Presunúť na hlavný obsah

Čo ste o "Železnej lady" Margaret Thatcherovej nevedeli

Zahraničné celebrity

Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová dnes vo veku 87 rokov zomrela. Známa politička si vďaka nekompromisnému správaniu vyslúžila prezývku „Železná lady“ a  jej náhla smrť zaskočila celý svet.

 

Mark a Carol Thatcher s  obrovským žiaľom oznamujú, že ich matka, barónka Thatcherová, zomrela dnes ráno pokojne po mŕtvici, informoval hovorca rodiny Tim Bell.

 

Prvé reakcie britských vládnych predstaviteľov

 

"S veľkým zármutkom som sa dozvedel o smrti lady Thatcherovej. Stratili sme veľkú vodkyňu, veľkú premiérku a veľkú Britku," vyhlásil v prvej reakcii súčasný konzervatívny premiér David Cameron.

 

Ministerský predseda predčasne ukončil návštevu v Španielsku a tiež zrušil následne plánovanú cestu do Francúzska, aby sa mohol okamžite vrátiť do Británie. Štátna vlajka bola pred jeho úradom na adrese Downing Street 10 stiahnutá na pol žrde.

 

Krátke vyhlásenie vydal i Buckinghamský palác: Kráľovná Alžbeta II. so smútkom vypočula správu o smrti barónky Thatcherovej. Jej Veličenstvo pošle súkromnú kondolenciu rodine.“

 

Zdravotné problémy sa jej nevyhýbali    

 

Zdravotný stav Železnej lady pokrivkával dlhšiu dobu. Pred viac ako desiatimi rokmi mala sériu menších mozgových mŕtvic. Naposledy bola hospitalizovaná vlani v decembri, keď podstúpila operáciu močového mechúra.

 

Bývalá premiérka bude mať pohreb s vojenskými poctami v londýnskej Katedrále svätého Pavla. Podľa dodatočného spresnenia vlády s ohľadom na prianie rodiny nepôjde o plnohodnotný štátny pohreb. Dátum obradu zatiaľ nebol stanovený. 

 

Kto bola Margaret Thatcherová?

 

Úspech Thatcherovej bol založený na ekonomických reformách a na nefalšovanom vlastenectve, z ktorého plynula nekompromisná obhajoba britských národných záujmov.  Akými výrokmi sa Železná lady preslávila?

 

* V osemdesiatych rokoch sa spolu s Ronaldom Reaganom zaslúžila o pád komunistických diktatúr a určovala vtedajšiu ideologickú klímu, ktorá priala podnikaniu a individualizmu.

 

* V roku 1979 sa začala veľká éra konzervatívnej strany. Margaret Thatcherová sa presťahovala na Downing Street 10 a odišla až po troch volebných obdobiach. Stala sa tak druhou najdlhšie úradujúcou šéfkou britskej exekutívy (po lordovi Liverpoolovi). 


* Ak by nebola vzorná Britka, mohla by byť vzorná Američanka. Vždy keď vstúpim na americkú pôdu, cítim sa o desať rokov mladšia,“ vyjadrila sa v  minulosti.

 

 

* Británii radila nezapliesť sa s jednotnou menou a radšej usilovať o čo najväčšie rozšírenie, podľa vlastných slov, „dnes asi najlepšieho obchodného združenia“ - Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA). Kandidátskym krajinám odporúčala uzavrieť s krajinami EÚ dohody o voľnom obchode. „Kapitalizmus je nepriateľom vynútenej homogénnosti. Prospievajú mu rozdielnosť a svojráznosť.“ 

 

* Varovania a odkazy, ktoré vysielala Margaret Thatcherová boli podložené celoživotnými skúsenosťami. Mnohí jej stúpenci jednoznačne tvrdia: Nemali by sme pred nimi zakrývať uši, i keď väčšinou sledujú britský záujem alebo obhajobu Ameriky. S určitou rezervou a zdravou nedôverou sa dá pripustiť, že sledujú hlavne záujem zdravého rozumu.

  

Čo ste (možno) nevedeli?

 

* Jej meno za slobodna znelo Margaret Hilda Robertsová.

 

* Počas druhej svetovej vojny vyštudovala chémiu na Oxforde a  istý čas pracovala ako chemická laborantka.

 

* V roku 1951 sa vydala za biznismena Denisa Thatchera, s ktorým mala o dva roky neskôr dvojičky. V  tomto období sa zároveň rekvalifikovala na právničku.

 

* Do politiky sa prvýkrát pokúšala dostať v roku 1950, keď vo svojich 25 rokoch kandidovala v Dartford do dolnej snemovne. Úspešná bola až na tretí pokus o deväť rokov neskôr, kedy bola zvolená za poslankyňu Konzervatívnej strany.

 

* Po tomto období prešla v  roku 1992 z dolnej komory do Snemovne lordov ako barónka Thatcherová z  Kestevenu.

 

* Prvá britská premiérka bola vynikajúca diplomatkou, a tak sa jej podarilo vybudovať výborné vzťahy nielen s americkým prezidentom Reaganom, no rovnako si vydobila uznanie od sovietskeho reformistu Michaila Gorbačova. Práve to, že dokázala vychádzať s kolegami zo západného aj východného bloku, bolo jej veľkou prednosťou. Niekdajší francúzsky prezident François Mitterrand o  nej dokonca prehlásil: „Má oči Caliguly, ale ústa Marilyn Monroe.“