Cestujeme autom s dojčaťom
Rozhodli ste sa vybrať na dovolenku autom? Premýšľate, čo všetko zabezpečiť a pribaliť? A nebude to pre bábätko príliš namáhavé?
Ak sa chystáte absolvovať kratšiu cestu, je voľba ísť autom zrejme najlepšia. Prináša so sebou komfort, ktorý s malým dieťaťom iste oceníte. Môžete kedykoľvek zastaviť, oddýchnuť si a v ceste pokračovať podľa potreby.
Odkedy cestovať s dojčaťom autom
S novorodencom cestujte iba vtedy, keď je to nutné. Od troch mesiacov môžete cestovať častejšie. Matka by sa mala vydať na dlhšiu cestu až po skončení šestonedelia.
Vzdialenosť
Na vzdialenosti až tak nezáleží, ak robíte počas cesty pravidelné prestávky. Ale vydajte sa len na takú dlhú cestu, na akú sa cítite. Pre matku sú dôležité časté zastávky na prechádzku a dostatočný príjem tekutín (2 – 3 litre denne).
Bezpečnosť predovšetkým
• Vždy dieťa prevážajte v detskej autosedačke, a to aj na minimálnu vzdialenosť. Od júna 2007 musia byť v aute zaistené všetky deti bez výnimky.
• Keď cestujete dvaja, umiestnite dieťa v detskej sedačke na zadné sedadlo. Niekoľkokrát sa vy i váš partner (partnerka) uistite, či je sedačka správne umiestnená. Desiatky detí ročne v autosedačke umierajú vinou chybného zaistenia.
• Keď ide autom len jedna osoba, je vhodné umiestniť dieťa vedľa seba na sedadlo (musí byť upevnená v smere jazdy a pozor, vždy musí byť VYPNUTÝ airbag spolujazdca!). Máte tak o dieťati lepší prehľad.
• Nenechávajte nič v priestore nad zadnými sedadlami. Pri prudkom brzdení môžu predmety dieťa zraniť.
Prečo používať detskú sedačku?
Pri prudkom brzdení či náraze je každá osoba vo vozidle vrhnutá obrovskou silou vpred (napríklad u desaťkilového dieťaťa pri náraze v rýchlosti 50 km/h je táto sila taká veľká, ako keby dieťa vážilo 300 kg). Keď teda máte dieťa v aute v náručí, pri náraze ho neudržíte. Ak pripútate seba a dieťa jedným bezpečnostným pásom, pri náraze ho rozdrvíte vlastnou hmotnosťou. Náraz pri rýchlosti iba 50 km/h bez detskej sedačky zodpovedá pádu z výšky 10 m. už náraz v rýchlosti 15 km/h bez detskej sedačky môže byť pre dieťa smrteľný.
Úmrtnosť detí v autách stále narastá. V roku 2008 zomreli už štyri deti, vlani v rovnakom období o dve menej.
Cestujte pohodlne
• Umiestnite na okná tienidlá, aby na dieťa nesvietili priame slnko!
• Uistite sa, že ho bezpečnostné pásy neškrtia.
• Dieťa oblečte do pohodlného voľnejšieho oblečenia, presvedčte sa, že mu nebude príliš teplo ani zima.
• S otváraním okien buďte opatrní. Dieťa môže v prievane ľahko prechladnúť.
• Staršie dieťa zrejme nevydrží celú cestu spať, preto nezabudnite vhodnú hračku.
• Je vhodné mať klimatizáciu, aby ste mohli kontrolovať teplotu v aute.
Dajte o sebe vedieť
Myslíte si, že sa k vám ostatní šoféri budú správať ohľaduplnejšie, keď budú vedieť, že máte na zadnom sedadle trojmesačné bábätko? Ako im to povedať? Zaraďte sa medzi rodičov, ktorí si na zadnú časť auta nalepili znak Dieťa v aute. Ten by mal šoférov okolo vás upozorňovať, že nie ste obyčajný šofér, ale rodič, ktorý vezie malé deti.
Zabavte dieťa
Keď dieťa zabavíte hrou, vyhnete sa plaču, upútavaniu pozornosti a ďalším nemilým veciam. Na cestu si môžete obstarať špeciálne hračky do auta. Tie sú navrhnuté tak, aby v prípade nárazu dieťa neporanili, neobsahujú teda žiadne tvrdé ani rozbitné súčiastky. Predávajú sa kolotoče na autosedačku, kolotoče na okno, hrazdičky na autosedačku i špeciálne clony na okno, s ktorými sa dieťa môže hrať. Staršiemu dieťaťu môžete kúpiť napríklad plyšový volant. Skoro všetky hračky pískajú, cinkajú alebo vydávajú iné zvuky, ktoré vaše dieťatko zabavia.
TIPY:
• Poriadne si trasu vopred premyslite. Neriskujte, že sa stratíte a pôjdete o tri hodiny dlhšie.
• Skúste sa vyhnúť cestám, kde bývajú dopravné zápchy.
• Choďte v noci, dieťa väčšiu časť noci prespí a vyhnete sa dopravným špičkám.
• Dieťaťu dajte na cestu novú hračku, bude sa jej venovať dlhšie než tej, ktorú už pozná
• Majte poruke dostatok plienok, obrúskov a papierových vreckoviek.
• Skúste v aute počúvať nejakú pokojnú hudbu, deti to väčšinou majú rady.
Viac informácií o všetkom, čo sa týka tehotenstva, detí a rodiny, nájdete na www.baby-web.sk
Autor: Michaela Mazancová, Baby-web.sk