomnosť vysvetľuje aj také situácie, keď partneri nie sú schopní spolu komunikovať – pachy ich tiel ich navzájom odpudzujú. Hovoríme, že títo ľudia "si nevoňajú“, že "sa nemôžu ani cítiť“. V pracovnom procese sa komunikácia medzi takýmito "navzájom si nevoňajúcimi“ zamestnancami zvyčajne obmedzuje iba na spoločensky zdvorilostné úkony.

Vône a pachy ovplyvňujú pracovnú aktivitu človeka viac, ako by sme očakávali. Ak nám niekto nevonia, nedá sa proti tomu nič robiť - feromóny sa nedajú prekryť ani nadmernou hygienou, ani voňavkou.

Text: Katarína Sedláková pre Magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK