Nový partner v živote rodičov. Je to problém?
Manželstvo vám nevyšlo a rozvod bol nevyhnutný. Všetko prebehlo s menšími či väčšími problémami, no už je to našťastie za vami. Až do momentu keď príde na "scénu" nový partner.
Táňa (38) si myslela, že ju už nič neprekvapí, no mýlila sa.
Ako postupovať keď sa vo vašom živote objaví nový partner?
Radí psychologička Mgr. Klaudia Trojanová
Nový partner môže i nemusí byť problém. Záleží totiž na tom či prebehol rozvod alebo nie, aká je atmosféra v rodine, aký je vzťah rodiča a dieťaťa a samozrejme podstatnú úlohu zohráva i temperament potomka. I na túto situáciu sa však dá pripraviť.
- Vyhnite sa najmä tomu aby ste dieťaťu vraveli, že už budete len vy dvaja a nikto medzi vás nevstúpi.
- "Ošetrite" si vzťah so starým partnerom (zvyčajne po 2 rokoch od rozvodu sa emócie medzi vami upokoja).Nie ste už síce partneri ale stále ste rodičia.
- Rozprávajte dieťaťu o novom partnerovi postupne a s mierou.
- Zoznámte ich pri spoločnej aktivite.
- I vek dieťaťa je veľmi dôležitý. Predškoláci nového partnera zvládajú oveľa jednoduchšie. U detí mladšieho školského veku môže nastať žiarlivosť. "Pubertiaci" zasa majú problémy sami so sebou, sú impulzívnejší a tak môžu nastať "trecie plochy". Zvyčajne však pomáha ak majú s novým partnerom spoločné záujmy.
- Neočakávajte automaticky dobrý vzťah a ani si ho od syna či dcéry nevynucujte. Veciam nechajte voľný priebeh. Všetci si totiž musia na novú situáciu zvyknúť.
- Nový partner by nemal chcieť prebrať úlohu otca (jedného už dieťa má) či matky nasilu. Skôr by mal byť tým pozitívnym spôsobom v úlohe dospelého, ktorý nenecháva všetko na matke či otcovi, ale primerane zasiahne i do výchovy.
Text: Katarína Mikuškovičová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK