Presunúť na hlavný obsah

Liečiteľ Xu Mingtang: Chronické ochorenia by nemali jestvovať

Zdravie a relax

Xu Mingtang je zvláštny človek: Syn chirurga a vnuk šamanky vyštudoval výpočtovú techniku, ale má zvláštne schopnosti diagnostikovať a liečiť pacientov s pomocou čchi-kungu.

Narodil sa vo veľmi známej rodine lekárov a majstrov bojových umení v čínskej provincii Henan. Jeho zvláštne schopnosti vychádzajú z tradície jedného z jeho predkov, princa Kimnara, ktorý bol strážcom princípov Šaolinského kláštora. Mingtang pokračoval v rodinnej tradícii, osvojil si čínske liečiteľstvo, šamanizmus a bojové umenia už v skorom veku. Keď mal sedem rokov, začal navštevovať pacientov v nemocnici svojho otca. "Raz som ešte ako malý chlapec prišiel do nemocnice za otcom a vypočul som si rozhovor lekárov o pacientovi, ktorý mal mať podľa nich problém na pravej strane hrudníka. Išlo o nádor. Ale on má problém na ľavej strane, povedal som. Aj pacient potvrdil, že pravdu mám ja. Tak ma otestovali, ukázali mi ďalšieho pacienta na áre a spýtali sa ma, čo mu je. Potvrdil som, že mal mŕtvicu. Zistilo sa, že mám schopnosť diagnostikovať. Pýtali sa ma, ako to viem. Lenže ja neviem, ako to viem. Jednoducho mi naskočí obraz, vidím, kde má pacient problém," hovorí Majster.

Liečenie obrazmi mysle

Keďže jeho otec si neželal, aby sa stal lekárom pre veľké pracovné vyťaženie a absenciu súkromného života lekárov v Číne, Mingtang vyštudoval na jednej zo špičkových univerzít v Číne výpočtovú techniku. Jeho učiteľ však chcel, aby priniesol starovekú múdrosť čchi-kungu a čínskeho lekárstva do moderných vedeckých čias. Lekár tradičnej čínskej medicíny môže mať tri špecializácie – fytoterapiu, akupunktúru a čchi-kung. Majster Xu Mingtang lieči metódou, ktorá sa nazýva "image therapy", liečenie obrazmi mysle. "Je to veľmi efektívna metóda, ktorá sa používa na diagnostikovanie, učím ju aj svojich žiakov. V dnešnej dobe stále nepoznáme príčinu mnohých ochorení, aj keď západná medicína má veľa vedomostí. Pri mnohých chronických chorobách však ani ona nevie odpovedať na otázku, z čoho vznikajú. Jediné, čo sme schopní, je potlačiť následky, nie odstrániť príčinu. V rámci školy čung-jüan čchi-kung sa venujeme aj výskumu pôsobenia energie čchi v tele a nachádzame tak efektívne spôsoby, ako odstrániť aj choroby, ktoré sa štandardne považujú za nevyliečiteľné," vysvetľuje.

Mingtang založil Čínske združenie Čung-jüan čchi-kung. Svoju metódu vyučoval v mnohých krajinách sveta, spočiatku predovšetkým v štátoch bývalého Sovietskeho zväzu, založil napríklad  Kyjevskú Kliniku tradičného čínskeho liečiteľstva, Fakultu orientálneho a telesného zdravia na Akadémii telesnej výchovy v Čeľjabinsku, Akadémiu orientálnej kultúry a medicíny na Národnej akadémii vied na Ukrajine, vyučoval zdravotníckych pracovníkov v Spojených štátoch, kde liečil dokonca rodiny kongresmanov vrátane sesternice amerického exprezidenta Busha Laury Bushovej. V roku 2007 ho pozvali za okrúhly stôl do amerického Kongresu do diskusie na tému alternatívnej medicíny spoločne s prof. Kushim, jedným zo zakladateľov makrobiotického spôsobu stravovania. Výsledkom je povýšenie tradičnej čínskej medicíny na úroveň západnej medicíny v USA. V apríli minulého roka bol v Pekingu slávnostne otvorený Inštitút Kundawell, liečebno-výskumné centrum pre zložité, chronické a iné ochorenia, ktoré klasická medicína považuje za nevyliečiteľné. Plánuje sa aj jeho rozšírenie do ďalších krajín sveta.

Nie vždy je nevyhnutné chorobu potlačiť chemicky

"Pri vysvetľovaní toho, čo je to vlastne energia, často dochádza medzi západným a východným svetom k nedorozumeniam," hovorí o liečení energiou Xu Mingtang. "Čchi znamená energiu, ale nie je to taký druh energie, ako keď zažneme svetlo. Každý človek sám cíti, keď je unavený a povie: Nemám energiu. Vtedy je mu jasné, o čom hovorí. Keby ju však mal definovať, bude to veľmi zložité, pretože energia sa nedá vidieť. Napriek tomu jestvujú seriózne vedecké výskumy, ktoré dokazujú jej pôsobenie. Pred asi poldruha rokom v Rusku či na Ukrajine publikovali porovnávaciu štúdiu o pôsobení energie na skúmavky s ľudskou krvou. V tých skúmavkách, na ktoré energiou pôsobili, v krvi namerali zvýšené parametre, ktoré vypovedajú o kvalite imunitného systému človeka. Dokázalo sa tak, že nejde o placebo efekt, teda to, že si pacient len niečo nahovára. Ak teda pôsobíme na organizmus človeka energiou, jeho imunita sa zvyšuje. Napriek tomu západní lekári povedia, že to nie je vidieť, je to nehmatateľné. Použijem ešte jeden príklad na vysvetlenie rozdielu v liečení západnou a východnou medicínou: Predstavte si, že sa nachádzate v miestnosti, kde vás štípu komáre. Máte teda problém. Zavoláte lekára zo Západu, ktorý vidí, áno, problémom sú štípajúce komáre, postrieka ich, repelentom a vyvolávateľ problémov zahynie. Chvíľu ste spokojná, lebo komáre vás neštípu, o pár dní sa však vyliahnu nové a celý proces pokračuje. Čínsky lekár príde do miesnosti a povie: Aha, tu je veľmi horúco a vlhko. Pustí klimatizáciu, zníži teplotu, vlhkosť, komáre sa prestanú liahnuť a aj tie, ktoré v miestnosti ostanú, nebudú útočiť. Zmenili sme im totiž prostredie. Západný lekár namietne: Ale čo je toto za riešenie? Veď vidím komáre aj naďalej! Ale pacientovi už neprekážajú, neštípu ho. Nie vždy je nevyhnutné všetko zabiť chemickým spôsobom, je možné s pomocou energie zmeniť prostredie, vzniknú iné podmienky a problém sa nemusí vôbec objaviť. Je však veľmi ťažké presvedčiť o tom západných lekárov."

Majster po prvý raz navštívil Slovensko v roku 2001 a v Bratislave bol aj v apríli 2009. Viedol tu semináre "image therapy" pre svojich osobných žiakov a terapeutov. Myslí si, že klasická a čínska tradičná medicína sa môžu vhodne dopĺňať. "Západná medicína má svoje výhody, dá sa použiť na liečenie niektorých typov problémov, ktoré tradičná čínska medicína nevie dobre vyriešiť. Napríklad, keď treba niečo z tela vyrezať, keď si človek zlomí ruku a je potrebné dať mu ju do sadry," dodáva. Jeho metóda liečenia obrazmi mysle sa používa v 20 krajinách sveta a je najefektívnejšia pri ochoreniach spôsobených nerovnováhou energie v tele. "Chronická choroba by vlastne nemala jestvovať, chronická je preto, že západná medicína nevie odstrániť jej príčinu," dodáva. Mnohé chronické choroby – medzi inými astmu, Crohnovu chorobu či niektoré druhy rakoviny – sa mu už podarilo vyliečiť.

Text: Bianka Stuppacherová pre oŽene.sk
Foto: Ľuboš Pilc pre Pravdu