Presunúť na hlavný obsah

Ako zatočiť s komármi a iným dotieravým hmyzom?

Zdravie

Zrejme i toho najväčšieho milovníka prírody vedia rozčúliť nájazdy otravných komárov, prípadne tucet ôs poletujúcich pri zabudnutom lekvári na balkóne. Jarné a letné dni žiaľ neprinášajú len krásne počasie, ale i dotieravý hmyz. Ako nad ním vyzrieť?

Čo ste (možno) o komároch netušili?

-    Vo svete žije okolo 3000 druhov komárov, pričom na Slovensku ich máme zhruba 50. Najrozšírenejšie z nich sú konkrétne: komár jarný, komár útočný a komár dotieravý. Aký výstižný názov.

-    Samotné reakcie na uštipnutie komárom možno rozdeliť do piatich fáz, od štipnutia bez následkov, začiatku svrbenia až po niekoľkých hodinách, až po okamžitú reakciu s pomerne rýchlym ukončením svrbenia.  
-    Vedeli ste, že človek, ktorý je dlhý čas vystavený útokom komárov nemá žiadne alergické reakcie ani symptómy? Práve preto sa napríklad na africkom kontinente po bodnutí hmyzom škrabú len turisti, no nikdy nie domorodci.
-    Larvy komárov sú takmer nesmrteľné. Podľa vedcov prežijú bez najmenších problémov i ročný pobyt vo vesmíre na obežnej dráhe.
-    Komáre dávajú prednosť ľuďom s väčšou tendenciou potiť sa. Dokážu až na vzdialenosť 35 metrov rozpoznať kyselinu mliečnu, ktorá sa uvoľňuje pri potení.

Prečo nás komáre štípu?

Samčekovia sú v tomto celkom nevinne a za nepríjemné štípance zodpovedajú ich ženské „polovičky“. Našu krv potrebujú k prežitiu a na vyliahnutie vajíčok. V slinách, ktoré komáre prenášajú bodnutím, nájdeme proteíny vyvolávajúce u človeka následnú alergickú reakciu a iritujúce svrbenie.

A čo ďalší bodavý hmyz?

Včely – Tie láka predovšetkým pestré oblečenie, ktoré si zvyknú zamieňať s kvetmi. Nenoste ho a nechoďte naboso tam, kde sa môže včelstvo koncentrovať. Ich štipnutie páli a bolí, no nebezpečné je iba pre alergikov.

Osa – Pri tomto hmyze platí do bodky to isté, ako pri včelách. Azda len to bodnutie je o čosi bolestivejšie.

Ovad – Poštipnutie ovadom nepredstavuje zdravotné riziko. Na inkriminované miesto si priložte studený obklad a neškrabte si ho. Pozor si dajte na voňavú kozmetiku (telové mlieko, parfum), keďže tá ovady priťahuje.

Čmeliak – Nedráždite ho prudkými pohybmi a nepokúšajte sa ho zabiť. On na vás bez príčiny nezaútočí. Jeho bodnutie svrbí a trošku opuchne.

Sršeň – To už je iná káva. Sršne bodajú výlučne v sebaobrane a to naozaj bolestivo. Reagujú na rýchle pohyby, mávanie rúk a oháňanie sa kúskami odevu. Týmito praktikami ešte väčšmi zburcujete ich útok.

Zo spomenutého hmyzu býva najagresívnejšia osa. Tá vás môže bodnúť i niekoľkokrát po sebe, čo nie je pochopiteľne nič príjemné.

Ako s bodnutiami bojovali naše prababičky?

Budete možno prekvapení, ale močom. Obsahuje rôzne chemické látky pôsobiace ako dezinfekcia, ktorá ničí možné baktérie a zabraňuje ich usádzaniu v rane. Rovnako vám dokáže poslúžiť i prúd čistej vody.

Veľmi účinnou zbraňou proti štípancom je cibuľový obklad. Jednotlivé plátky cibule by sa mali obkladať na postihnuté miesto aspoň po dobu 15 minút. Šťava, ktorá z nej pri tom uniká, pomáha znižovať opuch a svrbenie.

A čo „modernejšie“ metódy?


Na tie sme sa opýtali priamo vás. Okrem obkladu z čistého alkoholu, ktorý sa ukázal ako skvelou voľbou, máte skúsenosti i s ďalšími, nemenej zaujímavými fintami:

„Moja mama mi v detstve poštipnuté miesto vždy naslinila a v strede urobila nechtom ryhu. Funguje to dodnes.“

„Štipnutie komárom pretrpím a na osu používam osvedčený ocot, cibuľu a citrón.“

„Jednoznačne mentolová masť alebo švédske kvapky.“

„Proti svrbeniu výborne pomáha gél z aloe vera.“

„Ja si na poštipnutie nanášam zubnú pastu a nechám ju zaschnúť. Do pol hodiny mám od svrbenia kľud.“

Ako vybrať žihadlo?

Včelie žihadlo má na konci vačok s jedom. Pri odstraňovaní ho nesmiete stlačiť, pretože by sa tým do tela dostalo ešte viac jedu. Lepšou alternatívou je použitie pinzety, prípadne ho zoškrabnite (u osy podobné nebezpečenstvo nehrozí a k vybratiu žihadla možno použiť i prsty). Avšak, pokúste sa urobiť to čo možno najrýchlejšie. Ani po samotnom vpichnutí žihadlo neprestáva pracovať, zavŕtava sa hlbšie do pokožky a neustále uvoľňuje do tela jed.

Kedy navštíviť lekára?

Ak opomenieme alergickú reakciu, doktora treba vyhľadať i v prípade, ak vám opuch a začervenanie poštipnutého miesta nezmizne ani do dvoch – troch dní. Je totiž dôležité vylúčiť infekciu, ktorá by mohla pri zanedbanej starostlivosti prejsť až do otravy krvi.