Aarhus – mestečko ako z rozprávky od Andersena
Aarhus počasím pripomína Londýn, no chlad z nepríjemného mrholenia ihneď spríjemnia ľudia. Dáni sú totiž neskutočne priateľskí.
Cestou do tohto magického mesta sa na vás všetci usmievajú, až vám to pripadá čudné. Dostať sa však do cieľa, do Aarhusu, rozhodne nie je jednoduché. Letecké spoločnosti do jedného z najväčších prístavov krajiny síce lietajú, no pre našinca je výhodnejšia letecká cesta do Kodane a následná preprava vlakom. Vychutná si tak kolorit tejto malej, ale milej krajiny.
Ekomaniaci
Silné, ale výstižné pomenovanie. Dáni patria v Európe k priekopníkom – veterné mlyny, separovaný zber odpadu, samozrejme, ani jedna atómová elektráreň a všade prítomné bicykle. V Dánsku majú až 25 miliónov bicyklov, čo predstavuje na každého obyvateľa päť kusov. Zobrať si ich môžete priamo na ulici a nikto to nepovažuje za krádež. Má to však háčik, v tomto prípade dve podmienky: bicykel si vziať môžete, ak na ňom nie je zámka a leží v tráve. Vtedy sa nikto nepozastaví nad tým, ak ho zdvihnete a odveziete sa na ňom domov. Bicykel je v Dánsku čímsi ako druhé nohy. Dáni sa bicyklujú aj vtedy, keď udrú mrazy, prší alebo je neskorá noc. Hoci dánske mestá majú skvelú sieť hromadnej dopravy, ekologické gény domáci nezaprú.
Študenti na každom kroku
Polovicu jeho obyvateľov tvorí mládež. Tamojšia univerzita je zapojená do rôznych študijných výmenných programov. Vycestovať tam za učením preto nie je problém – štúdium je pre obyvateľov Európskej únie bezplatné, náklady spojené s ubytovaním a stravovaním pokryje štipendium. Nie je síce vysoké, na každodenný život však stačí. Vycestovať za štúdiom môžete aj na vlastné náklady, ale treba pripomenúť, že Dáni sú veľkí nacionalisti, a tak sa brigády v mestách zháňajú veľmi ťažko. Najmä ak nehovoríte po dánsky.
Život Vikingov uvidíte v banke
Znie to naozaj čudne, ale Vikinské múzeum sa skutočne nachádza v banke. Pod základmi budovy totiž počas rekonštrukcie objavili pozostatky sídliska, nad ktorým stojí dnes v centre mesta budova finančnej inštitúcie. Spojením vznikol originálny nápad. Život bojovníkov vysvetlí množstvo násteniek aj krátkych zvukových prednášok. Zistíte napríklad to, že Vikingovia si na hygienu veľmi nepotrpeli, takmer sa nekúpali, no radi si česali vlasy. Pozrieť si môžete aj pôvodné trámy a rekonštrukciu vikinského obydlia či runovú dosku. Runy sú staré severské symboly, z ktorých sa kedysi predpovedala budúcnosť a mnohí z nich vedia veštiť aj dnes.
Feministky si prídu na svoje
Pre všetky ženy by mala byť poctou aj radosťou návšteva Kvindemuseet, čiže ženského múzea založeného v roku 1984. Na troch poschodiach uvidíte unikátne zbierky o ženách za posledných 200 rokov, ktoré hocikde vo svete nenájdete. Osloviť vás môže história dámskej hygieny, symboly ženského zotročovania či časopisy a knihy o ženách a ich právach staré desaťročia. Pre náročné je pripravená výstava typických odevov žien z celého sveta a premietacia miestnosť s filmami, ktoré si môžete hneď pozrieť. Krásna výstava sa konala aj počas našej návštevy. Jej názov znel – Boys and Girls. Týkala sa detí – od počatia až po dospelosť. Ženy majú v Dánsku silné postavenie – majú rovnaké práva ako muži. Tamojší mladíci majú preto doslova strach zamilovať sa do Dánky, prípadne ženu len tak na ulici osloviť. Dánski muži uprednostňujú ženy z európskych krajín, kde emancipácia ešte nie je taká silná.
Poklady histórie
Aarhus láka na katedrálu aj uniformy templárov. Na poklady histórie je Aarhus bohatý. Jedným z nich je katedrála z 12. storočia, ktorá sa hrdo týči v centre mesta. Pôvodne to bol románsky kostol, ktorý neskôr prebudovali na gotickú stavbu. Katedrála v Aarhuse je najpozoruhodnejšia v krajine - vďaka nádhernej maliarskej výzdobe. Fresky pokrývajú až 220 štvorcových metrov stien kostola a pochádzajú z 15. storočia. Katedrála má ešte jednu zaujímavosť – organ. Nádherne zdobený, ale nepoužívaný od roku 1960. Dôvodom je zlá akustika, preto katedrála používa druhý. Temnú stránku histórie pripísala druhá svetová vojna. Veľká časť mesta vtedy zhorela po bombardovaní. Pripomienkou pre tých, ktorí na zlo zabudnúť nechcú, sú dve, na prvý pohľad nenápadné a obyčajné budovy. V časoch Hitlerovej éry tu sídlilo kruté gestapo. Silný zážitok a závan histórie pocítite aj pri návšteve regionálneho múzea. Je venované prevažne Aarhusu a jeho obyvateľom. Na niekoľkých desiatkach štvorcových metrov môžete načrieť do blízkej aj vzdialenej minulosti. Hovorí vám niečo Rád templárov? Ich uniformy a sieň hrdo vystavuje práve Aarhuské regionálne múzeum. Den Gamble By – jeden z mála stále žijúcich skanzenov. Cez malú vstupnú bránu sa razom presuniete do úplne iného storočia. A pozerať sa budete mať ozaj na čo. Starú lekáreň, stanicu telegrafu s poštovou známkou z roku 1904, múzeum hodín, remesiel, tradičné obchodíky či vodný a veterný mlyn. Ak budete mať šťastie, cestou stretnete husi aj obyvateľov oblečených v odevoch, ktoré dnes vídame len v rozprávkach. Medzi zaujímavé miesta istotne priraďte aj národné divadlo a chlapov istotne poteší pivovar Ceres a jeho výrobky.
V gumákoch? No a čo!
V Aarhuse sa nikto nikam neponáhľa. To preto, že Dáni sa na nič nehrajú a život je pre nich jeden krásny dlhý deň. Je im ukradnuté, čo si o nich kto pomyslí a vidieť to aj počas prechádzky mestom, keď mrholí chodia aj v nevzhľadných gumákoch. Ak sa vyberiete na pešiu túru za dobrodružstvom, pozor si dajte na priechodoch pre chodcov. Ak svieti červená, stojte, pretože ak vás prichytí polícia, pokute 500 dánskych korún (2 000 Sk) sa nevyhnete. Apropo, ceny. Tie sú na pohľad rovnaké ako u nás – len sa nenechajte zmiasť a všetko násobte štyrmi, iba tak získate skutočnú hodnotu. Pre našinca je stopäťdesiat korún za kávu pekný peniaz, tamojší to však tak neberú. Ich platy sú oveľa vyššie ako naše, a preto sa na svet pozerajú stále s úsmevom.
INFO:
Dánske kráľovstvo (Kongeridet Danmark)
Poloha: medzi Škandinávskym polostrovom a strednou Európou, k Dánsku patrí aj Grónsko a Faerské ostrovy
Rozloha: 43 094 km2 (približne tretina pripadá na 443 pomenovaných ostrovov, z ktorých je 72 obývaných)
Počet obyvateľov: pevnina 5,4 milióna, Grónsko 56 584 obyvateľov a Faerské ostrovy 48 354 obyv.
Hlavné mesto: Kodaň (Kopenhagen, 509 861 obyvateľov)
Dôležité mestá: prístav Aarhus (237 551 obyvateľov), Odense (158 453), Aalborg (121 610)
Forma vlády: konštitučná monarchia (kráľovná Margrethe II.)
Úradná reč: dánčina
Mena: dánska koruna (1 DKK=100 öre)
Zdroj: Adriana Mikundová, pre Pravda Ženy
Foto: Adriana Mikundová, pre Pravda Ženy