Presunúť na hlavný obsah

Špalda zatočí so zápchou, ale i rozjasní pleť

Zdravie

Kým v minulosti sme o jej priaznivých účinkoch na ľudský organizmus nevedeli, respektíve im nevenovali pozornosť, dnes je všetko inak. Špalda je postupom rokov považovaná za tak zvanú super potravinu, ktorá si po celom svete získala už milióny verných konzumentov. A Feminity vám prezradí prečo.

Samotná špalda patrí medzi najstaršie obilniny sveta. V dávnych dobách bola pšenica špaldová pestovaná prevažne na Blízkom Východe, no po čase si jej orechová chuť našla priaznivcov i v Európskych krajinách. Zaujímavé je, že špalda sa pestuje najmä v systéme ekologického poľnohospodárstva, pretože je málo výnosná. V porovnaní s bielou pšeničnou múkou je o čosi drahšia, avšak to jej spotrebu  nijak negatívne neovplyvnilo. Ľudia si totiž naplno uvedomujú jej unikátne vlastnosti. Ktoré sú tie naj?

Nahraďte ňou bielu múku

Špalda si vďaka variabilnosti svojho využitia nájde čestné miesto v každej kuchyni. Či už v podobe cestovín, sušienok, vločiek, pukancov, pečiva, sušienok, krupice, múky ... možností, ako si na nej pochutiť, je naozaj neúrekom. Možno ste netušili, že samotná špalda je skvelou náhradou bielej pšeničnej múky. Okrem toho, že nezahlieňuje organizmus, obsahuje navyše cenné látky, vitamíny, minerály, vlákninu a taktiež vás výborne zasýti. Špalda je rozpustná vo vode, tým pádom i ľahšie stráviteľná a tak náš organizmus pri trávení zbytočne nezaťažuje.

S čím všetkým pomôže?

Špalda je výborným pomocníkom pri tráviacich problémoch, dá sa na ňu spoľahnúť nielen v prípade zápchy, ale i hnačky. O jej pozitívnych účinkoch sa môžete rovnako presvedčiť aj pri:

  • Oslabenej imunite
  • Prispieva k regenerácii buniek
  • Rozjasní vašu pleť
  • Posilňuje slezinu
  • Dokáže pomôcť i alergikom na pšeničnú bielkovinu

Čo v nej nájdeme?

  • Obsahuje mangán, draslík, horčík, vápnik, železo, zinok, fosfor i síru
  • Nájdeme v nej bielkoviny, prospešný tuk i vlákninu
  • Je plná vitamínov skupiny B
  • Neobsahuje žiadny cholesterol

Feminity tip

Pri gastronomických experimentoch nezabúdajte ani na špaldové kernotto. Oproti špaldovému zrnu je uvarené rýchlejšie, a pre väčšinu ľudí býva i ľahšie stráviteľné. Môžete ním nahradiť napríklad ryžu v rizote. Výborne sa hodí i do zeleninových jedál, karbonátok či polievok.

Vedeli ste, že o špalde ako „kráľovskej“ potravine, sú vedené záznamy už z 12.storočia? Stredoveká liečiteľka Sv. Hildegarda, mimochodom dodnes považovaná za najväčšiu prírodnú liečiteľku všetkých čias, pasovala špaldu za vôbec najvhodnejšiu obilninu pre človeka. Pri opise jej ojedinelých vlastností neopomenula ani ľahkú stráviteľnosť, zdravú krv či vplyv na pozitívnu myseľ. Presne tak isto, ako aj najnovšie výskumy.