Presunúť na hlavný obsah

Ako na boľačky zvieratiek

Rodinné vzťahy

Aj psíčkovia a mačičky z času na čas ochorejú. Môžeme ich liečiť svojimi liekmi, ktoré zaberajú pri horúčke, bolesti kĺbov či tráviacich problémoch?

Ak existujú, pre zvieratká je vždy lepšie používať veterinárne liečivá. Ak nie, mali by dostávať len tie ľudské lieky, ktoré im odporučí veterinár. Pretože niektoré môžu byť pre ne toxické či dokonca smrteľné.


Najčastejšou príčinou otravy psíka alebo mačičky liekom nebýva liečba ľudskými liekmi, ale to, že ich zvieratko našlo a zožralo! Našťastie nie všetky otravy sú vážne. Ak vám napr. "potiahne" antikoncepčnú pilulku, bude mu zle, ale rýchlo sa z toho dostane nielen sučka, ale aj pes. A ak "narazí" na upokojujúce lieky, ktoré beriete na zahnanie úzkosti, poriadne tvrdo zaspí. Konská dávka by však neuškodila len vám, ale aj vášmu štvornohému priateľovi. A nemyslite si, že sa vašich liekov nedotkne len preto, že majú zlú chuť.

Pre zvieratá jedovaté
Psom všeobecne škodia analgetiká. Mačke jediná tabletka paracetamolu môže spôsobiť zlyhanie pečene a dokonca aj smrť. Navyše pri dávkovaní neplatí, že 3,5 kg zvieratko môže dostať rovnakú dávku ako ľudský novorodenec.

Čo robiť, ak váš štvornohý priateľ zožral liek, ktorý nebol určený jemu? Pokúste sa vyvolať uňho zvracanie - zmiešate jednu polievkovú lyžicu kuchynskej soli s polievkovou lyžicou horčice. Ale urobte to len vtedy, ak tabletku prehltol pred vašimi očami. Ak je zvieratku zle, prázdne balenie lieku ešte neznamená, že sa naozaj otrávil liekmi. Navyše ani neviete, kedy sa otrávil. Zavolajte veterinárovi, čo máte robiť, kým prídete na veterinárnu pohotovosť.

Spoločné
Väčšinu homeopatických liekov, ktoré sú určené nám, môžu dostať aj zvieratká, pretože ide o veľmi zriedené liečivá. To isté platí aj v prípade lokálneho ošetrenia kože antiseptikami, ak chcete dezinfikovať ranu. Psy a mačky ich tolerujú veľmi dobre. Treba však dať pozor, aby si ich nezlízali. Veľa antibiotík vrátane penicilínu je rovnakých pre človeka, psa i mačku. Podobné je to aj s liekmi proti hnačke.

Psie a mačacie
Hoci pes a mačka môžu byť v rovnakej váhovej kategórii, nemali by dostávať tie isté lieky. Psie analgetiká sú napríklad pre mačky jedovaté. Okrem toho u oboch je iné dávkovanie.

Niečo ich bolí
Ak zvieratko narieka či skučí, problém je často oveľa vážnejší ako u ľudí. Najčastejšie psíkov bolia kĺby (najmä starých). V takom prípade im veterinár predpisuje protizápalové lieky. Ak viete, že váš psík má naozaj bolesti kĺbov, môžete mu dať paracetamol alebo aspirín, ak má však problémy aj s obličkami, bez rady veterinára mu nedávajte nijaké lieky.
Keď váš maznáčik začne krívať, pretože si poranil labku, vydezinfikujte mu ranu, ale nedávajte mu protizápalovú masť, urobili by ste viac škody ako úžitku.
Ak sa vyľakal a utrpel šok, môžete mu dať na upokojenie homeopatikum.

Kedy na pohotovosť
Urgentnú pomoc potrebuje pri náhlej bolesti vnútorného pôvodu, najmä ak bol dovtedy zdravý. Ak má veľmi napnuté brucho, zatelefonujte veterinárovi, že hneď prídete. Dovtedy mu nedávajte piť, jesť ani nijaké lieky, možno ho bude treba hneď operovať.
 
Krv zachraňuje život
Aj u psov môže niekedy nastať situácia, v ktorej im transfúzia krvi zachráni život alebo pomôže v liečbe. Najčastejším dôvodom bývajú úrazy, otravy alebo zložité chirurgické zákroky. Ale aj závažné ochorenia pečene či obličiek. Transfúzia sa používa aj pri niektorých autoimunitných ochoreniach.
Darcom krvi môže byť každý zdravý pes, ktorý váži minimálne 25 kg a má 2 až 8 rokov. Musí však byť pokojný, pretože aj psy darujú krv bez uspania.
Psy majú viac ako 12 krvných skupín. Pri prvej transfúzii je väčšinou jedno, akú krv pes dostane. Problém by nastal, keby potreboval transfúziu aj druhý raz a dostal by krv cudzej skupiny.
Koľko stojí transfúzia? To závisí od majiteľa darcu, ale zvyčajne je to krmivo. Pretože psičkári sú veľmi empatickí voči ostatným psíkom.

Krvný rozbor
Existuje mnoho situácií, keď urobí veterinár vášmu zvieratku rozbor krvi. Nemusí to hneď znamenať, že je vážne choré. Ak má podozrenie na nákazu, krvným rozborom si potvrdí, alebo vylúči diagnózu. Krv mu zoberie pri:

Horúčke neurčitého pôvodu
Prečo riskovať a čakať na ďalšie symptómy? Krvný obraz môže hovoriť o infekcii. Podľa typu bielych krviniek, ktorých počet sa zvýšil, veterinár môže určiť pôvod nákazy: bakteriálna, vírusová alebo parazitárna.

Charakteristických príznakoch
Pes, ktorý veľa pije a často močí, môže mať cukrovku. Ak má bez zjavnej príčiny zažívacie problémy, môže mať chorú pečeň. Pes, ktorý veľa pije a vracia, môže mať zasa zhoršenú funkciu obličiek. Krvný test v týchto prípadoch potvrdí alebo vylúči ochorenie slinivky, pečene či obličiek.

Vyšetrenie krvi stojí od 20 do 40 eur (600 až 1 200 Sk).

Text:
Foto: