Presunúť na hlavný obsah

Vyrastie z dieťaťa tyran?

Rodinné vzťahy

Prvých päť rokov je pre rozvoj empatie u človeka najdôležitejších.

Prvých päť rokov života človeka podľa výskumov určuje, či sa z neho v dospelosti stane rodič týrajúci svoje deti. Práve to je totiž obdobie, kedy sa formujú vzťahy detí ku svojim blízkym. Keď sa tieto vzťahy narušia, následky trvajú až do dospelosti.

Časti mozgu, ktoré, zjednodušene povedané, robia človeka človekom, nie sú po narodení vyvinuté, ale vytvárajú sa sa počas prvých piatich rokov života. V tomto období si dieťa začne samé uvedomovať, čo cíti ono samo, aké pocity majú ľudia okolo neho, ako reagujú na jeho chovanie, kedy je nutné sa ovládať. Pri formovaní týchto pocitov u dieťaťa zohrávajú dôležitú úlohu rodičia. Keď zlyhajú, je zle.

Keď zlyhajú a svojho potomka evidentne ignorujú alebo mu dokonca ubližujú, je viac ako pravdepodobné, že dieťa v akejsi psychickej sebaobrane vypne svoje emócie a nenaučí sa s nimi zaobchádzať. Ako postupne dospieva, zlé skúsenosti vytláča do podvedomia a keďže ho nikto nenaučil, čo znamená empatia a ako sa prejavuje empatické správanie, v dospelosti je podobne ľahostajný k potrebám svojich detí.

Organizmus detí , ktoré žijú v strese, produkuje zvýšené množstvo hormónov pôsobiacich na tie časti mozgu, ktoré ovplyvňujú emócie a sociálne prežívanie.

Vedci z Britskej psychologickej spoločnosti zistili, že mozog deprimovaných detí sa líši od mozgu detí, ktoré sú psychicky v poriadku. Podľa nich je teda nutné hľadať príčiny psychického týrania detí rodičmi práve v ich rannej mladosti. Psychológovia ale upozorňujú, že nie zo všetkých psychicky týraných detí vyrastú rodičia-tyrani. Pomáha vhodná psychologická terapia, ktorá vedie k obnoveniu sebaúcty a prelomí citové bariéry.

Text: -nb- pre oŽene.sk
Foto: Shutterstock