Presunúť na hlavný obsah

Teplo, teplejšie, horúco

Rodinné vzťahy

Pre mnohé z nás je zvýšená teplota u nášho dieťaťa priam postrachom. Symbolizuje totiž chorobu.

Odborníci však chlácholivo tvrdia, že by sme ju mali považovať za spojenca, pretože signalizuje, že sa v organizme napadnutom vírusmi či baktériami niečo deje. Aktivizujú sa obranné mechanizmy tela, urýchľuje sa látková premena. Aj preto zvýšenú teplotu do 38 stupňov Celzia neznižujeme.

Telo človeku občas podkúri, zvýšená teplota a horúčka však nie sú samy osebe chorobou, ide len o jeden z prejavov ochorenia, signál, že organizmus sa bráni. Omnoho väčšmi znepokojujúce je, ak zvýšená teplota, resp. horúčka pri závažnom ochorení chýba - než naopak. Deti majú vo všeobecnosti tendenciu mať vyššiu telesnú teplotu ako dospelí a aj kolísanie teploty počas dňa je u nich väčšie. Teplotu do 38 stupňov Celzia považujeme len za zvýšenú a neznižujeme ju pomocou liekov. Ide totiž o optimálnu teplotu pre priebeh obranných reakcií. Trochu horšie to môže byť s horúčkou, čo je teplota nad 38 stupňov Celzia, predovšetkým, ak dosahuje nebezpečnú hranicu šplhajúcu sa k štyridsiatke. Veľmi vysoká teplota je už škodlivá, pretože môže poškodiť mozog a krvný obeh. Horúčka, najmä u dieťaťa, vie rodičovi pripraviť horúce chvíle. Je možné znižovať ju liekmi, ale aj rôznymi inými metódami, hovorí sa im fyzikálne metódy znižovania teploty.

Nenasadzovať lieky od oka
Z praxe niektorých pediatrov vyplýva negatívna skúsenosť, že rodičia svojim deťom často teplotu nemerajú a lieky nasadzujú len tak od oka. Alebo len preto, že majú zakódované – tento sirup sa užíva každých šesť hodín – a podajú ho bez toho, aby si overili, či účinnú látku malý pacient skutočne potrebuje. U detí, ktoré nevydržia ležať v posteli, je podanie liečiva, ktoré im potlačí príznaky choroby, aj nevýhodou z hľadiska liečby, pretože namiesto potrebného oddychu na lôžku začnú byť príliš aktívne. Ak teda nejde o horúčku, treba vždy zvažovať za a proti. Samozrejme, žiadny rodič nechce nechať svoje dieťa trpieť, ak vidí, že má aj bolesti hlavy, kĺbov či svalov, od ktorých sa mu podaním analgetika uľaví. Na trhu sú v zásade tri druhy účinných látok proti teplote a bolesti, v prípade detí pripadá do úvahy len paracetamol a ibuprofén. Deti nesmú užívať lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, pretože sa zistila súvislosť medzi ich podaním a tzv. Reyovým syndrómom, ktorý spôsobuje zlyhanie pečene s následným poškodením mozgu. Paracetamol aj ibuprofén dnes možno v rámci voľnopredajných liečiv v lekárni pre dieťa zakúpiť vo forme ochutených sirupov, rozpustných tabliet a ak dieťa vracia, najvhodnejšie sú čapíky do konečníka. Jednotlivé účinné látky sa nikdy neužívajú súčasne a kombinovať ich možno len za presne stanovených podmienok po konzultácii s pediatrom, keď horúčka u dieťaťa neklesá, resp. do opätovného rozvoja horúčky uplynulo od podania lieku menej ako 5 hodín.

Pravidelne núkať tekutiny
Pri zvýšenej teplote, resp. horúčke je veľmi dôležitý dostatočný príjem tekutín, pretože ich spotreba potením prudko stúpa. Mnohí rodičia majú problém dostať počas horúčkovitých stavov do dieťaťa nielen jedlo, ale aj čokoľvek na pitie. Deti jesť nenútime, ak, tak len ľahké jedlo, organizmus sa totiž sústreďuje na boj s chorobou a tráviace pochody sú spomalené. Rozhodne ich však musíme motivovať piť. To, či dieťa prijalo dostatok tekutín, vidíme podľa množstva moču a jeho farby. Ak dieťa málo pije, moč je tmavý a je ho málo. Ak nedokážeme zabezpečiť dostatočný príjem tekutín, je často nutné dieťa odoslať do nemocnice na infúzie. Situáciu často komplikuje hnačka a straty tekutín vracaním. V takom prípade nároky na príjem tekutín ešte stúpajú. V takom prípade sa deťom odporúča podávať tzv. rehydratačné roztoky, ktoré možno kúpiť v lekárni. Malé dieťa by sme mali pravidelne núkať tekutinami. V istom veku sa už samo vie rozhodnúť, čo chce piť. Môžu to byť ovocné šťavy riedené stolovými, pri zvýšenej teplote a horúčke aj neperlivými minerálnymi vodami, ovocné čaje a rôzne detské čajoviny z lekární, vodu, mierne slaný zeleninový bujón. Niekedy ich treba do dieťaťa dostať doslova po lyžičkách. Ak je dieťa ešte dojčené, väčšinu tekutín nahrádza materské mlieko.

Nie horúčkovitý lesk, šibalské ohníčky
Medzi fyzikálne metódy znižovania horúčky patrí ochladzovanie tela kúpeľom alebo sprchou vo vode o dva až tri stupne chladnejšej ako je teplota tela. Rozhodne by nemalo ísť o studenú vodu, pretože by mohla vyvolať triašku, po ktorej sa teplota tela ešte väčšmi zvýši. Klasikou sú opakované zábaly do plachty namočenej vo vlažnej vode. Pediatrička MUDr. Marta Špániková z Bratislavy odporúča zábaly do bavlnenej látky, u malého dieťaťa najlepšie plienky namočenej do vody s teplotou asi 25 stupňov. Predtým ako do nej dieťa zabalíme, treba ju poriadne vyžmýkať. Jeden zábal trvá asi 5 minút a možno ho 3-, 4-krát za sebou opakovať. Pre niektoré deti môže byť príjemnejší kúpeľ alebo vlažná sprcha, malé dieťa možno omývať vo vaničke s mierne teplou vodou špongiou. Klasický obklad na čelo či spánky je príliš malou plochou na to, aby fyzikálnym spôsobom došlo k zníženiu teploty! Dnes sa už neodporúča zakrývať chorého s horúčkou hrubými perinami, aby sa vypotil, pretože telo sa tým zbytočne prehrieva. Dieťa oblečieme do vzdušného, savého materiálu a prikryjeme ho ľahkou prikrývkou. Miestnosť, kde leží, by nemala byť prekúrená. Dieťa s horúčkou nemusíme za každú cenu udržať v posteli, nemalo by sa však vo zvýšenej miere namáhať a rozhodne nie chodiť von. Vonku by malo svoj čas tráviť čo najčastejšie vtedy, keď je zdravé, v rámci prevencie otužovaním. Aby v budúcnosti nemalo lesklé oči od horúčky, ale hrali mu v nich šibalské ohníčky...


Účinné látky na znižovanie teploty

paracetamol:
najbezpečnejšia účinná látka, ktorá sa považuje za vhodnú pre malé deti i starých ľudí. Hovorí sa jej aj „analgetikum detského veku“. Účinkuje proti teplote aj bolesti. V porovnaní s ibuprofénom má rýchlejší nástup účinku. Nepoškodzuje sliznicu žalúdka, nemá však protizápalové účinky. Metabolizuje sa cez pečeň. Obsahujú ho prípravky s obchodnými názvami ako Paralen, Panadol, Medipyrin, Calpol, Tylenol a podobne.
ibuprofén: používa sa na znižovanie horúčky aj ako analgetikum na potlačenie bolesti. Má protizápalové účinky (najmä pri reumatoidných ochoreniach). Nemusí byť vhodný pre ľudí s citlivým žalúdkom a vredmi. Metabolizujú ho obličky, preto špeciálne pri tejto účinnej látke treba piť veľa tekutín. Obsahujú ho prípravky s obchodnými názvami ako Brufen, Nurofen, Ibalgin, Panafen a podobne.
kyselina acelylsalicylová: používa sa na znižovanie horúčky a v malých dávkach pri prevencii vzniku krvných zrazenín (trombózy) a infarktu myokardu. Používa sa aj ako antireumatikum pre svoje protizápalové účinky. Nesmie sa však podávať deťom, predovšetkým do 12 rokov veku. Obsahujú ju lieky s obchodným názvom ako Acylpyrín, Aspirín, Anopyrín.

Všeobecné zásady pri horúčke 
- zabezpečiť dieťaťu pravidelný príjem tekutín
- ľahko ho obliecť a prikryť len ľahkou, vzdušnou prikrývkou
- miestnosť, kde malý pacient leží, dostatočne vetrať (mala byť mať 19-20 stupňov Celzia)
- dieťaťu podávať len ľahké jedlo a dostatok vitamínov
- pri horúčke telo ochladzovať (kúpeľ, zábal, omývanie tela špongiou)
- pri nekomplikovanom priebehu ochorenia meriame teplotu dva razy denne, v prípade vysokej horúčky podľa toho, ako často potrebujeme zistiť, či dieťa reaguje na lieky na znižovanie teploty
- podávať lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu

Miesta na meranie teploty
Meranie v konečníku: metóda zvlášť vhodná na meranie teploty u malých detí, na sledovanie priebehu horúčky, pretože vykazuje najmenší rozptyl nameraných hodnôt. Špička teplomera sa zavádza 1,5 cm do análneho otvoru, jej koniec možno jemne natrieť vazelínou, olejom, po použití ju vždy opláchnuť teplou mydlovou vodou. Po nameraní teploty vždy odpočítame 0,5 stupňa.
Meranie v ústach: metóda, pri ktorej dochádza ku miernemu skresleniu nameraných hodnôt. Špičku teplomera je potrebné vložiť napravo alebo naľavo od uzdičky jazyka, aby bola v pokoji a v stálom kontakte so sliznicou. Pri zlom umiestnení môže dôjsť až ku odchýlke o 1 stupeň Celzia a nesprávne meranie môže vzniknúť aj vtedy, ak mu predchádzalo pol hodinu predtým pitie studených alebo teplých nápojov, pri vdychovaní studeného vzduchu a pod.
Meranie v podpazuší: U dospelých sa teplota nameraná v podpazuší od merania v konečníku dosť odlišuje. Presnejšie údaje možno získať po predĺžení času merania na 5 minút. Meracia špička sa umiestni do najhlbšieho a najteplejšieho miesta podpazušnej jamky a ruka sa pevne priloží tak, aby bol teplomer fixovaný.

Zdroj: Bianka Stuppacherová pre Pravda Ženy