Eva Siracká obdivuje Alberta Schweitzera
Evu Sirackú pozná slovenská verejnosť ako neochvejnú bojovníčku proti zákernej chorobe - rakovine.
Priznáva, že vo svojej profesii si vyberá neraz klamstvo pred pravdou, aby nezobrala človeku to najdôležitejšie - nádej. Hoci vo svojej práci zažíva neraz ťažké chvíle, svoj výber neľutuje. Naopak, povolanie lekárky ju priviedlo ku kladnému vzťahu a úcte k životu.
Aká je vaša predstava perfektného šťastia?
Mať schopnosť na niečo sa tešiť, usilovať sa o to a s radosťou precítiť dobrý výsledok.
Aká historická postava je vám najbližšia?
Albert Schweitzer, teológ, filozof, lekár, uznávaný interpret Bachovej hudby a veľký humanista, ktorý sa rozhodol odísť do Lambaréné v Afrike, aby slúžil biednym a liečil ich. S veľkou mravnou a fyzickou silou prekonával všetky prekážky pri budovaní nemocnice v africkom pralese bez akejkoľvek štátnej pomoci.
Akú žijúcu osobnosť najviac obdivujete?
Mám veľký obdiv a úctu k Antonovi Srholcovi, ktorého komunisti odsúdili na jedenásť rokov väzenia v Jáchymove. Napriek tejto neľudskosti a nespravodlivosti nezatrpkol, rozdával dobro a lásku, delí sa so starosťami, obavami a túžbami osamelých a jednoduchých ľudí.
Čo vo svojom živote najviac ľutujete?
Veľmi rada by som sa vrátila do čias mojej mladosti, aby som sa spýtala na mnohé udalosti zo života mojich rodičov. Vtedy som ich nepovažovala za veľmi zaujímavých a dnes, keď už tú možnosť nemám, to veľmi ľutujem.
Z čoho sa vo svojom živote najviac tešíte?
Keď sa môžem stretávať s ľuďmi, ktorí sú spoľahliví, prístupní, majú zmysel pre humor, srdce na pravom mieste a tešia sa zo života.
Aká je vaša najväčšia výstrednosť?
Myslím si, že každý ma nejaké svoje muchy, ktoré si nepripúšťa. O nich by asi najviac vedeli povedať moji najbližší, ktorí ich hádam aj tolerujú.
Kam rada cestujete?
Všade tam, kde môžem v tichu obdivovať krásu prírody. Takých miest je u nás veľa. Švédsko má však pre mňa zvláštne kúzlo, pretože podľa mňa sú tam najkrajšie oblaky v Európe.
Čo ľudia najviac preceňujú?
Okázalosť, bohatstvo a slávu, ktoré sa môžu veľmi často v jeden deň premeniť na bezvýznamné.
Kedy klamete?
V našej profesii volíme často klamstvo, aby sme trpiacim pacientom nezobrali nádej.
Aká žijúca osoba vám najviac pije nervy?
Každý, kto otravuje svojím konaním a hlúpymi rečami život slušných ľudí.
Aký talent by ste chceli mať?
Vedieť mnohých "hluchých a slepých" presvedčiť, že s ich pomocou a záujmom by sa dali niekedy konať aj zázraky. Často žasnem, s akou ľahkosťou sa v rôznych sférach nášho života dajú vďaka takému talentu mnohé veci presadiť a akceptovať.
Ak by ste na sebe mohli niečo zmeniť, čo by to bolo?
Spomaliť tempo a pribrzdiť netrpezlivosť.
Čo považujete za svoj najväčší úspech?
To, že som si zvolila povolanie lekárky, ktoré ma priviedlo ku kladnému vzťahu a úcte k životu.
Čo si najviac ceníte na svojich priateľoch?
Dobrým priateľom je pre mňa ten, kto nezávidí, neohovára, je ochotný pomáhať a v názoroch na dianie vo svete i doma je tej istej "krvnej skupiny" ako ja.
Kto sú vaši obľúbení spisovatelia?
Sommerset Maughan, John Steinbeck, Graham Greene a Agatha Christie, ktorých diela majú krásnu angličtinu.
Eva Siracká, lekárka
Narodila sa v Uherskom Hradišti, od malička však vyrastala na Slovensku. Vyštudovala na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského a stala sa prvou ženou na Slovensku, ktorá sa venovala rádioterapii. Dlhé roky sa venovala výskumu nádorových ochorení nielen na Slovensku, ale aj vo švédskom Štokholme. V roku 1990 založila v Bratislave Ligu proti rakovine, stala sa jej prezidentkou a túto funkciu vykonáva dodnes. Je laureátkou Pribinovho kríža I. triedy a ďalších ocenení a v roku 2006 ju Svetová medicínska asociácia zaradila medzi 65 popredných lekárov sveta.
Text: Elena Zemková pre Pravda Ženy
Foto: Pravda - Ivan Majerský