Presunúť na hlavný obsah

Zvýšená alebo znížená činnosť štítnej žľazy. Máte ju i vy?

Zdravie a relax

Za chudnutím či priberaním na váhe môže byť skryté ochorenie štítnej žľazy. Viete, ako sa prejavuje?

Pozor! Vždy sa vyskytuje viac príznakov naraz.

Znížená činnosť (hypotyreóza):
únava, malátnosť priberanie na váhe zápcha opuchy na rukách a v oblasti očí zimomrivosť, studená a suchá pokožka

Zvýšená činnosť (hypertyreóza):
nervozita, nepokoj chudnutie napriek stúpajúcej chuti do jedla zvýšené potenie, teplá, vlhká pokožka chvenie rúk, zvýšený počet stolíc, vypadávanie vlasov nespavosť, zrýchlený tlkot srdca vypúlenie očí (pri Basedowovej chorobe)

Ochorenia štítnej žľazy
Zápaly: Najčastejší je autoimunitne podmienený zápal štítnej žľazy, ale jestvujú aj bakteriálne či vírusové zápaly. Pri autoimunitnom ochorení vysoká hladina protilátok časom vedie ku zníženej činnosti štítnej žľazy.

Znížená činnosť:
Štítna žľaza dodáva do krvi málo hormónov. Táto chyba môže byť vrodená, môže sa vyskytnúť po operácii, liečbe rádiojódom, najčastejšie vzniká následkom chronického autoimunitného zápalu.

Zvýšená činnosť: Vzniká pri tzv. Basedowovej chorobe, keď sa v tele tvoria protilátky povzbudzujúce štítnu žľazu tvoriť hormóny vo zvýšenej miere. Iná forma zvýšenej činnosti sa vyskytuje pri zväčšenej štítnej žľaze, v ktorej sa vytvorili uzly.

Zväčšenie štítnej žľazy:
Struma môže byť rovnomerná (difúzna), ale aj uzlovitá, môže vzniknúť pri zníženej aj zvýšenej činnosti štítnej žľazy. Tzv. endemická (oblastná) struma, ktorá vznikala u nás v minulosti následkom nedostatku jódu, už bola zlikvidovaná, vo svete je však stále veľkým problémom. Rakovina: Najčastejšie sa vytvára v uzloch (tzv. studených), niekedy aj v cystách (dutých priestoroch naplnených tekutinou). Najlepšou prevenciou je odstrániť podozrivé uzly, niekedy aj cysty.

Text: Bianka Stuppacherová pre Pravdu
Foto: Shutterstock