Presunúť na hlavný obsah

Čo nám sny hovoria?

Lifestyle

Snom sa odnepamäti prikladala mystická sila. V posledných päťdesiatich rokoch sa o výklad snov zaujímajú aj odborníci – psychológovia a vedci. Aj ich prenasleduje základná otázka – dokážu nám sny skutočne niečo povedať?

„Sny nám pomáhajú spracovať dojmy a postrehy z predchádzajúceho dňa. V podstate slúžia ako ‚upratovanie v duši‘,“ vysvetľuje psychologička Mgr. Eva Hrončeková, ktorá sa výkladom snov zaoberá. „V bdelom stave náš mozog používa informácie, ktoré sú pre nás dôležité. Zaznamenaných je však oveľa viac vnemov, ktoré sa potom vynoria v snoch,“ dodáva.

Nejde len o upratovanie
Sny však iba „neupratujú“. Sú jednou z ciest k sebapoznaniu. Ukazujú nám, čo nám chýba či čo, naopak, preháňame. „Sny sú akýsi jazýček na našich vnútorných váhach. Pripomínajú nám, ktorú oblasť máme viac rozvíjať a kde sme prekročili svoje možnosti či hranice,“ hovorí psychologička.

Snová tanečnica
Dvadsaťdvaročnej Lenke sa sníval sen, v ktorom tancovala v jednom z dvoch párov. Jej partner i druhá dvojica mali na sebe biele tričká. Ona jediná mala zelené tričko. Tancovali pred plnou sálou, diváci boli nadšeni. Aj napriek tomu mala Lenka po celý čas zo svojho zeleného trička veľmi nepríjemný pocit. Cítila sa previnilo, že ostatným trom tanečníkom vystúpenie kazí, bála sa, že pre jej tričko sa tanec nebude páčiť. No tušila, že jej tanec je dokonalý.

Vysvetlenie:
Klientka si potrebuje uvedomiť svoju osobnosť, zatiaľ rozvíjala to, čo má spoločné s ostatnými, prijímala názory a normy spoločnosti, rodiny a priateľov. Jej prispôsobovanie pravidlám a ľuďom vedie k tomu, že svoju inakosť považuje za prekážku v spolupráci s ostatnými. Sen upozorňuje na neistotu, spojenú s tým, ako by bola prijímaná jej individualita.
Čaká ju práca: musí sa vzdať zodpovednosti za názory druhých a viac žiť svoj vlastný život, nečakať na súhlas.
Zelená farba je farba rastu, života, prírody, jari – odkazuje na zdroje toho, čo v sebe nosí. Tričko je jej súčasná rola. Energia tohto sna je silná, pretože klientke dáva zdroj, z ktorého môže čerpať pri práci aj pri poznaní, že pre ňu je správne to, čo ju bude rozvíjať. Inými slovami – musí nastúpiť cestu k prijatiu svojich odlišností.

Snové symboly
Sny sú zakódované v symboloch. Práve preto sme len my sami schopní rozlúštiť ich. Každý symbol, farba, tvar, veľkosť, jednoducho všetko, čo sa nám objaví v snoch, sme vytvorili my sami. Nič iné než to, čo náš mozog predtým niekde zachytil, sa nám snívať nemôže.
Snové symboly majú pre každého človeka iný význam. Ak sa dvom spiacim sníva ten istý sen o páde z výšky, môžeme ho obom spáčom vyložiť úplne inak. (Prvý snívajúci má napríklad výšky rád, veľmi rád skáče s padákom. Druhý snívajúci má z výšok panický strach. Každému z nich sen teda hovorí niečo iné.

Dvadsaťšesťročná Monika mala už dva roky skvelý vzťah. Jej partner však veľmi často cestoval. Zaobstarala si preto psa, ku ktorému veľmi prilipla. Po niekoľkých mesiacoch sa jej sníval sen, v ktorom sa jej polročné šteňa stratilo v temnom lese. Bolo zima, stmievalo sa a Monika vedela, že ak šteňa nenájde, zahynie. Desila sa myšlienky, aké je asi jej šteňa vystrašené, opustené a ako sa spolieha na to, že ona ho nájde. Behala panicky po lese, ale šteňa nenašla. Bola celkom zúfalá. Zobudila sa.

Vysvetlenie:
Sen môže mať niekoľko vrstiev. Ak sa budeme venovať iba faktu, že partner často odchádza a pes jej ho má nahradiť, sen môže poukazovať na pocity opustenosti, ktoré si treba viac uvedomiť a pracovať s nimi.
Polročné šteňa symbolizuje nejaké detské pocity, ktoré treba znovu ošetriť… Čeliť pocitom zúfalstva a zdesenia, ktoré sa môžu spúšťať pri odchode partnera, a uvedomiť si, že nie sú reálne a nesúvisia s jeho odchodom, ale majú staršie korene.
Druhý krok spočíva v tom, aby si uvedomila, že ak stratí to, čo jej má prinášať radosť, neprináša to nevyhnutne smrť.

Kedy snívame?
Hoci si to ráno nie vždy pamätáme, snívame každú noc, dokonca niekoľkrát. Počas noci sa približne štyrikrát dostaví tzv. spánok REM, odvodený od Rapid Eye Movement – rýchle pohyby očami. V tejto etape noci sa nám snívajú sny, ktoré nadväzujú, majú nejaký dej. Prvé sny noci sú väčšinou o udalostiach dňa a ich útržkoch, v priebehu noci sa nám väčšinou sníva o spomienkach, ktoré môžu zájsť až do detstva.
Nadránom, keď je spánok ľahší, sa nám často snívajú len určité symboly, svetlá a farby. Fáza REM nie je u všetkých ľudí rovnaká. Podľa posledných výskumov tvorí napríklad u novorodencov fáza REM asi 50 %, u dospievajúcich asi 20 % a túto hodnotu si ľudia držia zhruba až do 60 rokov, keď klesá na 15 %.

Zlé sny
Ľudia sú často vydesení zo zlých snov a nočných môr. Podľa psychológov by sa ich však nemali obávať. Agresívnych snov by sa ľudia nemali báť. Sú to dôrazné emočné vykričníky, ktoré upozorňujú na to, čo sen vynáša na svet.
Nočné mory sú ako sprievodcovia, ktorí sa nás snažia ochrániť. Ľudia by ich mali vnímať ako svoj osobný krízový štáb. Odkrývajú nejaké vážne vychýlenie, ktoré by mali rozlúštiť.

Nevyhnutné sny
Vedci skúmali, ako bude človek reagovať, ak sa mu bude odopierať snívanie. Budili teda spiacich na začiatku fázy, v ktorej sa mali dostaviť sny. Čoskoro sa dostavili telesné a duševné ťažkosti, ako úzkosť, poruchy sústredenia, agresivita či poruchy pamäti. Niektorí ľudia dokonca trpeli halucináciami.

Ako si vyložiť sen
• Prvý krok k tomu, aby ste si mohli sny vykladať, je zapisovať si ich. Nechajte si preto pri posteli zápisník a pero, po prebudení si napíšte pár poznámok. To robte, aj keď sa prebudíte počas noci. Nočné poznámky vám pomôžu ráno si spomenúť, čo sa vám snívalo. Zapíšte celý sen aj s detailmi, neskôr sa vám lepšie vybaví. Detaily sú dôležité!
• Pokúste sa o asociácie. Keď budete mať pokoj a voľno, sadnite si a prejdite si sen ešte raz. Premýšľajte, čo pre vás jednotlivé symboly znamenajú. Takisto si všímajte myšlienky, ktoré vám pri premýšľaní o sne napadajú, aj keď to vyzerá, že so snom vôbec nesúvisia. Môžu byť dôležité.
• Užitočné je sen niekomu vyrozprávať. Práve vďaka tomu si vybavíte mnohé detaily, možno sa vás niekto spýta na niečo, čo vám uniklo.
• Položte si správne otázky. Kde som? Čo pre mňa táto osoba znamená? Aký vzťah mám k snovým obrazom – vode, výškam, koňom atď.?

Výklad snov je proces. Nie je to ľahké. Jeden prvok, časť, symbol môže znamenať niekoľko vecí. Musíte hľadať asociácie, logické spojenia a prenesené významy. Čím bohatšiu fantáziu máte v normálnom živote, tým bohatšie, košatejšie a farebnejšie budú vaše sny. A kľúč k nim máte len vy sami. Preto sa nevzdávajte. Možno potrebujete viac snov, aby ste si poskladali, čo vám chce vaše podvedomie povedať.

Možno neviete, že:
• Už starí Gréci verili, že v snoch sa odrážajú naše psychické a fyzické problémy. V hlavnom chráme v Delfách, kde sa liečilo, zostávali grécki pacienti dovtedy, pokým sa im nesníval sen, ktorý kňaz či pacient vyložil ako liečivý. V antike sa vychádzalo z toho, že choroba vzniká z nevyriešených konfliktov či nespracovaných zážitkov, tie sa teda musia vyriešiť – a potom reflektovať vo sne. Preto boli pacienti až po „liečebnom“ sne prepustení domov.

• Veľký význam snom prikladali aj Indiáni. Podľa snov určovali miesta lovu, podľa snov pomenovávali i novorodencov.

• Zakladateľom modernej teórie o snoch je Sigmund Freud. Prvou odbornou knihou o snoch je jeho dielo „Výklad snov“, ktoré vyšlo už v roku 1900. Freud prvýkrát zbavil sny mystickej tajomnosti a postavil ich výklad na úroveň vedy. Vysvetlil, že sny nie sú prejavmi nadprirodzených síl a nie sú ani súčasťou božských videní. Vyhlásil, že sny sú iba výsledkom toho, čo predtým v nejakej forme vnímal náš mozog. Sny preto nazýval „kráľovskou cestou do nevedomia“.

Zdroj: Schlobohm, A: Obrazy našich snů