Liek na rakovinu prsníka sa nachádza v ľudskom tele
Rakovina prsníka je najčastejšie sa vyskytujúcim karcinómom u žien, no napriek tomu, že výsledky liečby sú oproti iným druhom rakoviny relatívne dobré, vedci stále hľadajú účinnejšie formy liečby.
Japonci zverejnili tieto výsledky v odbornom magazíne Nature Cell Biology. Enzým, označovaný CHIP, môže podľa nich obmedziť rakovinové bujnenie tým, že degraduje mnohé bielkoviny spôsobujúce rakovinu.
Japonskí vedci v článku opisujú, ako robili výskum na myšiach. Do tela im vložili dva druhy buniek ľudskej rakoviny prsníka.
V jednej skupine buniek bol enzým CHIP, v druhej nie.
Nádory, ktoré sa vyvinuli z prvej skupiny, boli podstatne menšie. K rovnakému výsledku sa dopracovali aj pri paralelnom pokuse s použitím agresívnejšieho typu buniek ľudskej rakoviny prsníka.
"Náš záver je, že CHIP enzým zabraňuje, aby nádor rástol a metastázoval," povedal člen výskumného tímu z univerzity v Cukube Džunn Janagisawa. Dodal, že pri liečbe nádoru prsníka môže poskytnúť cenné vodidlo zistenie úrovne hladinu CHIP enzýmu u žien a že užitočná môže byť terapia, ktorá zvyšuje úroveň tohto enzýmu alebo jeho aktivitu.
Aj na Slovensku je rakovina prsníka najčastejším zhubným nádorom u žien. Každý rok je evidovaných približne 1 900 nových prípadov tohto ochorenia. Medzi postihnutými čoraz častejšie pribúdajú mladšie ženy.
Za posledných dvadsať rokov sa počet ochorení na rakovinu prsníka u žien vo veku 25 – 45 rokov zvýšil takmer o tretinu, kým v minulosti sa toto ochorenie vyskytovalo najčastejšie u žien vo veku okolo 60¤rokov.
Rakovina prsníka sa však netýka len žien. Síce zriedkavo, ale objavuje sa aj u mužov. Na Slovensku ročne na tento druh rakoviny ochorie desať až dvadsať mužov.
Rakovina prsníka je druhý najbežnejší druh rakoviny po rakovine pľúc. V roku¤2005 na ňu vo svete zomrelo 502-tisíc ľudí.
Zdroj: REUTERS, ČTK, mq Honkong
Foto: Shutterstock