Presunúť na hlavný obsah

Čoho sa muži pri pôrode boja?

Zdravie

Kým v minulých rokoch bola účasť nastávajúcich oteckov pri pôrode skôr výnimočná, dnes je to už tak povediac trend. Pokiaľ váhate, či sa zaradiť do kategórie oteckov „pri tom“, prinášame vám zopár faktov, ktoré by samotné rozhodovanie mohli uľahčiť.

Po Internete koluje množstvo videí o príchode detí na svet, oteckovia sa môžu čo to dozvedieť i z odborných článkov, prípadne diskusií, ktoré medzi sebou vedú v tomto smere už skúsení jedinci. Rozhodnutie je však primárne na vás, najlepšie bez nátlaku a prosíkania partnerky, respektíve zbytočného nabádania kamarátmi. V opačnom prípade sa na vás tento zážitok môže podpísať skôr negatívne.

Čoho sa muži boja?

Hoci pôrod dieťaťa nepatrí zrovna k estetickým zážitkom, v mnohom mu „uškodili“ pôrodné scény z amerických filmov. Zúfala rodička vrieskajúca na celú nemocnicu a častujúca trpezlivého otecka tými najvulgárnejšími nadávkami, záber na odpadávajúcich mužov a pôrodná sála, ktorá by sa množstvom krvi dala prirovnať k bitúnku. Nečudo, že muži pri tejto predstave nebývajú nadšení. Podľa prieskumov sa tiež logicky obávajú straty sexuálnej túžby po partnerke, ako i svojej zbytočnej prítomnosti v tak intímnom okamihu ženy.

Odborníci majú jasno

Zdravotnícky personál má pritom na prítomnosť partnera pri pôrode celkom jasný názor a tvrdí: „Partneri dokážu byť rodičkám v deň pôrodu naozaj veľkou oporou. A to predovšetkým počas hodín kontrakcií, ktoré sa rodičkám zdajú byť nekonečne dlhé. Ak si aj nejaký muž myslí, že bude bezbranný, nie je to tak. Pomoc v tejto fáze pôrodu totiž nie je žiadna veda. Vlhčenie pier, utieranie spoteného čela, držanie za ruku, masáž, to celkom postačí.“

Zlatá stredná cesta?

I keď sa nájdu chlapi, ktorí bez problémov stoja po celý čas za chrbtom pôrodníka, na priebeh pôrodu sa so záujmom dívajú a ešte ho i natáčajú na kameru, oveľa väčšie percento pánov preferuje iný variant. Po boku partnerky stoja po celý čas v prvej dobe pôrodnej (počas kontrakcií), na samotný pôrod sa vzdialia (tlačenie trvá zhruba 15 – 30 minút) a vrátia sa vtedy, keď je bábätko na svete. Veď držať v náručí práve narodené dieťa patrí k tým najsilnejším pocitom v živote, o ktorý nechce prísť ani jeden z nich.

Bez kurzu to nepôjde

Ak plánuje byť váš partner pri príchode spoločného potomka prítomný, je nutné oznámiť to pôrodníkovi a podstúpiť krátku prípravu. Bez certifikátu o absolvovaní prípravného kurzu vás v niektorých nemocniciach na pôrodnú sálu ani nevpustia. Rovnako sa pripravte na to, že za prítomnosť otecka pri pôrode sa účtuje jednorazový poplatok.