Presunúť na hlavný obsah

Kocúriková: Moja mama je v inej galaxii

Zdravie a relax

Na Slovensku sa viac ako 40-tisíc rodín stará o postihnutého Alzheimerovou chorobou, mala ju aj mama herečky Zuzany Kocúrikovej.

Máte pocit, že váš blízky si nevie spomenúť na to, čo sa stalo včera, nevie nájsť správne slová, má problém s orientáciou v čase a priestore, ťažkosti s vykonávaním známych činností, zabúda na dohodnuté stretnutia? Tieto príznaky sa môžu vyskytovať u starších ľudí, môžu byť len dôsledkom stresu, únavy či príznakom staroby – ale nemusia.

Aj mama Zuzany Kocúrikovej trpela Alzheimerovou chorobou a herečka sa len relatívne nedávno rozhodla zverejniť pohnutý príbeh svojej rodiny. "Pred dvadsiatimi rokmi som zažila mamu môjho priateľa, ktorá týmto ochorením trpela, išlo to rýchlo, odišla zo sveta v priebehu štyroch rokov," spomína pani Kocúriková. "Vtedy mi tá choroba pripadala tak trochu komická, nepísalo sa o nej, laická verejnosť nič nevedela. Spomínam si, ako priateľ v istej chvíli svoju mamu vyzval, nech sa obuje - ona zobrala kabelku a začala si do nej strkať nohu."

Džínsy naopak
Prvé príznaky ochorenia sa u mamy Zuzany Kocúrikovej objavili vo veku 73 rokov. "Bola to úžasná, krásna, jemná, vzdelaná žena, ktorá mala tisíc záujmov, prekladala z troch jazykov, neustále duševne pracovala," zahŕňa ju všeobjímajúcimi prívlastkami dcéra. "Presne viem, kedy som si uvedomila, že má tú chorobu. Raz v lete prišla ku mne do Závodu na Záhorí, kde mám chalupu. Džínsy mala oblečené tak, že zips mala vzadu. A mne bolo, neviem prečo, v sekunde všetko jasné."

Ďalšie príznaky prichádzali pomaly, plíživo, jeden po druhom. Mária Kocúriková je jednou z prekladateliek známych historických dobrodružných románov o Angelike. Raz sa jej rozsypali strany a odrazu ich nedokázala opätovne zoradiť podľa čísel. "Nikdy nezvykla volať pred ôsmou ráno, ale v jeden deň odrazu už o pol šiestej zavolala, že máme prísť, lebo sa s ňou niečo deje. Netrafila do špajze," povzdychne si v spomienkach herečka. Spomína, že postupne mala jej mamička sedem opatrovateliek a po piatich rokoch choroby ju presťahovali do Domu seniorov Archa na bratislavských Kramároch, kde žila ešte tri roky.

Chvíľka zatmenia
Zuzana Kocúriková si myslí, že obdobie prvej tretiny choroby je pre postihnutého najstrašnejšie. Vlastne je ešte väčšinu času v poriadku, ale odrazu príde chvíľka zatmenia, "black out" a pacient nerozumie, čo sa deje, strašne sa bojí. "Ako jej dve dcéry sme mali mamu nenormálne rady. Osobne som tých osem rokov zasvätila mame, každé popoludnie som trávila s ňou, zobrala som ju na vozík, vyšli sme si do záhrady. Aj keď ma už nepoznala, vždy bola šťastná, keď som ju hladkala a spievala som jej. Keď ma raz videl nešťastnú jeden lekár, povedal mi: Vy sa netrápte, vaša mama je už v inej galaxii."

Mária Kocúriková bola vždy príjemná žena a mala pokojnú povahu, jej dcéra však spomína aj na veľmi nedôstojné obdobie, keď tak nahlas v Arche kričala, že susedia z okolitých panelákov sa začali sťažovať. Museli ju previezť na psychiatriu, kde ju tlmili liekmi a tekutiny i jedlo do nej bolo nutné doslova pchať. Keď obdobie kriku pominulo, previezli ju naspäť do Archy. "Tak to išlo pomaly dolu vodou," vraví Zuzana Kocúriková. Keďže viedla vždy zdravý životný štýl, mala zdravé orgány, dlho sa to ťahalo. Šesť týždňov prežívala s ťažkým zápalom pľúc. Keď zomrela, nemala ani jednu preležaninu. Starali sa o ňu príkladne.

"To bol osud mojej mamy," uzatvára svoje prerývané rozprávanie dojatá herečka. "Tých osem rokov som si s mamou naplno užila. Tak fantasticky krásne sme si spolu dožili ten jej život.“


Vedeli ste, že...
- Alzheimerovou chorobou podľa štatistík trpí každý 10. človek vo veku nad 65 rokov a dokonca každý 3. človek vo veku nad 80 rokov?
- na Slovensku sa odhaduje počet postihnutých na 40- až 50-tisíc a o tento počet sa stará približne 100-tisíc rodinných príslušníkov, príbuzných a blízkych?
- napriek osvete je ochorenie stále poddiagnostikované, iba 5-10 % pacientov s Alzheimerovou chorobou dostáva adekvátnu liečbu?
- skorý záchyt ochorenia je mimoriadne dôležitý, keďže len včasný začiatok terapie dáva pacientom a ich rodinám šancu na zlepšenie kvality života?
- viac na informačnej webstránke www.starobanaruby.sk, ktorá okrem užitočných informácií a rád, ako zvládnuť život s týmto ochorením i skutočných príbehov prináša aj možnosť on-line konzultácie s psychiatričkou MUDr. Máriou Královou, CSc., z Psychiatrickej kliniky FNsP v Bratislave

Text: Bianka Stuppacherová pre oŽene.sk
Foto: Bianka Stuppacherová pre oŽene.sk