Presunúť na hlavný obsah

Dvanásty týždeň tehotenstva

Rodinné vzťahy

Vaše bábätko už vie zaťať pästičky, otvoriť ústočká, prehĺtať či zívať. Rovnako je jasne rozlíšené jeho pohlavie. Po žltom teliesku preberá jeho výživu placenta. Pocity na vracanie, ktoré vás doteraz mohli sprevádzať, začnú pomaly odznievať. Stále sa však môžete cítiť unavená.

Čo sa deje s vami:

Ste veľmi citlivá, rozrušiť vás môžu aj zdanlivé maličkosti. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami, ktoré sa vo vašom tele dejú. Postupne by mali odznievať pocity na vracanie, stále však pretrvávajú problémy so spánkom, pocity únavy, časté močenie či bolesti hlavy. Maternica je veľká asi ako grapefruit.

Ako rastie vaše dieťatko:
V tomto týždni preberá výživu a zásobovanie kyslíkom placenta. Plod meria asi osem centimetrov a váži okolo dvadsiatich gramov. Vyvíjajú sa mu hlasivky a pod blanou na očiach sa vytvára dúhovka. Plod sa začal pohybovať viac, vie zaťať dlaň v päsť, vie otvárať ústa, zívať a cicať. Dotvárajú sa mu chuťové bunky a imunitný systém začína pracovať. Vyvíjajú sa vlasové vačky, z ktorých vášmu dieťatku neskôr vyrastú vlasy, chlapcovi aj fúzy. Pri ultrazvukovom vyšetrení sa zisťuje vitalita plodu a spresňuje sa jeho skutočný vek. Dajú sa už odhaliť niektoré vrodené vývojové chyby plodu.

Vyšetrenie, ktoré vás čaká:
Približne v tomto období podstúpite ďalšie vyšetrenie v prenatálnej poradni. Lekár vám urobí ultrazvukové vyšetrenie, ktoré však možno vykonať v intervale medzi jedenástym a štrnástym týždňom, vyšetrenie prsníkov, zmeria vám panvové rozmery a vystaví vám tehotenský preukaz v prípade, že tak ešte neurobil. Väčšinou sa vystavuje v období medzi ôsmym a trinástym týždňom, záleží to na lekárovi. Medzi šiestym a trinástym týždňom sa vykonáva aj kolposkopické vyšetrenie maternicového čapíka a ster z neho putuje na onkologickú cytológiu. Toto vyšetrenie sa mohlo uskutočniť už skôr.

Medzi jedenástym a trinástym týždňom tehotenstva sa vybranej skupine žien môže na špecializovaných pracoviskách spolu s ultrazvukovým vyšetrením odobrať aj krv určená na skríningové vyšetrenie vrodených vývojových poškodení plodu. Tento test sa vykonáva v prvom trimestri tehotenstva, ale nie u každej budúcej mamičky. Je určený len ženám s presne definovaným rizikom.