Presunúť na hlavný obsah

Slony sú jej rodina

Kariéra

V slonej nemocnici Thajčanky Soraidy Salwalaovej našlo útočisko 600 utrápených zvierat.

"Hej, malá, poď k mame," volá Soraida Salwalaová na svoju tonovú pacientku.

A "malá" príde. Nežne prisunie svoj chobot k ošetrovateľke, ktorá sa jej opýta: "Čože mi chceš povedať?" Slonia slečna akoby jej niečo šepkala do ucha.
Soraida ju nežne hladí po hlave a pritom spomína na okamih, keď Moshu, ako ju volá, videla po prvý raz. Mala iba sedem mesiacov, keď jej mína odtrhla časť nohy. V bolestiach ležala uprostred džungle a potichu zomierala. No v obrovskom nešťastí mala predsa len kusisko šťastia. Ľudia sa nad trpiacim mláďaťom zľutovali a zavolali pomoc. Nákladné auto zo Soraidinej nemocnice tentoraz dorazilo včas.

Splnený detský sen
Soraida sa stala neoficiálnou patrónkou slonov v roku 1993, keď založila v thajskom Lampangu prvú nemocnicu pre tieto majestátne tvory. Splnila si tak sen, ktorý nosila v hlave od detstva.
"Ešte ako osemročné dievča som videla na ulici ťažko zraneného slona, ktorý sa dostal do kolízie s autom. Otočila som sa na otca a chcela som vedieť, kedy ,uja slona‘ odvezú do nemocnice, aby mu pomohli. Keď mi opatrne povedal, že na svete neexistuje také miesto, rozplakala som sa," spomína 53-ročná žena. Na ten výjav nikdy nezabudla.

Vyštudovala síce ekonómiu, no začiatkom deväťdesiatych rokov svoj život radikálne zmenila. Predala majetok a peniaze investovala do realizácie svojej vízie. Dnes poskytuje Soraida spolu s pätnástimi ošetrovateľmi chorým slonom všetko, čo potrebujú. "Sme pre nich mamou, otcom aj súrodencami," hovorí. "Slony nevedia hovoriť, preto im požičiavam svoj hlas. Ich bolesť dokážem precítiť," hovorí Soraida a pritom sa opiera o barlu, ktorá je jej spoločníčkou od detstva. Ťažké ochorenie kĺbov však priznáva len nerada "Moje trápenia? Tie už dávno nevnímam," mávne rukou.

Zo symbolu sa stal tovar
Mosha na prežité nešťastie zabudla. Meter a pol vysokému sloníčaťu v nemocnici vyrobili protézu, vďaka ktorej sa môže voľnejšie pohybovať. Aj keď začiatky boli váhavé, dnes zvláda aj mierne stúpanie po schodoch. Hoci v opačnom poradí, ako je u zvierat bežné. Najskôr zadné nohy, potom zdravá predná a protéza až nakoniec.

"Bolo len treba nájsť vhodnú metódu, aby sa na schody odhodlala. Nalákala som ju na trs banánov a ona neodolala." Podobne ako väčšina stálych pacientov, ani Mosha sa do voľnej prírody nikdy nevráti. Neprežila by. "Napriek tomu sa im snažíme vytvoriť podmienky, aké si zaslúžia." Prevádzka nemocnice mesačne zhltne okolo 6-tisíc eur a momentálne poskytuje útočisko dvadsiatim piatim stálym obyvateľom. Náročné financovanie sa darí najmä vďaka organizácii Priatelia ázijských slonov, ktorú Soraida založila začiatkom deväťdesiatych rokov.
"Kedysi boli slony symbolom Thajska a ľudia sa k nim správali s veľkým rešpektom.

Vlastniť slona znamenalo starať sa oňho ako o člena rodiny, bol jej vizitkou. Dnes je to inak. Slony sa berú výlučne ako investícia. Majitelia im často nedávajú ani meno, zaobchádzajú s nimi ako s tovarom. Thajčania si najímajú lacných robotníkov z Barmy, ktorí so slonmi nedokážu zaobchádzať. Vedia na nich len jazdiť a biť ich, to je všetko," opisuje neutešené podmienky zvierat.

Do nepovolaných rúk sa dostala aj 25-ročná slonica Kathia. Jej majitelia ju v turistickom parku takmer uštvali na smrť. Bez oddychu vozila turistov v náročnom teréne dvanásť rokov. Do nemocnice sa dostala s otvorenými ranami na hlave a nohe.
"Jej oči vyzerali ako oči uplakaného dieťaťa. Odovzdane stála, keď jej zverolekár ošetroval zahnívajúce rany. Po dlhom čase sme ju dali ako-tak dohromady. No Kathia je, bohužiaľ, len jedným zo stovky ,bežných‘ prípadov," hovorí Soraida. "Najhoršie nesiem skutočnosť, že všetky zranenia, choroby či trápenia, s ktorými sa k nám slony dostanú, majú na svedomí ľudia."

Slon indický v číslach
300-tisíc
slonov indických žilo v Thajsku začiatkom minulého storočia
na 40-tisíc
klesol ich počet v šesťdesiatych rokoch
4 500
kusov ich žije dnes, z toho len 1 000 vo voľnej prírode
na 50-tisíc
sa odhaduje celkový počet slonov indických vo svete

Soraida Salwaová (53)
V roku 1993 otvorila prvú nemocnicu pre slony na svete v thajskom Lampangu O rok neskôr bola iniciátorkou založenia nadácie Priatelia ázijských slonov (FAE)

Zdroj: Nina Bacharová pre Pravdu
Foto: ISIFA