Presunúť na hlavný obsah

Otec pri pôrode. Áno či nie?

Zdravie a relax

Kedysi naše mamy nemali na výber a pôrod či dokonca pobyt v pôrodnici museli prežiť bez novopečeného otecka. Dnes je tomu inak.

Tehotná žena si môže vybrať pôrodnicu, samostatnú izbu, "epidurálku" alebo pôrodníka (samozrejme, za poplatok). Netreba však zabúdať ani na možnosť mať partnera pri pôrode. Jedni túto možnosť ihneď zavrhnú (vraj, pôrod je ženská záležitosť, nemôžem pozerať na to ako trpíš a podobné "bohumilé" výhovorky). Druhí, naopak radi privítajú vidieť ako na svet prichádza ich potomok.

Ani ženy nie sú jednoznačne za. Niektoré sú rady, ak je otec ich dieťaťa pri nich, iné vravia, že ak by mali pri sebe "toho svojho" necítili by sa dobre. Dokonca som počula názor jeden budúcej mamičky, ktorá za žiadnych okolností nechcela mať pri pôrode manžela. Vraj, aby sa mu tým nezhnusila. Nuž, k tomu niet čo dodať. Spýtali sme sa mamičiek, ako riešili túto dilemu.

Zuzana (29)
Čakám svoje prvé dieťa a veľmi rada by som mala partnera pri sebe. No viem, že on nie je stavaný na takéto "akcie" a je mu zle už vtedy keď vidí biely plášť. Nútiť ho teda nebudem.

Renáta (32)
Môj pôrod trval len tridsať minút, ale manžel bol stále pri mne. Odchádzal až keď nás s dcérkou previezli na novorodenecké oddelenie. Ja môžem prítomnosť partnera len odporúčať.

Andrea (30)
Môj muž povedal, že tam bude za každých okolností, a teda veľmi mi tým na výber nedal. I keď som nebola presvedčená, že chcem aby ma niekto iný ako lekár videl v pôrodných bolestiach, pomaly si na myšlienku partnera pri pôrode zvykám.

Majka (26)
Pri prvom dieťati bol môj muž pri pôrode. Spolu sme do nemocnice prichádzali a všetci traja z nej o päť dní odchádzali. Bol to naozaj nezabudnuteľný zážitok. Chcela som aby bol i pri druhom dieťati, no bohužiaľ rodila som cisárskym rezom a tak ho lekári na sálu nepustili. Našu dcéru však videl ako prvý. Skôr ako ja.

Text: Katarína Mikuškovičová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK