Poradňa: Ako je to s prácou počas materskej dovolenky?
Môže žena na materskej dovolenke pracovať? Nepríde o materské dávky? Je rozdiel v tom, či pracuje na riadnu pracovnú zmluvu, dohodu o pracovnej činnosti a pod.?
Zamestnankyňa má za predpokladu splnenia ďalších zákonom stanovených podmienok nárok na materské, ak nevykonáva činnosť zamestnankyne z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa a nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnankyne práve z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa, pričom sa prihliada iba na príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého sa posudzuje nárok na materské.
Vychádzajúc z uvedeného je zrejmé, že na nárok na materské nebude mať vplyv skutočnosť, že poistenka dosiahla príjem z inej zárobkovej činnosti, ktorá tiež založila jej účasť na inom nemocenskom poistení a takisto na nárok na materské nebude mať vplyv ani skutočnosť, ak poistenka počas obdobia nároku na materské dosiahla príjem, napr. na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študentov, dohoda o pracovnej činnosti), pretože príjem z tejto činnosti sa nepovažuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov. Ďalej je potrebné zdôrazniť, že za príjem sa považuje iba príjem dosiahnutý za obdobie trvania dôvodu na poskytnutie materského. Na nárok na materské nemá vplyv príjem z predchádzajúceho obdobia, ktorý sa stal splatným alebo ktorý bol fakticky vyplatený až v období poberania materského. Katarína Šefčovičová, Sociálna poisťovňa
Čo hovorí Zákonník práce
§ 166 Zákonníka práce Zamestnankyni žene priznáva Zákonník práce nárok na materskú dovolenku v súvislosti s pôrodom v rozsahu 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve alebo viac detí, alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. Aj mužovi patrí rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa. Žene aj mužovi prislúcha právo na rodičovskú dovolenku, ak o ňu zamestnávateľa požiadajú. Rodičovská dovolenka sa poskytuje v nimi požadovanom rozsahu. Minimálne na jeden mesiac, maximálne do troch rokov veku dieťaťa. § 157 Zákonníka práce Ženu, prípadne muža po návrate z materskej alebo rodičovskej dovolenky do zamestnania musí zamestnávateľ prijať späť, a to na miesto zodpovedajúce miestu dohodnutému v pracovnej zmluve, čiže na ich pôvodné miesto a pracovisko. Zamestnankyňa sa môže vrátiť z dovolenky aj skôr, ako dieťa dovŕši tri roky a zamestnávateľ ju nemôže odmietnuť a tvrdiť, že má za ňu náhradu a vrátiť sa môže až po skončení dovolenky. Ak by sa stalo, že jej pôvodná práca sa už nevykonáva alebo jej pracovisko bolo zrušené, zamestnávateľ má povinnosť preradiť ju na inú prácu. Nová pozícia musí zodpovedať tej, ktorá je dohodnutá v pracovnej zmluve.
Zdroj: Katarína Šefčovičová, Sociálna poisťovňa
Foto: Shutterstock