Presunúť na hlavný obsah

Prečo je dôležitý farebný odtieň okuliarov

Zdravie a relax

Zafarbenie okuliarov by si mal človek vybrať nie podľa svojho vkusu, ale podľa účelu, na aký okuliare bude nosiť.

Farba okuliarov totiž chráni oči pred oslnením. Ľudské oko sa dokáže prispôsobiť svetlu, ale len do istej miery. Ak je svetla priveľa, treba ho tlmiť, lebo inak človek prestáva rozoznávať okolie. V rôznych situáciách totiž oko potrebuje viac a v iných menej svetla, niekedy je dokonca výber správnych okuliarov otázkou zdravia a bezpečnosti. Najmenšiu priepustnosť svetla nevyhnutne potrebujú horolezci, ale keby si také isté okuliare nasadil vodič, neuvidí v nich skoro nič. Pri mori je tiež priepustnosť slnečného svetla vysoká a ak si oči pred takýmto náporom nechránime, môžeme dostať zápal spojiviek.

Okuliare podľa zafarbenia sa delia do 5 kategórií. V najnižšej 0 - 1 sú veľmi svetlé šošovky, ktoré prepúšťajú viac ako 80 % svetla a hoci majú UV-filter, podľa zdravotníckych informácií nie sú vhodné na intenzívnu ochranu zraku.

Kategórie 2-3 sú určené na bežné nosenie a na bežnú ochranu zraku pred slnečným žiarením. Priepustnosť svetla u týchto šošoviek je v rozmedzí 18 - 43 %.

Kategória filtra 4 je určená do špeciálnych podmienok, ako sú vysokohorské terény, ľadovce, púšte a podobne. Táto kategória má priepustnosť svetla nižšiu ako 10 %, a preto je absolútne nevhodná na bežné nosenie alebo dokonca šoférovanie.

Existujú aj rôzne špeciálne šošovky, ktoré ešte zvyšujú komfort videnia. Napríklad polarizačné filtre, ktoré tlmia nežiaduce odrazy svetla od rozličných plôch alebo rôzne farebné filtre, ktoré tlmia určitú časť farebného spektra a tým napríklad zvyšujú kontrast a podobne.

Ako si vybrať správne okuliare

1. Nehľaďte len na UV-filter, ale aj na kvalitu okuliarovej šošovky.
2. Vyberajte si okuliare podľa toho, kde ich budete nosiť, k moru sú vhodné tie so stupňom ochrany 4, na bežné nosenie medzi 2 a 3.
3. Vodiči by pre bezpečnosť mali nosiť proti slnku tzv. polarizované okuliare s antireflexnou vrstvou, ktorá zabraňuje odrazom - a nie celkom tmavé, aby oko lepšie zvládlo prechod zo svetla do tmavšieho prostredia.
4. UV-filter s označením UV 400 aj označenie 100 % UV filter znamená to isté - že okuliare zachytávajú všetko škodlivé žiarenie až do vlnovej dĺžky 400 nanometrov.
5. UV filter nesúvisí s farbou skiel, môžu ho mať svetlé i tmavé okuliare aj dioptrické okuliare.
6. Farba skla: tmavšie okuliare chránia zrak intenzívnejšie proti slnku, ale zároveň prepúšťajú menej svetla a tým zrak viac namáhajú pri prechode zo svetla do tmy.

Text: -zoh- pre Pravdu, www.zzz.sk
Foto: SHUTTERSTOCK