Rodičia a deti: Do lesa si zoberte aj píšťalku
Počas prázdnin a dovoleniek počet detských úrazov stúpa až dvojnásobne.
Aj na pokojnej pláži alebo na lúke v lese a dokonca aj doma sa dieťa môže škaredo zraniť alebo pri chvíľkovej nepozornosti sa situácia môže skončiť aj tragicky.
V lete sa deti zdržiavajú doma viac ako cez školský rok, ale práve v domácnosti sa podľa štatistík stane asi 30 percent detských úrazov. Deti chodia viac von a tu si zasa môžu ublížiť pri športe alebo na cestách. Pri vode im hrozí utopenie a na horách sa môžu ľahko stratiť alebo zraniť. Rodičia však často bezpečnosť svojich detí podceňujú.
Pri športe
Kolieskové korčule, skejtbord, bicykel - to všetko môže byť pre dieťa zábava, ale aj nebezpečenstvo. Vždy treba mať na hlave prilbu a pohybovať sa len na bezpečnom mieste.
Deti sa často bicyklujú na ceste alebo sa hrajú v blízkosti cesty, ale dieťa reaguje inak ako dospelý. Dieťaťu to trvá dvakrát dlhšie ako dospelému, kým sa rozhodne, čo urobí - a keď za loptou neuteká hneď, vyštartuje o pár sekúnd neskôr. Práve tie chvíle však môžu byť osudné.
"Správne vyhodnotiť dopravnú situáciu a správne na ňu reagovať dokáže až dieťa od veku 12 rokov. Pre vodiča je dieťa nevyspytateľné, a preto by mal spomaliť a zbystriť pozornosť automaticky vždy, keď zbadá dieťa a preventívne zatrúbiť, lebo deti, keď sa hrajú, neregistrujú nič iné," upozorňuje Samuel Hruškovic, riaditeľ Rescue Teamu Slovakia a národný koordinátor prevencie úrazov u detí a dorastu.
Mestské deti sa na dedine alebo v lese nevedia pohybovať tak obratne, ako tie domáce. Pád zo stromu a zlomená ruka alebo vyvrtnutý členok na nerovnom teréne však nie je nič príjemné. Okrem toho dehydratácia znižuje koncentráciu. Pitný režim je teda dôležitý aj ako prevencia pred úrazmi a nehodami.
Pri vode dávajte pozor
Pri vode nestačí nechať dieťa bez dozoru, treba ho mať stále na očiach. Môže sa dostať ďalej do mora, keď ho zaleje vlna, alebo sa zošmyknúť do bazéna a utopiť sa.
"Veľké percento detí sa utopí vtedy, keď sú rodičia neďaleko, ale venujú sa inej činnosti a dieťa nemajú vo svojom zornom poli," upozorňuje Hruškovic.
Rodičia sú síce nablízku niekde na deke, ale konzumujú, čítajú alebo sa medzi sebou rozprávajú a dieťa nesledujú. "Dieťa sa topí potichu a veľmi rýchlo. Vo vode ho treba stále opticky kontrolovať a ešte lepšie je byť vo vode spolu s dieťaťom. Rodič vo vode netelefonuje ani nečíta, ale sleduje svoje dieťa," dodáva Hruškovic.
Malé deti sa zvyknú ovlažovať v detských bazénoch pri dome alebo na balkóne - ale ani od nafukovacieho bazénika by rodič nemal odísť ani na chvíľočku. Dieťaťu stačí aj 5 centimetrov vody, na to, aby sa utopilo.
Nebezpečné je aj vystavovať dieťa pridlho slnku. Aj keď nezanedbáte pitný režim a ochranu pokožky pred UV žiarením, detské telíčko sa môže rýchlo prehriať a prídu zdravotné komplikácie z úpalu (horúčka, zvracanie).
Ani v návale dovolenkovej atmosféry sa neoplatí preceniť svoje schopnosti a vydať sa s deťmi napríklad na plavbu okolo ostrovov alebo na vodnom bicykli doprostred veľkého jazera, ak nie sú väčšie a dobrí plavci. Človek nikdy nevie, kedy ho príroda prekvapí a vlastné sily zradia. Aj väčšie deti a dobrí plavci na člne alebo na vodnom bicykli musia mať záchrannú vestu a riadne zapnutú, aj keď býva problém presvedčiť ich.
Tínedžerom hrozí utopenie rovnako ako malým deťom, len z iných dôvodov. Zvyknú sa predvádzať alebo konzumujú alkohol. S obľubou skáču hlavičky do neznámej vody a často sa kúpu, keď si vypijú. Každý rok si niekoľko mladých ľudí pri skoku do vody zraní krčnú chrbticu a niektorí zostanú ochrnutí.
V lese pískajte
V neznámom teréne by sa dieťa nemalo pohybovať prvé, ale až za dospelým. Môže stúpiť do jamy alebo sa šmyknúť na mokrej tráve a spadnúť do rokliny a zraniť sa. Nemalo by však ísť ani vzadu, aby sa nestratilo. No a samozrejmosťou je vhodná obuv, aby noha nebola labilná ani na nerovnom teréne a chodiť po vyznačených turistických chodníkoch.
Deti treba poučiť, že keď sa stratia, majú zostať stáť na mieste, pomoc príde. Podľa skúseností záchranárov štvorročné dieťa dokáže prejsť na vlastných nohách aj osem kilometrov a za ten čas sa môže dostať poriadne ďaleko. Rodičia by preto nemali dlho otáľať, kým privolajú políciu, nemali by ani po stratenom dieťati pátrať na vlastnú päsť.
Pre istotu je dobre dať dieťaťu so sebou píšťalku, je to menej náročné, ako volať o pomoc vlastnými silami. Ale nemala by byť na šnúrke na krku, aby sa ňou dieťa neuškrtilo napríklad pri páde. V panike sa dieťa nielen ešte ďalej zatúla, ale oveľa ľahšie sa môže zraniť. Pre každý prípad je vonku vždy dobre mať so sebou prvú pomoc - dezinfekciu, obväz a náplasť.
V lete sú časté búrky a na horách sa treba riadiť predpoveďou počasia. Na túru je dobré ísť zavčasu, aby sme boli na hrebeni ešte pred obedom, pretože búrky bývajú častejšie v popoludňajších hodinách. Búrka vzdialená aj desať kilometrov je už nebezpečná pre úder zblúdeného blesku. Keď je búrka blízko, treba urýchlene opustiť hrebeň hory, ale aj otvorenú vodnú plochu alebo otvorenú plochu v lese a vypnúť mobil. Úkryt pred bleskom možno nájsť vo vlastnom aute alebo vnútri horskej chaty.
Do neznáma
Deti potrebujú pohyb a potrebujú preskúmať všetko, čo sa dá. Nedajú sa priklincovať na jedno miesto a nemožno sa ani spoľahnúť na to, že zákazy a príkazy rodičov budú rešpektovať. Navyše reakcie dieťaťa sú iné ako reakcie dospelého, dieťa sa správa pre nás nevypočítateľne. O to dôležitejšie je dbať na ich bezpečnosť najmä na neznámom mieste a v neznámej situácii.
Na dovolenke majú rodičia sklon oddýchnuť si nielen od práce, ale aj od všetkých povinností vrátane detí. Neoplatí sa však púšťať deti do neznáma - či je to prvý raz na šmykľavku na mestskom kúpalisku alebo po zmrzlinu na letovisku. Vždy je lepšie, ak sa rodičia najprv presvedčia, či to dieťa naozaj zvláda samo, než to risknúť "naostro". Na veľkej pláži alebo kúpalisku je vždy dobre hneď pri príchode dieťa upozorniť na orientačný bod a stanovisko, kde sa zídete, keby sa stratilo.
Na dovolenke si niekedy rodičia vyjdú von, keď deti uspia - či v prímorskom letovisku alebo na chate. Pre istotu by sa však nemali vzdialiť ďalej, ako siaha dosah detského monitoru a na veľmi dlho - zlyhať môže aj taká obyčajná vec ako sú batérie. Istejšie ako prístroj je zabezpečiť k dieťaťu dozor dospelej osoby.
Úrazy detí
- 200 000 detí ročne na Slovensku utrpí úraz
- 20 000 detí ročne skončí so zranením v nemocnici
- 2 000 detí trpí trvalými následkami úrazu alebo nehody
- 200 detí každý rok na Slovensku na následky úrazu alebo nehody zomrie
zdroj: Rescue Team Slovakia
Kde sa deti najčastejšie zrania
- doma 36 %
- v škole, v škôlke 17 %
- pri športe, na ihrisku 23 %
- na ceste 21 %
- iné 3 %
Text: Zora Handzová pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK