Presunúť na hlavný obsah

Čínske nevesty napodobňujú západné hviezdy

Lifestyle

V Číne človeka považujú za dospelého a nezávislého až od chvíle, čo uzavrie manželstvo. Svadba v najľudnatejšej krajine sveta však nie je lacná záležitosť.

Ženíchovu rodinu môže stáť celý majetok. O svadobných tradíciách i moderných trendoch rozpráva čínska svadobná organizátorka Patty Chen Yin zo Šanghaja.

Je pre Číňanov svadba dôležitá?
Názory na svadbu a manželstvo závisia od pohľadu na život, a ten sa môže líšiť. Za rozvod sa Číňania hanbia, a tak vždy hovoríme, že manželstvo je na celý život. Preto je určite dôležitá aj svadba.

Ako veľmi sa líši čínska svadba od európskej či americkej?
Čína je obrovská krajina, preto sa naše svadby odlišujú nielen od európskych či amerických, ale aj v rámci krajiny. A často sú iné aj od dediny k dedine. Svadba závisí tiež od sociálneho postavenia a finančných možností páru.
Na vidieku sa dodnes zachovali staré svadobné tradície. V mestách sa však konajú moderné svadby, ktoré už dosť ovplyvňujú západné zvyky - napríklad čo sa týka svadobných šiat či obradu.
Na rozdiel od tradičnej čínskej svadby je samotný obrad dlhší a osobnejší, podobá sa večierku. Vo všeobecnosti sa dnes svadobný obrad člení do troch scén: prvá sa podobá západnej svadbe v kostole, v druhej sa ďakuje rodičom a koná sa sviečkový obrad a v tretej sa hrajú hry a ponúka sa prípitok.

Spomínali ste tradície. Čo sa z nich zachovalo?
Na vidieku ešte mnohí využívajú služby profesionálnej dohadzovačky, ktorá má na starosti vybavenie svadobnej zmluvy s rodinou dievčaťa. Vykladač osudu zasa na základe dátumu a hodiny narodenia nevesty a ženícha vyberie ich šťastný svadobný deň.
Chlapcova rodina pripraví dary pre nastávajúcich príbuzných z nevestinej strany, nevestina rodina pripraví veno atď. Vo svadobný deň príde ženích do domu nevesty a odvedie si nevestu do vlastnej rodiny. Celý tento proces má presne stanovený priebeh a trvá celý deň.
Večer sa koná formálny obrad, ktorý však trvá len pár minút. Potom sa mladý pár odoberie do svadobnej spálne, kde si chlapec a dievča sadnú na posteľ a odpijú si pár dúškov vína z pohárov spojených červenou niťou. Vzápätí si poháre vymenia a dopijú. Za čias starej Číny sa ženích až vtedy po prvý raz mohol pozrieť na svoju ženu.

Kto dnes organizuje svadbu?
Na prípravách spolupracuje ženích, nevesta, ich rodičia a často aj svadobná agentúra. Závisí to od predstáv rodiny. Úspešnú svadbu však treba pripravovať aspoň rok. Počas neho si mladý pár kúpi dom, zariadi si ho, objedná si priestor na svadobnú hostinu - v hoteli alebo reštaurácii, kúpi si obrúčky, svadobné šaty, dá si urobiť svadobné fotografie...
Ak si nájde svadobnú agentúru, ako je napríklad moja Chen yin wedding planner, má to jednoduchšie, lebo o všetky detaily svadobného dňa sa postaráme my.

Je svadba v Číne drahá?
Samozrejme, najmä pre ženíchovu rodinu. Niekedy svadba jeho rodinu stojí celý majetok - musí totiž kúpiť dom, a ten je pre väčšinu ľudí žijúcich vo veľkých mestách drahý. Nevestina rodina má na starosti zariadenie a výzdobu domu.
Okrem toho ženíchova rodina zaplatí okolo 100- 200-tisíc jüanov (v prepočte 10 281 až 20 563 eur, 309 725 až 619 487 korún) za slávnosť, šaty, šperky, svadobné fotografie, svadobnú agentúru a svadobnú cestu.

Koľko ľudí si Číňania pozývajú na svadbu?
V mestách bežne okolo sto až tristo ľudí - blízkych príbuzných, priateľov, spolužiakov, kolegov, niekedy aj šéfa z práce. Na vidieku sú časté svadby pre päťsto až tisíc ľudí. Vidiečania si pozvú okrem príbuzných a priateľov aj všetkých susedov z okolia. Niekedy tam oslavy trvajú aj tri dni.

Ako vyzerajú nevestine šaty?
Väčšina čínskych neviest počas svadby vystrieda troje či štvoro šaty, pričom aspoň jedny musia byť biele. Počas dňa je nevesta odetá v bielych šatách a má mejkap ako rozkošné dievčatko. Na svadobný obrad sa prezlečie do druhých bielych šiat s dlhou vlečkou a je nalíčená ako privilegovaná lady.
V druhej časti slávnosti má na sebe ďalšie šaty ľubovoľnej farby. Najnovšie čoraz viac neviest túži zažiť pocit hviezdy kráčajúcej po červenom koberci.
V tretej časti svadby si nevesta prezlečie večerné šaty alebo tradičný čínsky odev qipao. Čo sa týka ženícha, tomu stačí na celú svadbu jediný čierny oblek. Len máloktorý ženích si oblečie iný oblek cez deň a iný večer.

Prednesie niekto počas obradu slávnostnú reč?
Zvyčajne je to veľmi vážená osoba, napríklad strýko, šéf alebo učiteľ. Reč má dve časti - v prvej predstaví nevestu a ženícha hosťom, ich vek, vzdelanie, prácu, ale aj to, ako sa zoznámili a zaľúbili. V druhej časti páru v mene všetkých hostí želá šťastie.

Koľko trvá celá svadba?
Obvykle jeden deň - začne sa ráno, keď si ženích odvedie nevestu do ich nového domova. Odoberanie sa nevesty a výmena darov je zložitý proces vychádzajúci z našich tradícií, skončený fotením sa v parku. Večer sa koná obrad a nasleduje večera v hoteli či reštaurácii.

Čo sa servíruje počas svadobnej hostiny? Ako vyzerá typické menu?
Podávame napríklad osem studených predjedál, dusené kráľovské krevety so štipľavou omáčkou, vyprážaného kraba so zázvorom, smažené hovädzie medailóniky v omáčke z čierneho korenia, dusené jarné kuriatko s mušľovou omáčkou, mongolské jahňa, dusené bravčové s čínskou kapustou v medovej omáčke, smaženú sezónnu zeleninu, dvakrát varené mäso a zeleninovú polievku, dusenú ryžu s plátkami hovädzieho mäsa a zeleninou v šanghajskom štýle, rôzne druhy knedličiek Dim Sum a na záver čerstvé ovocie.

Aké svadobné dary dostávajú mladomanželia?
V Číne všetci hostia dávajú páru ako dar peniaze zabalené v malých červených vrecúškach. Vo veľkých mestách svadobný hosť daruje asi 500 jüanov (asi 51 eur), ak so sebou vezme aj dieťa, zaplatia spolu tisíc jüanov.
Starší členovia rodiny darujú aj viac - okolo dvetisíc až päťtisíc jüanov (205 až 514 eur).

Zmení si Číňanka po svadbe meno? Ako môže cudzinec spoznať, že žena je vydatá?
Mená si po svadbe nemeníme, prezradiť nás môžu len obrúčky. Ak však žena či muž nenosia prsteň, nikto sa o ich manželstve nedozvie.

Text: Katarína Sedláková pre Pravda Ženy
Foto: Archív Fangxie Li