Presunúť na hlavný obsah

Keď sa vám pri klasickom sexe nedarí

Sex

Až do konca 70.-tych rokov dvadsiateho storočia bolo jedinou možnosťou bezdetných párov túžiacich po potomkovi vysnené dieťatko adoptovať. Až potom prišla medicína s objavom, vďaka ktorému vznikla alternatíva spojiť vajíčko a spermiu laboratórne. Čo všetko ale tejto metóde predchádza?

 
Dátum 25.7.1978 sa hrubými písmenami zapísal do dejín. Presne v tento deň prišlo v anglickom meste Cambridge na svet prvé dieťa zo skúmavky. Na margo tohto pomenovania ale treba veci uviesť na pravú mieru. Zaužívané termíny ako umelé oplodnenie či spomínané dieťa zo skúmavky sú do značnej miery zavádzajúce. Samotné oplodnenie prebieha presne tým istým spôsobom ako v prírode, dieťa sa nevyvíja v žiadnej skúmavke, ale pochopiteľne v maternici budúcej mamičky. 

Ako to prebieha?

V úvode tohto procesu sa ženské vaječníky stimulujú pomocou hormónov. Následne sa dve alebo tri vajíčka odoberú a vložia do skúmavky s mužskými spermiami, ktoré ich oplodnia. Oplodnené vajíčko sa implantuje do maternice matky kde sa, v prípade, že bude všetko v poriadku, vyvinie zdravé embryo. 

Rizikám sa nevyhnete

Na prvý pohľad vyzerá daný spôsob jednoducho, no zdanie klame. Pre ženu totiž predstavuje nemálo zdravotných komplikácií. Okrem vedľajších účinkov samotnej hormonálnej kúry je potrebné rátať i s ďalšími rizikami - mimomaternicové tehotenstvo, potrat, prípadne narodenie viacerých potomkov naraz. Ak sa napríklad pri oplodnení uchytia všetky tri odobraté vajíčka, žene sa narodia až trojčatá. Pravdepodobnosť otehotnenia však bola vyčíslená len na 10 -20% a pravdepodobnosť, že sa narodí dieťatko bez komplikácií, je ešte o čosi menšia, 4 – 6%.  
 
Aj kvôli tejto štatistike ostávajú mnohí ľudia v otázke umelého oplodnenia skeptickí, hoci ho ako jediný schodný variant skúšajú naďalej. Ešte väčšmi odvtedy, čo v roku 1998, konkrétne v deň dvadsiatych narodenín Louise Brownovej, obleteli celý svet jej usmiate a šťastné fotografie, bez akýchkoľvek viditeľných zdravotných peripetií.

Poznáte najčastejšie príčiny neplodnosti? 

U žien
 
- vek ženy nad 30 rokov
- anatomické poruchy, ako nepriechodnosť vajcovodov
- genetické príčiny
- hormonálne poruchy, poruchy ovulácie
- hustý cervikálny hlien
- imunologické poruchy, kedy žena vytvára protilátky proti spermiám
- nádorové ochorenia
- zlý životný štýl
 
U mužov
 
- zlá funkcia spermií alebo ich malé množstvo
- nevhodný životný štýl, a síce: fajčenie, drogy, alkohol, stres, nedostatok pohybovej aktivity, nadváha či zlá strava
Odborníci ostávajú nejednotní
 
I keď bezdetné dvojice vidia v tejto metóde nádej k naplneniu životného sna, narodenie Louise odštartovalo početné debaty nielen o význame samotného lekárskeho zákroku, ale i jeho etických, teologických a právnych aspektoch. Ďalšou otázkou, ktorá na celý problém nadväzuje je búrlivá diskusia, kto je vlastne za nevyvinutý ľudský život zodpovedný. Kým v podaktorých krajinách je skladovanie oplodnených vajíčok zakázané, napríklad legislatíva vo Francúzku a v Spojených štátoch amerických nevidí v zmrazovaní embryí k prípadným ďalším zákrokom žiadny etický problém.