Presunúť na hlavný obsah

Heribanová pestuje v záhrade figu

Bývanie

Život v rušnom meste je plný stresu. Moderátorka Alena Heribanová nachádza pokoj a rovnováhu duše vo svojej záhrade a byte plnom zelene.

Rastliny ju spájajú s energiou prírody a očisťujú od všetkého, čo otravuje telo i ducha.
Za jeden z najväčších zázrakov spolužitia človeka s prírodou považuje pestovanie bonsajov. Na rozdiel od stromov, ktoré rastú voľne v prírode, dostáva i dáva bonsaj čosi navyše.
,,Je to láska a pozornosť človeka, ktorý ho pestuje,“ vraví Alena Heribanová. ,,Na druhej strane bonsaj starostlivosť veľkoryso vracia v podobe energie, ktorú tento miniatúrny strom v malej keramickej miske vyžaruje. Je silný ako veľký strom, keď si to uvedomím, vždy sa cítim silnejšia.“

Alena Heribanová nie je obyčajnou pestovateľkou bonsajov. Je krstnou mamou rovnomenného časopisu a vidno, že o bonsajoch má prehľad. Rýchlo vysvetlí tajomstvo zmenšenia dospelého stromu, ktorý sa v malej miske zmestí do mestského bytu.
,,Rast bonsaja obmedzuje práve bonsajová miska. Platí totiž prírodný zákon, že strom si môže vytvoriť len takú veľkú korunu, aký veľký má koreňový systém,“ vysvetľuje pani Alena a jedným dychom dodáva, že najviac vedomostí o pestovaní bonsajov získala od svojich priateľov manželov Vladimíra a Aleny Ondejčíkovcov, ktorí patria k najskúsenejším slovenským bonsajistom.
Čo by sa s bonsajom stalo, keby sa presadil do voľnej pôdy? Zakorenil by sa a vyrástol by z neho i po dlhých rokoch pestovania v miske statný strom.

Alena Heribanová pestuje v miske zantoxyl (Zanthoxylum piperitum), ktorý je známy aj ako sečuánske korenie alebo fagara. Jeho listy i sušené semená príjemne korenisto voňajú. Využíva sa v čínskej, tibetskej, indickej i japonskej kuchyni a liečebné účinky zantoxylu využíva i tradičná čínska medicína.
V záhrade za domom rastie Alene Heribanovej ďalší strom z východu - figa. ,,Milujem figu, pretože je stará ako ľudstvo samo. To že sa Adam zakrýval figovým lístkom, je viac než symbol,“ hovorí Alena Heribanová a dodáva, že keď má človek v záhrade figu, ako keby mal v sebe večnosť. Večnosť preto, lebo figa je živým obrazom obrovskej nadčasovosti, trvácnosti, prežívania prírody aj ľudstva,“ zamýšľa sa nad posolstvom biblického stromu Heribanová.

Záhrada je malý odliatok prírody, ktorý si človek môže vytvoriť sám. Je obrazom jeho predstáv a dielom jeho vlastných rúk. Preto záhrada napĺňa človeka dobrým pocitom. Stvoril niečo, čo dáva životu nový rozmer – prináša krásu a keď je v záhrade ovocie aj úžitok.
Alene Heribanovej pribudli v záhrade tri viniče, maliny a ťahavé jahody. ,,Aj malý kúsok zeme vie poskytnúť človeku obrovský pocit zadosťučinenia. Je ľahké kúpiť si strapec hrozna v obchode, ale úplne iné je, keď si ho dopestujete vlastnými rukami. Tento pocit si nikto nekúpi, človek si ho môže dožičiť iba prácou vo vlastnej záhrade,“ hovorí Heribanová.
Najnovšia záhradnícka úloha, ktorú sa chystá Alena Heribanová zvládnuť, je strih viniča. Mám doma záhradnícke nožnice aj veľa literatúry. Ale niet nad praktickú ukážku. Otec roky pestuje vinič, rez viniča sa naučím od neho,“ rozvíja svoje predsavzatie moderátorka.