Presunúť na hlavný obsah

Jablková postava je horšia ako krivky hrušky

Zdravie a relax

Ak už máte kilá navyše, byť hruškou sa v porovnaní s jabĺčkovým tvarom postavy z hľadiska zdravia vždy oplatí viac.

Tuk uložený v oblasti brucha je totiž omnoho rizikovejší. To však neznamená, že s kilogramami uloženými v oblasti bokov a zadku sa treba zmieriť. Platí však, že ženy chudnú trochu inak ako muži - boj s nadváhou a diéty ich často sprevádzajú po celý život. Ak obézny chlap radikálne zmení jedálniček a začne športovať - s väčšou pravdepodobnosťou schudne raz a natrvalo.

Asi ste už počuli o tom, že z hľadiska zdravotných rizík je v porovnaní s počtom kilogramov dôležitejšie to, ako je tuk rozložený na jednotlivých častiach tela. Podľa toho rozlišujeme dva typy obezity. Ak sa tuk zhromaždil prevažne na bokoch a stehnách, tvar tela pripomína hrušku, preto sa tomuto typu obezity hovorí hruškovitý a do veľkej miery je kozmetickým problémom.

Už tvar Věstonickej Venuše napovedá, že tento typ obezity sa vyskytuje prevažne u žien. U obéznych mužov, ale platí to aj pre dámy najmä po menopauze, sa tuk hromadí na hrudníku a predovšetkým v oblasti brucha - tvar tela pripomína jablko, ide teda o jablku podobný typ obezity.

Zatiaľ čo centrálnu, čiže jablkovú, pre mužov typickú obezitu má mnoho žien, muži takmer nikdy nemajú hruškovitý typ obezity. Problémy s krivkami typu hrušky možno pozorovať už v období dospievania, obezita typu jablko sa u mužov a žien vyvíja omnoho pomalšie. Ženy si ju často uvedomia až v období klimaktéria.

Kde sa tuk nahromadil vám? Ak si nie ste istí, krajčírskym metrom si odmerajte obvod pása - v polovici vzdialenosti medzi vrcholom bedrovej kosti a spodným okrajom posledného rebra. Takisto si odmerajte obvod bokov - v oblasti ich najväčšieho vyklenutia. Ak je pomer pás delené boky väčší ako 1,0, ide o obezitu podobnú jablku, teda mužský typ. Ak sa pomer pás delené boky blíži číslu 0,8, ide o typ hruškovitý. Pravda je taká, že najmä brušná obezita dokázateľne skracuje život.

Tuk v útrobách brucha uberá zo života
Pri centrálnej obezite tvaru jablka sa totiž tuk ukladá nielen v podkoží, ale aj okolo útrob brušnej dutiny. A v tom je kameň úrazu, pretože sa podarilo dokázať, že vnútrobrušný tuk je aktívny endokrinný orgán, ktorý produkuje hormóny a rôzne zápalové látky. Tukové bunky medzi črevnými záhybmi nie sú len obyčajným skladiskom energie, ale súvisia s rozvojom cukrovky, poruchou látkovej premeny tukov, zvýšeným krvným tlakom.

Takže - čím väčší obvod pása, tým väčšie zdravotné riziká hrozia. Pneumatika okolo pása je navyše súčasťou tzv. metabolického syndrómu. Túto diagnózu má čoraz viac ľudí. Nejde o nijaký nový objav, len nové pomenovanie problémov, ktoré lekári začali dávať do vzájomných súvislostí. Spája ich totiž - obezita. Patria sem všetky faktory, ktoré zvyšujú riziko infarktu, mozgovej mŕtvice, cukrovky a ďalších vážnych zdravotných problémov. "Čím väčší obvod pása, tým je vyšší výskyt týchto ochorení," potvrdila aj v minulosti pre Pravdu doc. MUDr. Katarína Rašlová, CSc., z Metabolického centra v Bratislave.

Najdôležitejšie je teda schudnúť predovšetkým v prípade, že má človek nahromadený tuk v oblasti brucha. To však neznamená, že s obéznymi partiami v oblasti zadku a stehien netreba nič robiť, pretože prílišná záťaž v tejto oblasti tela vedie k problémom s kĺbmi - najmä kolennými a bedrovými - a takisto je rizikovým faktorom chronickej žilovej nedostatočnosti, inými slovami, podieľa sa na vzniku a zhoršovaní kŕčových žíl. A tie sa práve u žien vyskytujú omnoho častejšie ako u mužov.

Muži skôr športujú, ženy radšej držia diétu
Ženám s typicky ženskou postavou v tvare hrušky sa väčšinou chudne horšie, pretože majú pomalší bazálny metabolizmus (tvorí 65 % celkového energetického výdaja). Svoju úlohu zohráva aj to, že nezriedka majú za sebou aj množstvo diét, prostredníctvom ktorých si spaľovanie energie v tele spomalili. "Mužom pri chudnutí paradoxne nahráva to, že o tejto problematike veľa nevedia," myslí si PhDr. Iva Málková z českého združenia Stop obezite. "Muži chudnú inak aj preto, že za sebou nemajú množstvo pokusov zhadzovať nadbytočné kilá. Často pijú dva litre koly denne, jedia množstvo údenín, a keď s tým prestanú, schudnú jednoduchšie."

Ďalším problémom je to, že ženy začínajú váhu strácať najmä v partiách, kde o redukciu hmotnosti veľmi nestoja, a to je tvár a poprsie. Hruškovité ženy často schudnú len v páse a ich boky i stehná zostávajú rovnaké.

Český odborník MUDr. René Vlasák z Centra preventívnej medicíny v Prahe si napríklad myslí, že ženy, ktoré chcú schudnúť rovnomerne, by si mali aktivovať lymfatický systém, pretože podľa neho je práve zhoršené prúdenie lymfy jednou z príčin nadváhy typu hruška. Podľa iných odborníkov ženám s typicky ženskou postavou môže pomôcť cvičenie - skôr ako veľká námaha však posilňovanie problematických partií.

Muži väčšinou začínajú chudnúť po prvýkrát a naposledy. Keď sa rozhodnú a schudnúť sa im podarí, väčšinou si hmotnosť podľa Ivy Málkovej aj udržia. Majú aj inú motiváciu. Často chudnú preto, že sa s niekým stavili alebo vyslovili svoje rozhodnutie schudnúť nahlas a nechcú byť považovaní za tých, čo nevedia dodržať slovo. Alebo sa odhodlajú zhadzovať kilogramy po tom, čo ich vydesil lekár. Alebo s nadváhou zle zvládajú svoje koníčky.

Častým dôvodom je aj začínajúca sa impotencia. "Najväčšou chybou by však bolo nehľadieť na chudnúceho komplexne," tvrdí český profesor s príznačným menom - MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., z Prahy. Vždy je potrebné položiť si otázku, či dotyčnému hrozí cukrovka, aký má krvný tlak a obsah tukov v krvi. Platí totiž, že silnejší človek, ktorý je fyzicky aktívny, má lepšiu prognózu ako štíhly, ale neaktívny človek. Dôležité je takisto nechcieť od neho, aby sa za každú cenu dostal na normálnu hmotnosť." Schudnúť 10 % zo svojej hmotnosti urobí 90 % zdravotného osohu.

Máte metabolický syndróm?
Áno, ak sa vás týkajú tri alebo viac nasledujúcich faktorov!
- obvod pása: muži 102 cm (resp. 94 cm) a viac, ženy 88 cm (resp. 80 cm) a viac - v zátvorke sú menej prísne kritériá
- hladina triacylglycerolov: (pri odbere nalačno) 1,7 mmol/l a viac
- dobrý HDL-cholesterol: muži menej ako 1,0 mmol/l, ženy menej ako 1,3 mmol/l
- tlak krvi: 130/85 mmHg alebo viac
- hladina cukru v krvi: hodnota tzv. glykovaného hemoglobínu (ukazuje priemer hodnôt cukru za 2-3 mesiace) je väčšia ako 6,5 %

Text: Bianka Stuppacherová pre Pravda Ženy
Foto: SHUTTERSTOCK