Presunúť na hlavný obsah

10 rád: Ako povedať nie

Rodinné vzťahy

Každé dieťa chce "zapadnúť" medzi svojich spolužiakov, do skupiny detí na ihrisku a neskôr do svojej partie.

Ak sa zavčasu naučí povedať nie veciam, ktoré mu nevoňajú, rodičia sa neskôr nemusia báť, že sa dá "na zlé chodníčky". Ponúkame pár rád, ako vychovať dieťa, ktoré dokáže odmietnuť to, s čím nesúhlasí.

1. Okrem príkazov a zákazov ponúknite dieťaťu aj rešpekt
Kto je naučený iba poslúchať, vo veku, keď sú silnejšou autoritou rovesníci než rodičia, bude poslúchať tiež, ale vždy toho, kto je silnejší. Rodičov tak na ich poste môže nahradiť vodca partie. Ak je dieťa od rodičov zvyknuté, že aj jeho názor je dôležitý, bude preň jednoduchšie presadiť svoju mienku aj medzi rovesníkmi.

2. Dovoľte dieťaťu nesúhlasiť s vami
Môžete mať ako rodičia výhrady voči spôsobu, akým dieťa protestuje, ale vždy mu zdôraznite, že má na to právo. Zvyknite si používať napríklad vetu: môžeš povedať nie, ale vždy musíš ostať slušný. Ak to dodržíš, budeme o tom rozmýšľať a dohodneme sa.

3. Prispôsobte sa
Od otvoreného nesúhlasu ku praktickému presadeniu svojho názoru vedie niekedy dlhá cesta. Rodičia by sa preto mali svojmu dieťaťu ukázať, že aj ono môže presadiť svoju vôľu, ak je to na mieste. Rodičia môžu napríklad zmeniť plánovaný program - je predsa jedno, či dnes pôjdeme do parku alebo do lesa, hlavne, že budeme spolu vonku.

4. Učte dieťa hovoriť obyčajné "nie"
Ponúknite mu vhodné slová, od jednoduchého Nie! cez Nie, ďakujem! Nie, neprosím si! Nie, to sa mi nepáči!, Nie, ja to robiť nebudem! Nie, tam ja nechodím! Môžete začať hoci pri večeri a poďte dieťaťu príkladom: ak si už neprosí jesť, rešpektujte jeho nie.

5. Dávajte dieťaťu na výber
 Ak má viacero možností, cíti sa byť dostatočne dôležité a sebavedomé. Naučí sa, že aj ono môže kamarátom ponúknuť alternatívu oproti tomu, do čoho sa jemu nechce. "Nemôžem ísť s bicyklom za ten kopec, povedal som, že budem na ihrisku. Chceš hrať futbal?"

6. Učte dieťa argumentovať
Ak sa mu niečo nepozdáva, namiesto autoritatívneho presadzovania žiadajte, aby vám vysvetlilo prečo. "Hovoríš, že sa ti dnes nechce ísť na tréning. Môžeš mi povedať, prečo?" Aj rodičia by sa mali obťažovať s vysvetlením, prečo je dôležité to či ono. Stačí hoci jedna veta, ale dieťa vie, že vám stojí za pozornosť.

7. Diskutujte
Samozrejme nie o tom, či si večer treba umyť zuby alebo nie, ale napríklad o plánovanej dovolenke alebo o tom, že staršiu sestru mladší brat pri učení ruší. Takými otázkami by sa mala zaoberať rodinná rada, ktorá sa riadi jasnými pravidlami: každý sa môže k veci vyjadriť, každý bude vypočutý, každý môže nesúhlasiť, každý môže prísť s vlastným riešením, niekto nikoho v debate neuráža.

8. Verte mu
Neupodozrievajte dieťa, že "robí zle" zámerne, každé dieťa má prirodzenú snahu správať sa dobre. Len sa občas nechá strhnúť kamarátom alebo situáciou. Stačí, ak mu jasne poviete: toto nie je správne! Aj keď to robí Peťo! Alebo: "Viem, že si ten tanier nechcela rozbiť, ale nabudúce musíš dávať väčší pozor, kam ho položíš!"

9. Učte deti myslieť na dôsledky
Mnohokrát sa ocitne v neznámej situácii, keď sa musí samo rozhodnúť, čo spraví. Ponúknite mu pár viet, ktoré mu pri tom pomôžu: "Čo sa stane, ak to spravím? Môže mi to nejako ublížiť? Môže to ublížiť niekomu inému?

10. Učte deti rozlišovať dobro a zlo
Najlepšie to začnú chápať na sebe - tebe by sa páčilo, keby ťa niekto sotil? Sácať druhé deti nie je dobré! Alebo aj naopak, pochváľte dieťa za dobré skutky aj za jeho statočnosť. "To je dobre, že si kamarátovi požičal svoj bicykel. Aj ty by si rád vyskúšal taký pekný nový bicykel, keby ho mal on." "Dobre, že si kamarátovi povedal, že nejdeš preč z parku, kým sa nevrátim. Ďakujem, že si na mňa počkal." "Som na teba pyšná, že ty si do toho chlapca nehádzal kamene ako ostatní. Mohlo ho to zraniť a veľmi bolieť. Ostatní asi nevedia, že je nebezpečné, nabudúce im to môžeš povedať, aby to vedeli."

Text: Zora Handzová pre oŽene.sk
Foto: Shutterstock