Presunúť na hlavný obsah

Za čo všetko vás môžu vyhodiť z práce

Kariéra

V súčasnosti si svojím pracovným miestom môže byť istý len málokto. Zastrašovanie zamestnancov a ústne vyhrážanie sa výpoveďou je v niektorých firmách na dennom poriadku.

Práve v neistých časoch je dobré vedieť, na čom ste, na čo máte nárok a čo vám prípadne hrozí.

Kedy a za čo vás môžu vyhodiť z práce?
Kedy sú obavy namieste Prvý raz by vás výpoveď z práce mohla začať znepokojovať, kým ste ešte v skúšobnej lehote. Počas tohto obdobia si nemôžete byť až do poslednej chvíle istí, že si vás v práci nechajú. Stačí, ak vám tri dni pred skončením skúšobnej lehoty písomne oznámia, že už s vami nerátajú a nemusia uviesť nijaký dôvod. Zamestnávateľ môže s vami výpoveďou skončiť pracovný pomer iba podľa niektorého z dôvodov uvedených v Zákonníku práce. Najčastejšie ide o zrušenie prevádzky, prípad, keď sa zamestnanec stane nadbytočným či pre chorobu ďalej nemôže vykonávať doterajšiu prácu. Prijateľnejšie pre vás aj pre firmu bude, ak sa s vami kolegiálne dohodnú a rozviažu s vami pracovný pomer dohodou. "Je na zamestnancovi, aby sa rozhodol, či takú dohodu uzavrie a za akých podmienok. Podmienky takejto dohody môžu byť výhodnejšie ako napríklad v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa,“ hovorí bratislavský advokát v príručke Let´s work, ktorú vydala spoločnosť Profesia a ktorá pomáha ľuďom nájsť si prácu.
Ak však závažne porušíte disciplínu v práci, môžu vás prepustiť okamžite.
Čo je závažné a čo menej závažné porušenie, zákon neurčuje a každý pracovnoprávny spor je posudzovaný individuálne. "Za porušenie pracovnej disciplíny závažným spôsobom možno považovať napríklad opakovanú neospravedlnenú neprítomnosť v práci, napadnutie nadriadeného alebo kolegu, prípadne alkohol na pracovisku,“ objasňuje advokát. Treba pamätať aj na to, že pri porušení pracovnej disciplíny je potrebné preukázať zavinenie. Zamestnávateľ tiež môže okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom v prípade, že ten bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin, a to bez ohľadu na trest. Majte však na pamäti, že nech sa rozhodnú s vami skončiť pracovný pomer akýmkoľvek legálnym spôsobom, musia vám to potvrdiť písomne. Ak teda máte šéfa cholerika a denne vás slovne vyhadzuje z práce, nevšímajte si to. Kým to nemáte na papieri, o výpoveď nejde. Pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa ste však chránení napríklad v prípade, ak ste uznaní za dočasne práceneschopného pre chorobu alebo úraz, v tehotenstve alebo ak ste na materskej či na rodičovskej dovolenke a podobne.
Viac dôvodov je povolených.
Čo ak sa vám stane, že vo výpovedi budete mať uvedených viacero dôvodov?Zákon to nezakazuje. Advokát tvrdí: "Nič nebráni tomu, aby vo výpovedi bola ako výpovedný dôvod uvedená napríklad vaša nadbytočnosť a zároveň strata zdravotnej spôsobilosti na výkon vašej práce. Spornými by v praxi mohli byť prípady, keď by vo výpovedi bol uvedený dôvod, pri ktorom by ste mali nárok na odstupné, aj dôvod výpovede, pri ktorom vám nárok na odstupné nevznikol. Osobne si preto myslím, že v praxi firmy preferujú uvedenie jedného dôvodu, a to podľa toho, či chcú riskovať prípadnú žalobu o neplatnosť výpovede.“ V každom prípade si teda v zmluve preverte, podľa akého paragrafu vám dávajú výpoveď. Porovnajte si, či všetky argumenty vo vašej výpovedi sedia a či nedošlo k nejakému rozporu. "V prvom rade by vás mala z obsahovej stránky zaujímať odôvodnenosť výpovede, teda, či dôvod výpovede zodpovedá skutočnosti, pre ktorú bol s vami rozviazaný pracovný pomer,“ dopĺňa advokát. "Z formálnej stránky je potrebné, aby výpoveď bola v písomnej forme, nestačí len ústna výpoveď vášho zamestnávateľa. Dôležité je, aby bola doručená. Malo by vás tiež zaujímať, či výpoveď nie je podaná po zákonnej lehote. Firma vám môže dať výpoveď iba z dôvodov uvedených v Zákonníku práce. Dôvod musí byť uvedený tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Je dobré tiež vedieť, že dôvod výpovede vám nemôžu dodatočne meniť. Výpovedná lehota je najmenej dva mesiace a ak ste odpracovali vo firme najmenej päť rokov, predlžuje sa na tri mesiace."

Text: -jpa- pre Pravdu
Foto: Shutterstock