Presunúť na hlavný obsah

Partner nemusí vedieť všetko

Sex a vzťahy

Základom dlhoročných vzťahov je do veľkej miery to, ako ich vieme stále oživovať, myslí si psychologička Etela Mišanovičová.

To, že ma vie môj partner prekvapiť, je pre vzťah obohatením. Preto sa určite netreba so všetkým zdôverovať naraz. Názor, že partneri či manželia by mali o sebe všetko vedieť, sa považuje za mýtus. Aj v mojej praxi sa stretávam s tým, že ženy si niekedy akoby neuvedomujú, čo môžu od partnera očakávať. Mala som napríklad klientku, ktorá pracovala ako modelka v zahraničí. Bola zhrozená ubytovaním, ktoré dostala, tak okamžite volala priateľovi, aby sa podelila o svoje negatívne zážitky. Partner ju nepochopil a ona bola sklamaná. V takýchto veciach je lepšie vypýtať si podporu od mamy alebo kamarátky, netreba sa s každým detailom a problémom obracať na partnera. Partner nie je pre všetko - nemôže byť zároveň kamarátom, bútľavou vŕbou, milencom, partnerom, rodičom vášho dieťaťa. Žena by si to mala uvedomiť a rozdeliť svoje problémy a pozornosť medzi viacerých ľudí vo svojom živote.

Ďalší mýtus je to, že partner nás dokáže uspokojiť vo všetkom a splní nám všetky želania. Zvyčajne očakávame, že v emocionálnej rovine dostaneme práve to, čo potrebujeme. Paradox však je, že neraz potrebujeme a očakávame práve to, čo nám partner nevie dať, alebo dáva najťažšie. Preto je dôležité naučiť sa formulovať do slov, čo potrebujeme a nečakať, že sa partner všetko dovtípi a bude čítať naše myšlienky. A to sa týka tak mužov, ako aj žien.

Text: PhDr. Etela Mišaničová pre Pravda Ženy
Foto: archív Etely Mišaničovej