Presunúť na hlavný obsah

Dajte si pozor na chytáky v pracovnej zmluve

Kariéra

Sedíte v kancelárii, za sebou máte viacero pracovných pohovorov a v tej chvíli vám personalista s radosťou podáva na podpis pracovnú zmluvu.

Vraj načo sa zdržiavať formalitami. Podpíšte, čo máte, a od zajtra môžete začať pracovať. Preštudujete si, čo vám dáva podpísať alebo zmluvu ihneď bez rozmýšľania podpíšete? "Netreba sa v takejto chvíli hanbiť prečítať si pracovné materiály podrobnejšie, pretože sa celkom nevedomky môžete zaviazať k niečomu, čo vám nebude celkom po vôli," radí príručka Let's work, ktorú vydala spoločnosť Profesia a ktorá má pomôcť ľuďom nájsť si prácu.

Medzi najdôležitejšie zamestnanecké práva patria najmenej štyri týždne dovolenky. Dobré je tiež vedieť, že skúšobná lehota môže trvať najviac tri mesiace a váš pracovný čas môže dosiahnuť maximálne 40 hodín týždenne. Na začiatok by vám možno tieto informácie mohli postačovať, ale v pracovnej zmluve sa môže vyskytnúť aj viacero "chytákov“, o ktorých je dobré vedieť.

Pracujete podľa slovenských zákonov
Ak náhodou začínate pracovať v zahraničnej firme a tvrdia vám, že musíte pracovať aj v dňoch pracovného pokoja, pretože tieto sviatky neuznávajú, začnite sa brániť. Všetky vaše práva a povinnosti sa riadia legislatívou tej krajiny, v ktorej pracujete. V takýto odpracovaný deň máte nárok na mzdu a mzdové zvýhodnenie vo výške najmenej 50 percent z vášho priemerného zárobku. To znamená, že ak prácu vykonávate na území Slovenska, musí sa aj váš zamestnávateľ riadiť slovenskými zákonmi.

Môže sa vám tiež stať, že vám šéf zakáže zárobkovú činnosť v rovnakom odbore, v akom sám podniká. Má tak záruku, že si nebudete privyrábať u priamej konkurencie, prípadne mu vy sami nebudete konkurovať. V zmluve preto zbystrite pozornosť pri vete: Zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, môžete vykonávať iba s jeho predchádzajúcim súhlasom. Zákonník práce vám síce umožňuje výkon inej zárobkovej činnosti, ktorá sa zhoduje alebo je obdobná s predmetom činnosti zamestnávateľa, ale len s jeho predchádzajúcim súhlasom. Pokiaľ si teda chcete privyrábať bokom a táto práca súvisí s činnosťou vášho zamestnávateľa, pred podpisom zmluvy sa radšej o tom s firmou poraďte.

Pozor na nadčasy
Pokiaľ rátate s tým, že si k svojmu platu môžete prilepšiť aj nadčasmi, dajte si pozor na vetu v pracovnej zmluve: V dohodnutej mzde sa zohľadňuje aj prípadná práca nadčas. Pokiaľ takúto zmluvu podpíšte, môžete pracovať hodiny navyše a nedostanete navyše ani korunu k platu. V § 97 Zákonníka práce je uvedené, že v kalendárnom roku vám môžu nariadiť prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín, ale v prípade vážnych dôvodov si s vami firma môže dohodnúť prácu nadčas najviac v rozsahu 250 hodín. S každou minútou práce navyše však musíte súhlasiť. Ako zamestnanec teda môžete v rámci nariadenej a dohodnutej práce nadčas v danom roku odpracovať spolu najviac 400 hodín.

Ešte pred podpisom zmluvy možno stojí za úvahu navrhnúť k nej rôzne dodatky aj s vašimi požiadavkami. Napríklad pokiaľ študujete, môžete firme navrhnúť, že vám nebude brániť v štúdiu a umožní vám čerpať študijné voľno. Po podpise zmluvy by ste tento ústupok už len ťažko presadzovali. Je, samozrejme, na rozhodnutí zamestnávateľa, do akej miery vám to povolí, ale za pokus to stojí.

Ďalšie náležitosti pracovnej zmluvy

Pracovná zmluva musí podľa zákona obsahovať druh práce, ktorú budete vykonávať, a charakteristiku tejto práce, miesto výkonu práce, deň nástupu do práce a mzdové podmienky, pokiaľ nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve. Okrem týchto základných náležitostí, ktoré predpisuje zákon, obsahuje aj ďalšie:

1. Doba trvania pracovného pomeru – Zákonník práce pozná a upravuje niekoľko druhov pracovných zmlúv. Ide o pracovné zmluvy na neurčitý čas (zmluva, v ktorej nie je vymedzený dátum a termín jej skončenia), pracovné zmluvy na dobu určitú (priamo v nej je označený deň a situácia, ktorá má za následok skončenie pracovného pomeru), pracovné zmluvy na určený týždenný pracovný čas (maximálne na 40 hodín týždenne) a pracovné zmluvy na kratší týždenný pracovný čas.

2. Výplatné termíny – určujú sa označením dňa v mesiaci.

3. Pracovný čas – ide o časový úsek, v ktorom ste ako zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonávate svoju prácu a plníte si povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou. Určuje sa označením jeho začiatku a konca, pričom pracovný čas zamestnanca môže byť najviac 40 hodín týždenne.

4. Výmera dovolenky – základná výmera dovolenky je štyri týždne. Päť týždňov dovolenky má ten, kto do konca roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

5. Dĺžka výpovednej lehoty – možno ju upraviť aj konkrétnejšie, lebo Zákonník práce určuje len jej minimálnu dĺžku na najmenej dva, prípadne tri mesiace.

6. Dohoda o skúšobnej lehote – musí byť dohodnutá v písomnej forme priamo v pracovnej zmluve, inak je neplatná (dohodnutie ústne je neplatné, rovnako ako jej dohodnutie už počas trvania pracovného pomeru). Ak uplynutím skúšobnej lehoty nedôjde k skončeniu pracovného pomeru, pracovný pomer trvá ďalej. Dĺžka skúšobnej lehoty je maximálne tri mesiace.

7. Dohodnutie konkurenčných doložiek – podľa § 83 Zákonníka práce platí, že ako zamestnanec môžete popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho súhlasom.

Text: -jpa- pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK