Presunúť na hlavný obsah

Je piatok trinásteho!

Lifestyle

Odkedy a prečo sa bojíme tohto nešťastného dátumu.

Pomóc, už zas je piatok trinásteho! Strašidelný dátum opradený množstvom povier, hoci dnes nikto presne nevie, čo bolo ich reálnym základom. Jednoducho nešťastný deň. Kľúč na odkrytie mýtu spočíva v čísle trinásť, ktoré sa vo všeobecnosti považuje za nešťastné.

Strach z tohto čísla má dokonca svoj odborný názov - triskaidekafóbia. V niektorých hoteloch a nemocniciach preto nenájdete izbu s číslom trinásť a veľa vysokých budov vôbec nemá trináste poschodie. Z trinástej brány na letisku neodletíte, lebo tam jednoducho nie je.

Ochrana pred neistotou sveta Podľa psychológov je strach z nešťastného dátumu u niektorých ľudí taký silný, že obavami a úzkosťou si naozaj môžu privolať nešťastie či chorobu. Strach má veľké oči, a keď je človek v strese, robí chyby.

"Napätie zhoršuje naše poznávacie schopnosti, človek reaguje skratovo. Je to podobné, ako keď sa veľmi ponáhľate, všetko vám padá z rúk, keď ste v strese, ľahšie sa udriete kladivom po prste," vysvetľuje psychológ Anton Heretik ml. Podľa jeho mienky sa tohto dňa sa bojíme tak, ako všetkého, čo nemáme pod kontrolou. "Nemôžeme vedieť, čo sa stane, a preto sa snažíme chrániť nejakými osobnými amuletmi, alebo si oblečieme tričko, v ktorom sme mali minule šťastie.

Chránime sa tým vlastne pred neistotou sveta," hovorí Heretik. Psychika sa odráža aj v ekonomike: Spojené štáty vraj každý piatok trinásteho prídu o stámilióny dolárov len preto, že ľudia v tento deň neprídu do práce. Boja sa cestovať lietadlom a niekedy aj nasadnúť do vlastného auta. Strach z trinástky súvisí s kalendárom - náš rok, ktorý sa riadi podľa lunárneho kalendára, má 12 mesiacov. Deň i noc majú po 12 hodín a dvanásť je aj znamení zverokruhu.

Dvanástka sa preto považuje za číslo harmonické, a teda priaznivé. Ale podľa kombinácie cyklu Mesiaca a cyklu Slnka, ktorý uplatňuje napríklad židovský kalendár, sa dĺžka mesiacov riadi podľa cyklu Mesiaca, ale rok podľa doby, keď sa na svoje pôvodné miesto vráti Slnko. Približne každý tretí rok má potom nie 12, ale 13 mesiacov! A to je už niečo neobvyklé, neharmonické, niečo, čo vybieha zo zabehaných koľají.

Podľa všetkého teda strach z trinástky má základ v tom, že kalendár sa vychyľuje z rovnováhy. Hoci v dnešnej uponáhľanej dobe sa to nezdá, život plynie prirodzene v pravidelných cykloch a každé vychýlenie podvedome vnímame ako nešťastie.

Trocha histórie
Piatok trinásteho straší ľudí minimálne od stredoveku. Staršia severská mytológia hovorí o hostine pre dvanástich bohov, kam zabudli pozvať trinásteho. Ten sa potom pomstil, porazil Boha radosti a Zem uvrhol do temnoty. Aj na poslednej večeri Ježiša Krista bolo trinásť ľudí a Ježiša ukrižovali na Veľký piatok.

Mnohí datujú tradíciu nešťastného dňa na piatok 13. októbra 1307, keď francúzsky kráľ Filip IV. nechal uväzniť, mučiť a následne aj popraviť tisíce templárov (rád stredovekých mníchov - rytierov). Ich nasledovníci začali považovať piatok trinásteho za diabolský deň.

Nešťastná tradícia však nie je rozšírená po celom svete, dokonca ani v celej Európe nie. Španieli považujú za nešťastný deň utorok. A isté je aj to, že štatistiky v tento deň nehlásia zvýšený počet dopravných nehôd, úrazov či úmrtí alebo živelných pohrôm. Paradoxne možno vďaka nešťastnému dátumu, ľudia vtedy bývajú podvedome pozornejší a opatrnejší.

Čo robiť?
Tento rok je na piatky trinásteho mimoriadne úrodný (ešte jeden bude v novembri). Ale dobrá správa je, že na budúci rok bude iba raz, a to v auguste, keď si môžeme vziať dovolenku bez toho, aby nás v práci podozrievali z poverčivosti. A druhá dobrá správa je, že voči nešťastiu sa dá chrániť - či už hrozí reálne, alebo len straší v našej hlave.

Stupeň opatrení by mal závisieť od toho, nakoľko vás "diabolský deň" znepokojuje. Ak ste iba mierne nervózni, pre istotu odložte vážne rozhodnutia a dôležité stretnutia na inokedy. Naopak, skúste si na kritický deň naplánovať niečo príjemné a úplne jednoduché. Ak sa však kvôli piatku trinásteho bojíte vykročiť z domu a z práce si beriete voľno, je čas navštíviť odborníka! Keď nezafunguje racionálno, skúste proti povere bojovať rovnakou zbraňou.

Vezmite si so sebou obľúbené talizmany. Cestou do práce pokojne prekračujte kanálové poklopy, A odporúča sa dať sa popľuvať od dôveryhodnej osoby, aby sa na vás nalepilo šťastie. Ak to nestihnete doma, skúste o malú službičku požiadať kolegov v práci, ale nemusí to byť priamo šéf. Ak zastávate vedúce postavenie, ste v zložitejšej situácii, ale berte to ako test lojality svojich podriadených. Hádam sa potom budete cítiť pokojnejšie. Tak veľa šťastia!

Kde hľadáme korene diabolského dňa
- pri poslednej večeri bolo 12 apoštolov a trinásty Judáš, Ježiša ukrižovali v piatok
- Adam a Eva vraj okúsili zakázané ovocie v piatok
- pre starých Rimanov bol diabol vždy trinásty a okolo neho 12 bosoriek
- v piatok 13. októbra 1307 dal francúzsky kráľ Filip IV. uväzniť, mučiť a vyvraždiť členov rytierskeho rádu templárov, vo Francúzsku je to odvtedy "diabolský deň"

Čo na to moderátorka Alena Heribanová?

Tento deň nemá dobrú karmu, lebo historicky sa spája s tragédiou rádu templárov, ktorí boli veľmi múdri a ušľachtilí ľudia.

Ja v tento deň zbystrím pozornosť a neplánujem si zvýšené aktivity, ale nie preto, že by som verila v nešťastie kvôli číslu. Skôr na mňa vplývajú ostatní, ktorí sa tohto dňa boja a mnohí akoby si tým nešťastie sami privolávali. A ja sa potom zas bojím o nich. Pravda je, že piatok trinásteho nemá dobrú energiu.

Zdroj: Zora Handzová pre Pravdu
Kresba: Ivan Popovič