Používate radšej maslo či margarín?
Viete, kde hľadať potraviny s vysokým obsahom mastných kyselín?
Nasýtené tuky
maslo, syry, tavené syry, mäso, mäsové výrobky, plnotučné mlieko a jogurty, paštéty, pečivo, slanina, stužené tuky, palmový a kokosový olej
Mononenasýtené tuky
olivy, repka, orechy (pistácie, mandle, lieskové, kešu a pekanové orechy), arašidy, avokádo a oleje z nich vyrobené Polynenasýtené tuky - omega-3 losos, makrela, sleď, pstruh, vlašské orechy, repka, sója a ich oleje, rastlinné tuky (podľa údajov na etikete)
Polynenasýtené tuky- omega-6
slnečnicové semeno, pšeničné klíčky, sezam, vlašské orechy, sója, kukurica, rastlinné tuky (podľa údajov na etikete)
Transmastné tuky niektoré stužené rastlinné tuky určené na smaženie a pečenie (pripravené hydrogenizáciou), ktoré sa používajú na výrobu keksov, trvanlivého pečiva, plniek do dobošiek a iných zákuskov, polevy na koláče, potraviny pripravené fritovaním, obsahuje ich však aj maslo a tučné syry
Ako sa v našom tele správajú jednotlivé tuky
Nasýtené mastné kyseliny: zvyšujú hladinu ,,zlého" LDL-cholesterolu v krvi, pretože v pečeni tlmia tvorbu receptorov, ktoré tento škodlivý cholesterol vychytávajú a spracúvajú. LDL-cholesterol následne vo zvýšenej miere cirkuluje v krvi a zvyšuje riziko ukladania sklerotických plátov na steny ciev, čím sa znižuje ich pružnosť a priechodnosť.
Mononenasýtené mastné kyseliny: k cholesterolu sa správajú neutrálne, resp. ho mierne znižujú. Ak sa používajú namiesto živočíšnych tukov, výsledná hladina cholesterolu je nižšia.Polynenasýtené mastné kyseliny: tieto viacnenasýtené mastné kyseliny sú pre organizmus najvýhodnejšie, pretože v pečeni zvyšujú tvorbu receptorov, ktoré vychytávajú ,,zlý" cholesterol z krvi, následne ho spracujú v pečeni a reálne množstvo voľného LDL-cholesterolu v krvi klesá. Jednoducho povedané: znižujú hladinu "zlého", škodlivého cholesterolu v krvi. Významný je aj pokles rizika tvorby krvných zrazenín. Polynenasýtené mastné kyseliny delíme na: omega-3: sem patria aj EPA a DHE, o ktorých sa v súčasnosti často hovorí v súvislosti so správnym vývojom mozgu dieťaťa počas tehotenstva aj po narodení. Patrí medzi esenciálne (nevyhnutné) mastné kyseliny, telo si ju nevie vyrobiť samo, musí ju získať z jedla. Má dokázateľne priaznivý vplyv v prevencii srdcovo-cievnych ochorení a jej typickým zdrojom sú mastné ryby a rybí tuk. omega-6: takisto nevyhnutná mastná kyselina, ktorú musíme prijímať v strave. Tejto kyseliny obyčajne v potrave získavame dostatok.
Čo na to Karin Haydu:
Vyštudovala herectvo na VŠMU v Bratislave Diváci ju môžu vidieť v predstaveniach niekoľkých divadiel - SND, West, Astorka, Nová scéna Účinkuje v jojkárskom seriáli Panelák Má dcérku Vanesku (6) Čomu dávate v kuchyni prednosť, margarínu či maslu? Keďže veľmi rada pečiem, používaniu margarínov sa nevyhnem. Do koláčov a zákuskov ich pre chuť jednoducho dať musíte. Maslo na varenie ani pečenie nepoužívam.
Čo si radšej natriete na chlieb?
Aj keď maslo obsahuje viac kalórií, na chlebíku ho mám radšej. Často si robím sladké raňajky a neviem si predstaviť, že pod džem alebo lekvár by som dala margarín. To by už bola úplne iná chuť. Čerstvému chlebu s klasickým maslom sa nič nevyrovná. Maslo obsahuje na rozdiel od margarínu veľa nasýtených kyselín zvyšujúcich cholesterol.
Neprekáža vám to?
Maslo nejem v obrovských množstvách a nemyslím si, že by mi mohlo enormne zvýšiť hladinu cholesterolu. Jem veľa ovocia, zeleniny, stravujem sa vyvážene, športujem, takže problém s cholesterolom ma netrápi. Deti si zvyknú častejšie ako klasické maslo pýtať rôzne margaríny a nátierky.
Ako je to u vás doma?
Moja dcéra ohŕňa nos nad maslom aj nad margarínom. Na chlebík jej preto dávam tavené syry, tie má najradšej.
Text: -nb- pre Pravdu
Foto: Marek Velček