Schudnúť pomáha aj testovanie z krvi
Nová metóda určí potraviny vhodné pre rotačný diétny plán, pri ktorom sa zhadzujú kilogramy.
,,Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb je to diagnóza s číslom E 66. Mne toto číslo pripomína Route 66, americkú diaľnicu, ktorá sa stala legendou, pretože prepája východ a západ krajiny najkratšou a najrýchlejšou trasou. Takto nejako si predstavujem aj liečbu obezity pod dohľadom odborníka. Je to náročná úloha, beh na dlhé trate. Schudnúť však môže každý, predovšetkým treba chcieť."
Kardiológ, internista a obezitológ v jednom MUDr. Majerčák napísal o tomto medicínskom probléme knihu Diagnóza Obezita. ,,Povedzte mi váš obvod pása a ja vám poviem, ako dlho budete žiť," píše v nej.
,,Obvod pása v centimetroch si vydeľte výškou v centimetroch, a ak vám vyjde hodnota pod 0,5, je to v poriadku. Do 0,6 ide o zvýšené medicínske riziko a nad 0,6 sa už nachádzate v pásme vysokého rizika.
Nie je to len údaj do vetra, stojí za ním seriózny medicínsky výskum." Súčasná doba totiž obezitu vníma v prvom rade ako estetickú chybu, ide však predovšetkým o problém zdravotný.
Jedálny lístok na rotačnom princípe
Metóda, ktorá sa využíva v mnohých centrách pre liečbu obezity v SR a odporúča ju aj Svetová zdravotnícka organizácia, sa nazýva komplexný manažment obezity. Tento základný princíp znižovania hmotnosti je postavený na štyroch pilieroch, a to: výživa, fyzická aktivita, zmena životného štýlu a liečba liekom.
Tieto štyri piliere sú ako štyri nohy stola, navzájom sa podporujú. ,,Nepropagujeme nijaké dočasné obmedzovanie sa v jedle, žiadne jednostranné ,zázračné‘ diéty," zdôrazňuje odborník. ,,Chudnúť rozhodne neznamená hladovať."
MUDr. Majerčáka raz prekvapila informácia istej pacientky, že jej manželovi v zahraničí urobili test, na základe ktorého vylúčil niektoré druhy potravín a bez náročnejšej redukčnej diéty schudol 20 kilogramov. ,,V prvej chvíli som to považoval za ďalší zo série bludov, objavil som však objektívnu metodiku na testovanie tolerancie potravín, ktorá sa v USA používa dve desiatky rokov." Ide o tzv. ALCAT-test, ktorý sa robí z krvi a od roku 2007 je dostupný aj na Slovensku. ,,Je schopný určiť, ktoré potraviny, huby, chemikálie či lieky nášmu organizmu škodia," vysvetľuje Ivan Majerčák.
,,Nejde však o zisťovanie klasickej potravinovej či inej alergie zisťovaním hladiny tzv. IgE protilátok. ,,Ide o neznášanlivosť, ktorá sa vyvíja dlhšie ako klasická alergická reakcia a tento typ netolerancie je príčinou chronických ťažkostí. Vo vzorke krvi sa sleduje reakcia bielych krviniek na testované látky a následne sa porovnáva so štandardom." Medzi ochorenia, ktoré môže takáto netolerancia potravín spôsobovať, patrí nielen migréna, tráviace ťažkosti, ekzémy či astma - ale aj obezita. Na základe výsledkov sa zostaví jedálny lístok na tzv. rotačnom princípe. Skúsenosti potvrdzujú, že pacienti, ktorí ho dodržiavajú, schudnú.
Zadarmo to nie je
Momentálne je týmto spôsobom možné testovať reakciu organizmu na 290 položiek, pričom 200 predstavujú jednotlivé druhy potravín - ovocie, zelenina, mäso, ryby, koreniny, orechy, oleje, nápoje či mliečne výrobky. S pomocou uvedenej metodiky je možné vyšetriť aj reakciu organizmu na potravinové prísady, farbivá, vybrané druhy plesní, húb či chemikálií, s ktorými každý človek prichádza do kontaktu v bežnom živote.
Potraviny s pozitívnou reakciou, čiže tie, na ktoré je organizmus pacienta citlivý, sa rozdelia podľa intenzity reakcie do troch skupín. Jedlá označené červenou znamenajú ťažkú reakciu a pacient by sa im mal vyhnúť aspoň po dobu pol roka. Jedlám označeným oranžovou by sa mal vyhýbať minimálne tri mesiace a jedlá v žltej skupine označujú miernu reakciu a pacient by sa im mal vyhýbať najmä vtedy, ak sú súčasťou stravy aj jedlá z červenej alebo oranžovej skupiny.
Základom rotačnej diéty sú jedlá zo zelenej skupiny, teda také, pri ktorých sa nepreukázala nijaká netolerancia, tie sa usporiadajú do štvordenného cyklického plánu. ,,Zaujímavé je, že ALCAT-test sa pôvodne vôbec nepoužíval pri liečbe obezity. Zistenie, že pacienti dodržiavajúci rotačný diétny plán schudli, je náhodné," dodáva MUDr. Ivan Majerčák.
Ani dnes ešte ALCAT-test nepatrí k štandardnej liečbe obezity, odhliadnuc od toho, že takéto testovanie pacienta stojí v závislosti od množstva testovaných potravín, farbív či chemických látok od 328,62 € (9 900 Sk) až do 726,95 € (21 900 Sk). Je to však jedna z metód, ktorá môže byť doplnkom komplexného manažmentu obezity. Napokon ani návštevy v obezitologickej ambulancii, liečba liekmi, voperovanie bandáže žalúdka či zavedenie žalúdočného balóna nie sú zadarmo. Bohužiaľ.
Zdroj: Bianka Stuppacherová, Pravda