Presunúť na hlavný obsah

V boji so psoriázou sa netreba vzdávať

Zdravie a relax

Psoriáza sa zaraďuje medzi ochorenia, ktoré mnohým ľuďom naháňa hrôzu. I keď jej nepatrí označenie smrteľná, život človeka aj tak viditeľne ničí.

Organizmus psoriatika produkuje bunky v pokožke oveľa rýchlejšie než zdravý organizmus, čím dochádza k nahromadeniu starých vrstiev kože, jej vysúšaniu a zápalu. Charakterizujú ju suché šupinaté škvrny, ktoré navyše svrbia. Koža človeka trpiaceho touto chorobou je veľmi citlivá na vonkajšie dráždenie. Nielen pri práci, ale aj pri športe, pri udržiavaní hygieny a používaní istých typov materiálov na oblečenie. Ochorením v súčasnosti trpia 3 percentá populácie, pričom muži a ženy sú na tom rovnako.

Prvé príznaky sa u väčšiny pacientov objavia po dvadsiatom roku života. Ak niekto zdedí gén tejto kožnej choroby, môže ju nečakane spustiť aj prekonaná infekcia, úraz alebo veľký stres. Psoriáza je špecificky dedičné ochorenie. Ak ňou trpí jeden z rodičov, je asi 30-percentná pravdepodobnosť, že sa vyskytne aj u potomkov, pri postihnutí oboch rodičov stúpa pravdepodobnosť až na 70 percent. Psoriáza môže postihnúť kožu, nechty, vlasatú časť hlavy.

Veľmi vážne sú prípady pacientov s postihom kĺbov a u niektorých sa ochorenie môže prejaviť dokonca aj na slizniciach a genitáliách. Liečba psoriázy vyžaduje pravidelné denné ošetrenie, ale často aj psychologický dohľad. K základnej liečbe patrí aplikácia lokálnych prípravkov, ďalej fototerapia, kúpeľné pobyty, autogénne tréningy, rôzne druhy diét, prímorská liečba.

K posledným hitom lokálnej terapie patria produkty austrálskeho lekára Dr. Tiranta a jeho výskumného tímu, ktorý vyvinul rad prípravkov pod názvom Dr.Michaels. Sú vyrobené na báze čisto prírodných komponentov ako olej z pšeničných klíčkov a mandlí, éterické oleje, herbicidy, vitamíny A a E, ovocné kyseliny a ďalšie. Sada obsahuje čistiaci gél, masť a telové mlieko. Spoločné použitie všetkých troch prípravkov podľa vykonaných štúdií priaznivo ovplyvňuje chorobný stav kože a predlžuje obdobia remisie.

Text: Nina Bacharová pre oŽene.sk
Foto: Shutterstock