Alergia na kondómy. Pravda či lož?
Výhody kondómov poznali už starí Egypťania. Kým sa však začali vyrábať z iných ako prírodných materiálov, prešla veľmi dlhá doba.
Kondóm, prezervatív či mužská ochrana. Nech ho nazveme akokoľvek, vždy ide o to isté, chrániť sa pred neželaným tehotenstvom a pohlavne prenosnými chorobami (HIV, HPV vírus, chlamýdie, kvapavka a iné). Jeho antikoncepčná spoľahlivosť je až 88%.
Kedysi sa prezervatívy vyrábali napríklad z kože či hovädzích čriev. Dnes by ste podobné hľadali len veľmi ťažko. Tie moderné sú totiž vyrobené z latexu. Vedeli ste, že latexový "zázrak" nielen chráni, ale neraz spôsobuje i problémy? Odborníci sa zhodujú v tom, že alergia na latexové kondómy nie je až tak rozšírená, ako sa o nej vraví. Najčastejšie problémy spôsobujú rôzne zložky nachádzajúce sa na ňom. Spúšťačom alergie preto môžu byť napríklad lubrikanty, ktorými sa uľahčuje vniknutie penisu do pošvy či chemické látky nachádzajúce sa na povrchu kondómu. Netreba však zabúdať ani na arómy s vôňou jahôd alebo iného ovocia. Tie totiž bývajú najčastejším alergénom, ktorý spôsobuje zápaly, výtoky či iné zdravotné komplikácie.
Ako sa alergia prejavuje?
Ak vás po použití prezervatívu začne štípať, páliť či svrbieť okolie pošvy, prípadne spozorujete výtok (najčastejšie bielej farby), nečakajte, že to časom prejde. Pravdepodobne máte alergiu na niektorú z jeho zložiek. Lekár vám po vyšetrení prepíše vaginálne čípky alebo masť a budete sa musieť poobzerať po vhodnejšej antikoncepcii, prípade pátrať po takom kondóme, ktorý vám nespôsobí problémy.
Text: Katarína Mikuškovičová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK