Ako sa pýtať na plat?
Pracovný pohovor sú väčšinou samé otázky. Personalista sa pýta, vy viac či menej pohotovo reagujete. Aj vy však máte právo pýtať sa.
Pokiaľ tak nespravíte už počas pohovoru, väčšinou v jeho závere k tomu budete vyzvaní. Čo sa však spýtať? Na čo upriamiť pozornosť, aby ste urobili dobrý dojem a nie naopak?
Ako nie
Otázky, ktoré počas pracovného pohovoru položíte, ale aj tie, ktoré síce máte na jazyku, ale bojíte sa spýtať o vás mnohé napovedia. Pokiaľ z vašich otázok bude jasné, že o firme, v ktorej žiadate o prácu nemáte ani páru, so žiadosťou o zamestnanie zrejme neuspejete. Takisto by ste sa nemali pýtať ako prvé na to, aké výhody pre zamestnancov firma poskytuje. Na druhej strane, ak nepoložíte žiadnu otázku, tiež je to zlé. Budete považovaní za kandidáta, ktorý nemá o ponúkanú prácu skutočný záujem.
Takže určite sa nezačnite ako prvé pýtať na plat, alebo na akú dlhú dovolenku budete mať nárok, či je možné dostať voľno navyše – nad rámec Zákonníka práce, prípadne či firma platí zamestnancom telocvičňu alebo posilňovňu. Body navyše nezískate ani otázkou, či je možné dohodnúť flexibilný pracovný čas, pretože budete každé ráno dochádzať do zamestnania.
Na čo sa pýtať a prečo?
Keď sa vás teda na pohovore spýtajú, či máte nejakú otázku, odpovedzte kladne: ,,Áno, mám. Vaša firma ma zaujala a rád by som v nej našiel svoje uplatnenie, niektoré veci ma však zaujímajú podrobnejšie.“ Pokiaľ sa tak nestalo už počas pohovoru, požiadajte napríklad o podrobný popis pracovnej pozície a náplň práce. Dáte tým najavo záujem o firmu aj o svoje zaradenie do pracovného kolektívu. Zároveň je to príležitosť, aby ste sa o vašej prípadnej zodpovednosti a kompetenciách dozvedeli niečo viac, aspoň sa po nástupe do firmy nebudete čudovať, za čo všetko ste vlastne zodpovední.
Normálne je, ak vás bude zaujímať, či ide o pozíciu novovytvorenú a firma teda expanduje, alebo sa miesto iba po niekom uvoľnilo. Ak áno, pýtajte sa prečo. Táto otázka je pre vás dôležitá, odpoveď môže naznačiť, či náhodou nejde o problematickú pozíciu, na ktorej sa uchádzači obmieňajú dosť často alebo nejde len o zastupovanie počas materskej dovolenky.
Nebojte sa tiež spýtať, kto bude váš priamy nadriadený. Meno vám zrejme nič nepovie, ale je dôležité, akú pozíciu dotyčný zastáva a kde sa vaša a jeho pozícia nachádza v organizačnej štruktúre firmy. Pýtať sa tiež môžete na kolektív ľudí, s ktorými budete pracovať – na ich počet, priemerný vek, utvoríte si tak lepšiu predstavu o vašom pracovnom prostredí.
K dobrým otázkam tiež patria tie, ktorými sa zaujímate o ďalšie vzdelávanie a rozvoj. Ponúka firma pre zamestnancov školenia? Je ich však dobré položiť až ku koncu pracovného pohovoru. Najprv musíte firmu presvedčiť, že potrebné znalosti, ktoré požaduje, máte. Treba však prejaviť ochotu na ďalšie vzdelávanie a rozvoj vo svojom odbore. Takisto by ste sa mali spýtať na svoj možný postup vo firme. Prejavujete tak záujem zotrvať vo firme dlhšie a to personalisti radi počujú.
Ako sa pýtať na plat
Vopred si zistite, v akých reláciách sa pohybujú mzdy na pozícii, na ktorú sa hlásite. Dobrým zdrojom je napríklad prieskum platov www.merces.sk.
Nikdy sa na výšku platu nepýtajte na začiatku pohovoru. Vyjednávanie o plate je lepšie načasovať na jeho koniec.
Snažte sa nepovedať konkrétnu sumu ako prví. Pokiaľ nie ste v pozícii, že chcete prácu získať za každú cenu, oplatí sa vyjednávať.
Ak sa vás spýtajú na vašu predstavu, odpovedzte, že nepoznáte možnosti firmy a snažte sa tento údaj dostať z personalistu vy.
Pokiaľ povie sumu vyššiu, ako ste si predstavovali, nedávajte svoju radosť najavo.
Pokiaľ bude suma nižšia, pokúste sa vyjednávať. Firmy zvyknú ponúkať plat o 20 až 25 percent nižší, ako sú v skutočnosti ochotné uchádzačom o prácu dať.
Pri vyjednávaní nezabudnite vziať do úvahy, že vaša odmena za prácu, nie je len plat, ale aj rôzne výhody, ktoré firma zamestnancom ponúka.
Text: -jpa- pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK