Presunúť na hlavný obsah

Brucho nás často bolí zo stresu

Zdravie a relax

V súčasnej hektickej dobe sú to nielen nervy, ktoré môže mať človek podráždené.

V súčasnej hektickej dobe sú to nielen nervy, ktoré môže mať človek podráždené.

Každý, koho "preháňa" pred skúškami v škole, pred nepríjemnou poradou alebo v období zvýšeného vypätia, dobre vie, že mozog a črevo sú prepojené a zo stresu vie poriadne rozbolieť brucho. Ak je tento problém len krátkodobý, pod vplyvom akútneho stresu, je to v poriadku. V súčasnosti však trpí čoraz viac ľudí - podľa prieskumov až jeden z desiatich - súborom príznakov, ktoré sa spoločne označujú ako syndróm dráždivého čreva.

Ide o chronické ochorenie tráviaceho ústrojenstva, ktoré charakterizuje časté bolenie brucha, narušená činnosť čriev, pocit nafúknutosti. U chorého sa môžu striedať obdobia zápchy s obdobiami hnačky, v stolici sa môže objaviť hlien. Tieto príznaky sú dlhodobé, chronické alebo sa opakujú v pravidelných časových úsekoch.

"Syndróm dráždivého hrubého čreva sa vyskytuje častejšie u žien ako u mužov a väčšinou postihuje ľudí energických, plných elánu, ktorí majú sklony všetko okolo seba organizovať, prekypujú energiou, sú to väčšinou perfekcionisti a často dominantné typy v riadiacich pozíciách," píše na svojej webovej stránke MUDr. Jozef Klucho z Nových Zámkov. "Spúšťacím mechanizmom je často stres alebo infekčné -  nielen črevné - ochorenie i dlhodobá antibiotická liečba."

Často zložitá diagnostika
Tejto najčastejšej tráviacej poruche venuje tento rok zvýšenú pozornosť aj Svetová gastroenterologická spoločnosť. Podľa nej mnoho pacientov so syndrómom dráždivého čreva zbytočne podstupuje invazívne diagnostické vyšetrenia a chirurgické zákroky. Až polovica pacientov sa v rámci určovania diagnózy podrobí kolonoskopii (vyšetrenie endoskopom cez konečník). Podľa nových odporúčaní na určenie diagnózy dráždivého hrubého čreva stačí odobrať pacientovi anamnézu (rozhovor lekára s pacientom o jeho ťažkostiach), treba vylúčiť depresiu, predispozíciu na rakovinu hrubého čreva v rámci rodiny. Z vyšetrení sa odporúča urobiť kompletný krvný obraz a v prípade potreby aj testy na vylúčenie celiakie.

Pravda je však taká, že diagnostika je v praxi neraz veľmi zložitá a vyšetreniam ako sonografia či kolonoskopia pre vylúčenie závažných ochorení tráviaceho traktu ako zápaly hrubého čreva či dokonca onkologický problém sa niekedy vyhnúť nedá.

Tento syndróm častejšie mávajú ľudia mladší ako 50 rokov, z hľadiska stresu, stravovania a sociálneho zázemia majú totiž nižšiu kvalitu života. Pri syndróme dráždivého čreva môže u niekoho prevládať zápcha, u iného dominuje hnačka - alebo sa tieto problémy striedajú. "Spoločnými príznakmi pri oboch formách môže byť nafukovanie, prelievanie a škvŕkanie v črevách, bolestivé vyprázdňovanie stolice s pocitom nedostatočnej pohody po stolici. Stav, najmä hnačka, sa zhoršuje v stresových situáciách, typické sú napr. rána týchto pacientov, ktorí ak zaspia do práce alebo sa im niečo prihodí v rodine, okamžite bežia na toaletu. V prípade, že je hlavným príznakom zápcha, býva často úporná. Niekedy sa pacientovi podarí vyprázdniť len jeden-dvakrát týždenne," tvrdí MUDr. Klucho.

Úprava životosprávy, probiotiká, lieky
Liečba je jednoduchá a zložitá zároveň. Dosiaľ nejestvuje žiadne všeobecné odporúčanie a nebol vynájdený nijaký konkrétny liek. Väčšinou ide o liečbu jednotlivých príznakov narušeného fungovania čriev - - zápchy, hnačky, plynatosti, bolestí brucha. Pacienti s miernejšími problémami sú v starostlivosti praktického lekára, ktorý im odporučí zmenu životného štýlu vrátane stravovania, trénovať vládanie stresu, príležitostne lieky (proti kŕčom, na upokojenie, potláčajúce hnačku, proti zápche). Toto chronické ochorenie je však dokázateľne spojené s narušenou mikroflórou v hrubom čreve, v stolici takýchto pacientov sa dokázal pokles laktobacilov a bifidobaktérií.

Až pri 80 percentách porúch v tráviacom systéme sa dá teda výrazne pomôcť konzumáciou probiotík. Dôležité je však vybrať probiotikum, ktorého pozitívne pôsobenie je overené odbornými štúdiami. Probiotík je totiž veľa druhov i kmeňov a každý z nich má špecifický účinok. Okrem kvalitných probiotických jogurtov (s obsahom Bifidus ActiRegularis) sú na trhu aj probiotiká v kapsuliach, ktoré sú špeciálne určené na podráždené črevo (Lactobacillus plantarum).

Dobrá správa je, že syndróm dráždivého čreva nezvyšuje riziko rakoviny ani zápalov hrubého čreva a nejestvuje dôkaz, že by bol na liečbu potrebný chirurgický zákrok. Len u mála pacientov s dlhodobými príznakmi prejde choroba do inej diagnózy.

Príznaky syndrómu dráždivého čreva

- striedanie období zápchy a hnačky
- bolesť brucha, pocit zlého trávenia
- plynatosť, nadmerná pohyblivosť čriev
- nafúknuté brucho, škvŕkanie v črevách
- stolica s prítomnosťou hlienu
- pretrvávajúce hnačky
- nevoľnosť, únava, malátnosť

10 odporúčaní pre prevenciu bolestí brucha

1. piť dostatok tekutín

2. jesť stravu bohatú na probiotické mliečne výrobky s overenými účinkami

3. obmedziť jedlá spôsobujúce plynatosť

4. vyhýbať sa mastným jedlám

5. nepiť kolové nápoje a nápoje s obsahom kofeínu

6. vyhýbať sa alkoholu

7. neprejedať sa

8. pomaly jesť a jedlo dobre požuť

9. vyhýbať sa potravinám s obsahom sorbitolu (druh sladidla) a fruktózy (ovocného cukru)

10. nestresovať sa

Zdroj: Svetová gastroenterologická spoločnosť, viac na www.bolestbrucha.sk, www.lactobacily.sk, www.gastroenterolog.com.

Text: Bianka Stuppacherová pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK