Presunúť na hlavný obsah

Trápia vás cysty?

Zdravie a relax

Cysty zvyčajne nerobia problémy a neraz o nich ani neviete. Niekedy však potrápia, a vtedy sa treba zveriť do rúk odborníka- gynekológa.

Cysta je útvar, ktorý má púzdra, a v ňom sa nachádza rôzny obsah. Môže to byť číra prípadne mliečne skalená tekutina, no v niektorých prípadoch to môže byť dermoidálna cysta, ktorej sa vraví aj zvyšky dvojčaťa, keďže obsahuje napríklad maz, zvyšky zubov či vlasy. Celé roky o nich žena nemusí vedieť, až kým nezačne rásť a spôsobovať problémy.

Na otázky odpovedá gynekológ MUDr. Peter Ilavský

Ktoré cysty sa najčastejšie vyskytujú u žien?
Zvyčajne sú to tzv. vodové cysty. Majú guľovitý tvar a je rozmery môžu byť aj niekoľko centimetrov (minimálne však 3 a viac). Najčastejšie vzniká tým, že z dominantného folikulu neprebehne ovulácia. Takýto vaječník môže spôsobiť nepravidelnosť cyklu, bolesti, ale aj iné problémy. Ak žene nespôsobuje ťažkosti, tak o cyste by sme mali hovoriť až vtedy, keď nezmizne do troch mesiacov. Kedysi gynekológovia bývali aktívnejší v riešení takýchto problémov. Dnes, ak nález nie je podozrivý z rakoviny a nerobí pacientke ťažkosti, radšej počkáme. Samozrejme operačnému riešeniu sa snažíme vyhnúť najmä vtedy, ak žena ešte nemá deti. Každá operácia v oblasti vaječníkov a vajcovodov môže totiž priniesť okrem pozitív aj určité negatíva a riziká.

Môžu nastať komplikácie?
Najväčšou hrozbou po operácii sú zrasty, ale napríklad i mimomaternicové tehotenstvo. Niekedy sa vyskytnú aj cysty vyplnené väzkou tekutinou. Najčastejšie sa odstraňujú resekciou vaječníka. Pri cystách každého druhu môže vzniknúť tzv. torkvácia, čo je otočenie cysty okolo stopky, ktorou je vyživovaná a kde sú prívodné cievy do cysty. Vtedy dochádza k jej nedokrveniu vzniknú akútne bolesti brucha, ktoré treba väčšinou operovať. Pri každej operácii u ženy v plodnom období života sa snažíme o zachovanie čo najväčšej časti vaječníka, najmä ak žena ešte plánuje rodiť.

Ako rozoznať neškodnú cystu od zhubnej?
Ďalšou samostatnou kapitolou cystických zmien na vaječníku sú rakovinové zmeny. Treba povedať, že odhalenie rakoviny vaječníkov, najmä v skorom štádiu je i v dnešnej dobe ešte stále problém. Vo svete sa hľadá jednoduchý skríningový test, ktorý by nám takéto ženy odhalil, aby sa ochorenie čo najskôr riešilo a liečilo. Pacientku však čaká náročná operácia a následná chemoterapia. Keďže je diagnostikovanie včasného štádia rakoviny vaječníka veľmi ťažké, i príznaky môžu byť rôzne. Sú nimi najmä nafukovanie, bolesti brucha, hnačka, zápcha prípadne nepravidelné krvácanie alebo objavenie sa krvácania v období po menopauze.

Text: Katarína Mikuškovičová pre oŽene.sk
Foto: Shutterstock