Presunúť na hlavný obsah

Nečakajte na hrčku pod prstami

Zdravie a relax

Rakovina prsníka sa dá odhaliť a liečiť skôr, ako si ju nahmatáte - "uvidí" ju mamografia.

Na Slovensku je rakovina prsníka najčastejším onkologickým ochorením u žien. Každoročne je diagnostikovaných viac ako 2 000 nových prípadov, z nich 750 - 800 pacientok umiera a výskyt ochorenia narastá.

"Najviac odhalených prípadov je v Bratislave a priľahlom okolí, nie je to však preto, že by tu bola nejaká epidémia, ale uvedomelosť je vyššia a pravdepodobne aj dostupnosť vyšetrení," tvrdí prof. MUDr. Ján Danko, PhD., prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti. "V iných regiónoch oficiálny počet prípadov nezodpovedá reálnemu výskytu." Celoživotné riziko predstavuje 10 percent, to znamená, že počas svojho života bude týmto zákerným ochorením postihnutá jedna z desiatich žien. Znepokojujúci je aj fakt, že tento druh rakoviny sa čoraz častejšie objavuje aj u mladých žien.

Pritom ženy, ktoré choroba postihne pred 40. rokom života, majú horšiu prognózu ako staršie pacientky. Vyše 80 percent žien sa dobrovoľne vystavuje riziku Zatiaľ čo v prvom štádiu je to 15 %, v druhom štádiu ochorenia je diagnostikovaných 40 % žien. "To je štádium, keď nádor v prsníku má 2 - 5 cm a práve také ženy by sme potrebovali odhaľovať skôr, v prvom štádiu, keď má šancu na vyliečenie 90 % pacientok," konštatuje prof. Danko.

V druhom štádiu je to 70 % pacientok, vo štvrtom prežíva 8 rokov napríklad len 10 %. Aj preto na Slovensku počas tohto mesiaca prebieha kampaň, ktorej cieľom je vyzdvihnúť význam preventívnych gynekologických prehliadok. Partnermi sa okrem ministerstva zdravotníctva či WHO stali všetky zdravotné poisťovne. Samovyšetrovanie prsníkov, najmä počas menštruácie, keď sú prsníky voľné, je veľmi dôležité, problémom je však to, že len 2 - 3 % žien ho robia správne a zväčša si dokážu nahmatať nádor až v rozvinutom štádiu. Naopak, klinické vyšetrenie lekárom, ktoré pozostáva z pohmatového vyšetrenia prsníka v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky, je podľa odborníkov omnoho presnejšie.

Mamografické vyšetrenie, ktoré sa preventívne odporúča ženám nad 40 rokov veku, vykazuje citlivosť až 90 %, pričom väčšinu prípadov nádorov prsníka umožňuje diagnostikovať v priemere o 2 roky skôr, ako sa objavia klinické príznaky ochorenia. Na Slovensku však chodí na pravidelné gynekologické prehliadky len 17 % žien, teda až 83 % sa ,,dobrovoľne" vystavuje riziku, že sa u nich prípadná rakovina prsníka odhalí príliš neskoro.

Raz za dva roky ultrazvuk alebo mamografia Mamografické vyšetrenie je röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré využíva mäkké, nízkoenergetické žiarenie, ženu zaťaží minimálnou radiačnou dávkou. Ide o preventívne vyšetrenie žien nad 40 rokov bez akýchkoľvek príznakov ochorenia, ktoré by sa malo opakovane absolvovať každé dva roky. Vyšetriť mamografom je možné aj mladšie ženy ako štyridsiatničky - ak je na to dôvod.
Napríklad, ak ultrasonografický nález nie je jasný alebo jestvuje podozrenie na zhubné ochorenie. Mladšie ženy majú zo zákona nárok raz za dva roky na bezplatné ultrazvukové vyšetrenie.

Sono je vhodnejšie robiť v prípade prsníkov mladších žien, ktoré sú ešte príliš žľaznaté, mliečna žľaza je sýta a možné ložiská sa v nej môžu strácať. Tzv. hutné, denzné prsníky však môžu byť problémom aj u starších žien, pretože taký prsník môže v mamografickom obraze úplne zakrývať karcinóm. U takýchto žien je vhodnejšia digitálna mamografia, resp. kombinácia ultrazvuku a mamografie na lepšie odlíšenie jednotlivých štruktúr tkaniva. Podľa MUDr. T
atiany Schnellyovej z Rádiodiagnostického oddelenia Nemocnice Košice-Šaca je vhodné chodiť na mamografické vyšetrenia stále do toho istého zariadenia.

Mamografické snímky sa totiž archivujú, takže je možné urobiť porovnanie rôznych vyšetrení, a tak odhaliť aj tie najmenšie zmeny. Dnešné mamografické prístroje sú schopné zachytiť ložisko s veľkosťou menej ako 5 mm, ložiská menšie ako 7 mm majú najlepšiu prognózu na vyliečenie. Nové mamografické prístroje sú schopné v tzv. kompresných lopatkách zachytiť aj malé prsníky, dokonca je možné vyšetriť nimi aj mužov.

Aj tí totiž môžu, hoci zriedkavejšie, dostať rakovinu prsníka. Mamografiu sa odporúča absolvovať v priebehu prvých desiatich dní menštruačného cyklu, teda v období trvania menzes a ďalších piatich dní po jeho skončení. Vtedy sú prsníky najmenej citlivé. Pred vyšetrením sa neodporúča použiť púdre, dezodoranty, pretože môžu skresliť mamografický obraz.

Varovné príznaky

ohraničený útvar (napr. hrčka) alebo zhrubnutie v prsníku alebo jeho okolí, ktoré sa nemenia počas menštruačného cyklu
výtok z bradavky zmeny na koži alebo bradavke (napr. zvrašťovanie kože, tvorba jamiek v okolí bradavky, sčervenanie, nehojaci sa ekzém, svrbenie bradavky)
vtiahnutie kože alebo bradavky
vyrážka na bradavke alebo v jej okolí
opuch lymfatických uzlín v podpazušiach alebo v okolí kľúčnej kosti
trvalá bolesť - v jednej časti prsníka alebo v podpazuší

Text: Bianka Stuppacherová pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK