Presunúť na hlavný obsah

3 najčastejšie výhovorky, prečo sa nemôžeme rozísť

Partnerské vzťahy

Ste nespokojný vo vzťahu, nešťastný ale napriek tomu je pre vás rozchod neprijateľný? V tom prípade patríte medzi tých, ktorí si umelo hľadajú výhovorky.

 

Ako sa hovorí s partnerom zle, bez neho ešte horšie. V tomto duchu žije veľmi veľa párov. Zvykli ste si na niekoho, máte zaužívané spoločné fungovanie, rituály, svoje pohodlie a vzdať sa toho napriek tomu, že ste nešťastný je ťažké. Znamená to totiž ísť do samoty a neistoty, čo bude.  Stretnete vôbec niekoho lepšieho, existuje lepší a šťastnejší vzťah alebo sú to všetko len romantické rozprávky? Kde a kedy sú hranice na rozchod? Otázok  máte v hlave určite veľa a odpovede žiadne. Obdobie kedy si umelo hľadáte výhovorky, prečo sa nerozísť, napriek tomu, že nad rozchodom vážne uvažujete, je takzvané prechodné a zažil ho každý z nás. Potrebujeme totiž čas na získanie nadhľadu a schopnosť rozhodnutia. Žiaľ často si bránime vo vlastnom šťastí. Ako to robíme?

Nemôžem sa rozísť rozviesť kvôli peniazom

Život vo dvojici je výhodnejší aj finančne, podieľate sa na spoločných nákladoch na bývanie a ostatné veci. Ak ste nadobudli nejaký majetok, je ťažké sa ho vzdať, napríklad prepychového pohodlného bytu, ktorý treba rozdeliť na dva menšie. Pravda je však taká, že majetnejší ľudia sa rozvádzajú ťažšie ako chudobnejší.  A vždy sa nájsť nejaké východisko.

Sme spolu kvôli deťom

Táto výhovorka je azda najhlúpejšia, deťom totiž oveľa viac ubližuje ak žijú v napätej atmosfére. Každodenné hádky, problémy, nevera, život v neistote sa podpisujú nielen na psychike ale aj na zdraví. Navyše podľa psychológov veľmi ovplyvňujú budúce partnerské spolunažívanie v dospelosti.

Lepšie to už nebude

Výhovorky typu – žiadny vzťah nie je ideálny sú síce namieste avšak utrpenie, ktoré niektoré vzťahy prinášajú je neporovnateľné s bežnými partnerskými problémami. V žiadnom vzťahu nie je namieste ponižovanie, osočovanie, týranie, zastrašovanie. Žiaľ, veľakrát sa jeden z partnerov dostáva do vedúcej pozície a k druhému sa správa despoticky. Trpiteľ často nemá síl odísť a navyše má strach.