Presunúť na hlavný obsah

Ak výplata nedorazila na účet, začnite konať

Kariéra

Márne čakáte na svoju výplatu, na účte stále nič nie je? Možno len pre zle zadaný prevodný príkaz vaše peniaze "blúdia" medzi bankami.

Ale tiež to môže znamenať, že váš zamestnávateľ má finančné problémy a svojej výplaty by ste sa nemuseli dočkať. Prípadne vám zamestnávateľ o svojich problémoch povedal a na účet vám posiela iba polovicu platu s tým, že zvyšok doplatí, keď sa mu bude lepšie dariť. Môžete mu veriť, ale aj nemusíte. Kedy treba začať konať a aké kroky podniknúť, ak vám firma, v ktorej pracujete, dlhuje peniaze?


Komunikujte písomne
V každom prípade si treba najprv overiť dátum splatnosti mzdy, ktorý je uvedený v zmluve. To, že ste doteraz vždy mali peniaze na účte už piaty deň v mesiaci neznamená, že to vaša firma bola povinná robiť. Možno sa len vo firme zmenil účtovník, ktorý sa chce striktne pridržiavať toho, čo je na papieri a peniaze vám pošle presne vtedy, ako podľa zmluvy má. Pokiaľ splatnosť mzdy v zmluve nie je alebo ju zamestnávateľ nestanovil inak, napríklad v kolektívnej zmluve, považuje sa zaň posledný deň v mesiaci nasledujúcom po mesiaci, za ktorý zamestnancovi vzniklo právo na mzdu.

Ak sa však účtovník nezmenil a mzda chodila vždy pravidelne, v rovnakom čase a prvý krát dôjde k meškaniu práve v čase, kedy sa vo firme hovorí o ekonomických problémoch či úsporných opatreniach, je to dôvod k obavám. Právnici v takom prípade radia, aby ste so zamestnávateľom začali komunikovať písomne. Ďalšie kroky budú samozrejme závisieť na tom, aké máte s firmou vzťahy a v akej ste finančnej situácii. Ak sa situácia vyhrotí, krajným riešením môže byť okamžité zrušenie pracovného vzťahu, na druhej strane, pokiaľ sa firma pokúša vzniknutú situáciu riešiť konštruktívnou dohodou, je zrejme lepšie zamestnávateľovi vyjsť v ústrety.

Čo hovorí zákon
Zamestnávateľ je povinný vyplácať zamestnancovi mzdu. Ak ju nevyplatí včas, má zamestnanec právo požadovať okrem chýbajúcej mzdy aj úhradu úrokov z omeškania. Výška úroku z omeškania je pritom o 8 percent vyššia ako základná sadzba Európskej centrálnej banky. V otázke nevyplatenej mzdy môže pri rokovaniach s firmou zamestnanec vystupovať sám, môžu ho zastupovať odbory, prípadne ak tie vo firme nie sú, môže ho zastupovať zamestnanecká rada, či zamestnanecký dôverník.

Na začiatok by ste mali zamestnávateľa informovať, že vaša mzda nebola vyplatená a vyzvať ho, aby sa tak stalo. V písomnej výzve zamestnávateľovi na vyplatenie mzdy je dobré uviesť určitý termín, dokedy by tak zamestnávateľ mal urobiť, zároveň ho môžete upozorniť na skutočnosť, že v opačnom prípade sa budete domáhať vyplatenia mzdy aj úrokov z omeškania na súde. Podľa Zákonníka práce spory medzi zamestnancom a zamestnávateľom o nároky z pracovnoprávnych vzťahov prerokúvajú a rozhodujú súdy. Aj v prípade nevyplatenia mzdy sa môže zamestnanec so žalobou v tejto veci obrátiť na príslušný súd v občianskom súdnom konaní.

Zákonník práce vám tiež dáva možnosť, že ak vám firma nevyplatí mzdu, môžete okamžite skončiť pracovný pomer. Dôvodom je nielen nevyplatená mzda, ale aj náhrada mzdy, cestovné náhrady, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, pričom stačí, aby zamestnávateľ nevyplatil len časť z nich a to do 15 dní po uplynutí ich splatnosti. Tento úkon je potrebné označiť ako okamžité skončenie pracovného pomeru, nie výpoveď a treba ho spraviť písomne. Samozrejme, ak novú prácu nemáte, vašu situáciu to veľmi nevyrieši. Ak však máte vo výhľade nové zamestnanie, uvoľní vás to z predchádzajúceho pracovného pomeru a to bez výpovednej lehoty. Pracovný pomer sa potom skončí dňom, ktorým bolo zamestnávateľovi okamžité skončenie pracovného pomeru doručené.

Ale pozor, takto skončiť pracovný pomer môžete iba do jedného mesiaca odvtedy, ako ste sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedeli. V prípade, že zamestnanec svoje právo nevyužije a okamžite neskončí pracovný pomer, nemôže po uplynutí jednomesačnej lehoty viac týmto spôsobom pracovný pomer skončiť, čiže toto jeho právo definitívne zanikne. Aj pri okamžitom ukončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok na odstupné - v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Ako sa dostať k peniazom
Ak vám firma, v ktorej pracujete nevyplatila mzdu, k svojim peniazom sa môžete dostať prostredníctvom Garančného fondu, chvíľu to však trvá a nie je to ani úplne jednoduché.

Garančné poistenie je jedným z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktorý za svojich zamestnancov platí zamestnávateľ z vymeriavacieho základu.

Z garančného fondu si môžu peniaze nárokovať peniaze len zamestnanci, nie živnostníci či dobrovoľne poistené osoby. Nárok majú aj pracujúci na základe dohôd či brigádnickej práce študentov.

Základnou podmienkou je vyhlásenie platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Ten sa považuje za platobne neschopného, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu. 

Zamestnanec si uplatňuje nárok na dávku v pobočke Sociálnej poisťovne, a to do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo od dňa skončenia pracovnoprávneho vzťahu.

Nárok si zamestnanec uplatňuje na základe písomnej žiadosti, ktorú možno dostať na pobočke Sociálnej poisťovne, alebo je k dispozícii aj na jej internetovej stránke.

Dávka sa vypláca jednorazovo, nie postupne či pravidelne.

Text: -jpa- pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK