Nedajte šancu HPV vírusom
Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším onkologickým ochorením u žien. Až v 90% prípadov je zaň zodpovedný HPV vírus. Viete, ako sa chrániť?
Human papiloma vírus sa bežne nachádza v tele žien rovnako ako mužov. Poznáme viac ako 100 typov HPV vírusov. Zvyčajne nespôsobujú žiadne vážnejšie komplikácie. Niektoré z nich sú však zodpovedné napríklad za bradavice na tele (i tie genitálne). Ak sú takmer neškodné, prečo sa ich bojíme?
Ako sa prenášajú?
Bohužiaľ, i medzi nimi sa nájdu tie, ktoré nás môžu ohroziť na živote, pretože majú na svedomí vznik rakoviny krčka maternice. Z tohto hľadiska patria medzi najobávanejšie najmä typy 16,18, 31 a 45. Sú vysoko infekčné a prenášajú sa najmä sexuálnou aktivitou. Samotný pohlavný styk však nie je podmienkou prenosu, stačí genitálny kontakt a máte ho. Chráňte svoje zdravie, a nezabúdajte na preventívne prehliadky u vášho gynekológa. Práve on môže zistiť, či ním nie ste nakazená. Počas vyšetrenia vám spraví PAP test (Papanicolaouov ster) a podľa výsledkov určí, či nenastali zmeny buniek na krčku maternice, ktoré by boli z klinického hľadiska podozrivé. Ak si myslíte, že ochorenie má svoje príznaky, ktoré ľahko odhalíte, mýlite sa. Žena o ňom často ani netuší.
Zaočkujte svoju dcéru
Najúčinnejšou prevenciou v boji proti HPV vírusom, je vakcinácia. Napomáha tomu, aby imunitný systém včas rozoznal a zničil vírus. Najvhodnejšie je ak sa zaočkujú dievčatá a mladé ženy pred začiatkom pohlavného života, to znamená približne od 11 roku života. Horná hranica nie je stanovená, ale spravidla je to do 26 rokov, no výnimkou nie sú ani o niečo staršie ženy. U nás sú v súčasnosti používané najmä dve vakcíny Cervarix a Silgard. Očkovanie prebieha v troch dávkach počas šiestich mesiacov. Napriek tomu je nutné nezanedbávať ani preventívne gynekologické prehliadky.
Text: Katarína Mikuškovičová pre oŽene.sk
Foto: Shutterstock