Presunúť na hlavný obsah

Tehotná za volantom

Rodinné vzťahy

Veľa žien odmieta počas tehotenstva šoférovať. Iné si zasa pri jazde nechcú zapnúť pás, aby neohrozili plod.

Áno, ak používate bežný pás, bude vás tlačiť, škrtiť, obmedzovať. Nič z toho však neohrozuje ani vás, ani vaše dieťa. Naopak, v prípade nehody vám zachráni život a s veľkou pravdepodobnosťou aj život dieťaťa. Ak nebudete pripútaná, nárazom sa môže uvoľniť placenta a dôjsť k potratu. O nesvedomitosti vodičiek svedčí smutná štatistika: väčšina tehotných žien v aute pri nehode umiera na úraz hlavy – vyletia totiž zo sedačky dopredu. Nezapli si pás.

Existujú tehotenské pásy!
Nebezpečenstvo, ktorému sa nepripútaná žena vystavuje, je asi trikrát väčšie, ako v prípade, keď si pás zapne. Dnešní výrobcovia navyše konštruujú špeciálne tehotenské pásy, ktoré jazdu dokážu veľmi spríjemniť. Dajú sa kúpiť v kamenných i v internetových obchodoch.

Ministerstvo dopravy v rámci BESIP-u (bezpečnosti cestnej prevádzky) radí budúcim mamičkám, ako si pás správne zapnúť: „Vrchnú časť pása musí viesť cez stred pleca, potom stredom hrudníka a spodná časť čo najnižšie pod bruchom. Tehotná žena by mala mať nastavené operadlo vo vzpriamenejšej polohe, aby sa pri náraze telo neskĺzlo pod pás. Ten je vhodné ešte pritiahnuť. A, samozrejme, pripútať sa aj na zadných sedadlách.“ Tehotnej ženy sa netýka nijaká výnimka, ak si nezapne pás, stihne ju pokuta.

Za volantom žiadne rozdiely
S rastúcim plodom v brušku pozornosť vodičky ochabuje, žena pomalšie reaguje na podnety, čo môže mať tragické následky. Navyše, najmä na diaľniciach alebo vo veľkých mestách sa nevyvarujete stresu. Dieťa ho pociťuje zároveň s vami. Pokúste sa preto upokojiť a niekoľko týždňov pred pôrodom už nešoférujte sama.

Viac informácií o všetkom, čo sa týka tehotenstva, detí a rodiny, nájdete na www.baby-web.sk

Autor: Martina Bittnerová, Baby-web.sk